Operation: Mindcrime

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Amerikalı "Queensryche" grubunun 1988 yılında çıkardığı 3. stüdyo albümüdür. Birçok müzik eleştirmeni tarafından dünyanın en iyi konsept albümü olarak nitelendirilir. "Operation Mindcrime" albümünün konusu, vokalist Geoff Tate tarafından, Tate'in Kanada'da bir kiliseyi ziyaretinde oluşturulmuştur.

Operation: Mindcrime albümünde geçen hikâyenin konusu kısaca şöyledir: Dr. X, dönemin ABD'de hükümetine karşı komünist bir darbe hazırlığı yapmaktadır. Ayrıca uyuşturucu bağımlısı olan Nikki'yi kullanarak ülke içinde çeşitli suikastler yaptırmıştır. Ancak Dr. X'e göre kendisi ve planları için tehlike olarak gördüğü ve eskiden Dr. X'in örgütüne bağlı olarak çalışan Mary'nin ve Peder William'ın da öldürülmesi gerekmektedir. Fahişe olan Mary, kaçıp kiliseye kapanır. Peder William, Mary'ye sahip çıkar gibi görünür, fakat sadece kendisi ile cinsel ilişkiye girerse geçmişteki günahlarının affolunacağını söyler. Böylece Peder William, Rahibe Mary'ye sürekli tecavüz eder. Dr. X'in tuttuğu suikastçi Nikki de Rahibe Mary'ye aşık olur. Bu yüzden Mary'yi öldüremez. Bunun üzerine Dr. X, kiliseye giderek hem Peder William'ı, hem de Rahibe Mary'yi öldürür. Ardından Nikki'ye ihaneti yüzünden tuzak kurar ve polise cinayetleri ihbar edip Nikki'nin tutuklanmasını sağlar. Nikki de sevdiği kadın olan Mary'nin öldürüldüğünü görünce hafızasını yitirir. Sorgulamada önceleri hiçbir şey hatırlamasa da yavaş yavaş hafızasında birkaç kelime ve bazı hayali yüzler belirmeye başlar...

"Operation Mindcrime" albümünde yer alan "Anarchy X" isimli şarkı, 1986 yılında Rage For Order albümü için bestelenen "Rage For Order" isimli parçadır. Grup, bu şarkıyı albüme almamıştır, ancak "Rage For Order" turnesinde canlı söylemiştir. İki yıl aradan sonra aynı şarkı, bu sefer enstrumental olarak "Anarchy X" adıyla "Operation Mindcrime" albümüne dahil edilmiştir. Albümün daha iyi tanıtımı için grup 1989 yılında kamera karşısına geçmiş ve dokuz şarkı için video klip çekmiştir. Bu klipler Video: Mindcrime adıyla VHS formatında yayınlanmıştır. 2003 yılında tekrar basılan Operation Mindcrime albümüne ek olarak, CD formatında 15 Kasım 1990 tarihinde verilen Hammersmith Odeon konseri ve DVD formatında "Video Mindcrime" tekrar yayınlanmıştır.

"Operation Mindcrime" albümünde dikkati çeken parçalar şunlardır: Revolution Calling, Spreading The Disease, The Mission, Suite Sister Mary, Breaking The Silence, I Don't Believe In Love, Eyes Of A Stranger.

Queensryche progressive rock soundunu, 1990 yılında çıkardığı Empire albümüyle devam ettirmiştir. Satış rakamları ve ödüller açısından Empire albümü, Operation: Mindcrime'dan daha başarılı olmuştur. Ancak 1990'lı yıllardan itibaren Queensryche'ın müzikal çizgisinde önce yumuşama, ardından ise alternative rock müziğe doğru kaymalar gözlenmiştir.

Albümün kadrosu şöyle:

Geoff Tate - Vokal Chriss Degarmo - Gitar Michael Wilton - Gitar Eddie Jackson - Bas Gitar Scott Rockinfield - Davul Ayrıca Pamela Moore'da Suite Sister Mary parçasında konuk sanatçı olarak Sister Mary'i seslendirmiştir.

Operation: Mindcrime albümünde yer alan şarkılar şunlardır[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. I Remember Now (Chris DeGarmo, Geoff Tate, Michael Wilton)
 2. Anarchy X (Chris DeGarmo)
 3. Revolution Calling (Michael Wilton, Geoff Tate)
 4. Operation: Mindcrime (Chris DeGarmo, Geoff Tate, Michael Wilton)
 5. Speak (Geoff Tate, Michael Wilton)
 6. Spreading The Disease (Geoff Tate, Michael Wilton)
 7. The Mission (Chris DeGarmo)
 8. Suite Sister Mary (Chris DeGarmo, Geoff Tate)
 9. The Needle Lies (Geoff Tate, Michael Wilton)
 10. Electric Requiem (Scott Rockenfield, Geoff Tate)
 11. Breaking The Silence (Chris DeGarmo, Geoff Tate)
 12. I Don't Believe In Love (Chris DeGarmo, Geoff Tate)
 13. Waiting For 22 (Chris DeGarmo)
 14. My Empty Room (Geoff Tate, Michael Wilton)
 15. Eyes Of A Stranger (Chris DeGarmo, Geoff Tate)