Pilot (Glee)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Pilot"
Glee bölümü
Pilot Glee.PNG
New Directions, "Don't Stop Believin'" şarkısını sahnelemekte.
Bölüm no. 1. sezon
1. bölüm
Yönetmen Ryan Murphy
Senarist Ryan Murphy
Brad Falchuk
Ian Brennan
Bölüm müziği "Shining Star"
"Where Is Love?"
"Respect"
"Mr Cellophane"
"I Kissed a Girl"
"On My Own"
"Sit Down, You're Rockin' the Boat"
"Can't Fight This Feeling"
"Lovin', Touchin', Squeezin'"
"You're the One That I Want"
"Rehab"
"Leaving on a Jet Plane"
"Don't Stop Believin'"
Prodüksiyon no. 1ARC79
Yayın tarihi 19 Mayıs 2009 (2009-05-19)
Konuk oyuncular
Bölüm kronolojisi
Sonraki →
"Showmance"
Glee bölümleri listesi

"Pilot", 9 Mayıs 2009 tarihinde Fox Broadcasting Company'de prömiyeri yapılan televizyon dizisi Glee'nin pilot bölümüdür.[1] Yönetmenin istediği sahnelerle eklentiler yapılmış olan versiyonu ise 2 Eylül 2009'da yayınlandı. Şov, glee kulübü olarak da bilinen bir lise gösteri korosuna odaklanmaktadır ve Lima, Ohio'daki kurgusal William McKinley Lisesi mekândır..[2] Bölüm, kulübün oluşumunu ve ana karakterlerin tanıtılmasını kapsamaktadır. Dizinin yaratıcısı Ryan Murphy tarafından yönetildi ve Brad Falchuk and Ian Brennan tarafından senaryosu yazıldı. Şov melodileri ile liste hitleri arasında bir denge sağlamak amacıyla bölümdeki müzikler Murphy tarafından seçildi.

Bölümü ilk gösteriminde 9.619 milyon kişi[3] ve yönetmenin istediği ahnelerle eklentiler yapılmış olan versiyonu 4.2 milyon kişi izledi.[4] Bölüm için karışık eleştiriler yapıldı. The New York Times'tan Alessandra Stanley, bölümün orijinal olmayışı ile klişeleşmiş karakterlerini belirtti fakat gösteri sanatı ile oyuncu kadrosunun yeteneği ile bölümü övdü. The Daily News'den David Hinckley, şovun eksik ve makûl olmadığını fakat "potansiyel olarak heyecan verici" olduğunu ifade ederken USA Today'den Robert Bianco, oyuncu kadrosu ile ses problemlerine dikkat çekti ancak şovun güldürüsü ile müzikal performansı hakkında olumlu yorumlarda bulundu. LA Times yazarı Mary McNamara, şovun geniş bir kitleye hitap ettiğini yazdı.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

İspanyolca öğretmeni Will Schuester (Matthew Morrison), William McKinley Lisesi glee kulübü şefi Sandy Ryerson (Stephen Tobolowsky)'ın erkek öğrencisi Hank Saunders (Ben Bledsoe)'a karşı uygunsuz davranışından dolayı işinden kovulduğunu öğrenir. Okul müdürü Figgins (Iqbal Theba), Will'in kulübü almasına izin verir ve Will, grubu yeniden canlandırmak için planlar yapar, gruba New Directions ismini verir. Kulüp, şöhrete aç Rachel Berry (Lea Michele), diva Mercedes Jones (Amber Riley), feminin kontrtenor (erkek soprano) Kurt Hummel (Chris Colfer), belden aşağı felçli elektrogitarcı Artie Abrams (Kevin McHale) ile kekeme Goth Tina Cohen-Chang (Jenna Ushkowitz)'dan oluşmaktadır. Will'in çabaları, okulun başarılı amigo takımı -Cheerios- başkanı Sue Sylvester (Jane Lynch) tarafından alaya alınır. Eşi Terri (Jessalyn Gilsig) de destek vermez ve Will'in gelirlerini artırması için muhasebeci olması söyler. Rachel, Will'i eğer kendisi gibi yetenekli bir erkek vokalist bulamazsa kulübü terk etmekle tehdit eder. Okulun futbol koçu Ken Tanaka (Patrick Gallagher), Will'in futbol takımından birilerini toplamasına izin verince oyunu yöneten bir oyuncu olan Finn Hudson (Cory Monteith)'ın gizli bir yetenek olduğunu keşfeder. Finn'in soyunma odasına gizlice esrar koyar ve New Directions'a katılma konusunda ona şantaj yapar. Finn, dul annesini hayal kırıklığına uğratmamak için teklifi kabul ederek kulübe katılır.

Will, New Directions'ı rakip kulüp Vocal Adrenaline'i performansı görmeye götürür. Kendisine, ondan hoşlanan okulun mizofobil rehber öğretmeni Emma Pillsbury (Jayma Mays) eşlik eder. Vocal Adrenaline, Amy Winehouse'ın "Rehab" şarkısını etkileyici bir şekilde yorumlayarak sahneler ve bu, New Directions'ın bölgesel koro yarışmasında kazanma şanslarından endişe etmelerine neden olur. Will gösteriden eve dönünce Terri ona hamile olduğunu söyler. Ailesine destek vermesi gerektiğine inandığından Will, kulüptekilere istifa ettiğini üzüntülü bir şekilde söyler ve bir muhasebeci olarak iş başvurusu yapar. Finn, New Directions'a katıldığı için futbol takımındaki arkadaşlarının saldırısına uğrar ve başlangıçta kulüpten ayrılmaya karar verir. Takımdakiler, devrilebilecek portatif tuvalette Artie'ye tuzak kurar. Finn, oyunun bir parçası olmayı reddeder. Glee kulübü üyelerinden özür diler ve grup, Will olmadan devam eder. Emma, Will'in işten ayrılma kararını tekrar gözden geçirmesine zorlar ve New Directions'ın "Don't Stop Believin'" şarkısını sahnelerken görünce kalmaya karar verir ve kulübün, o olmadan yarışmayı kazanmasını görmeye dayanamayağını söyler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Fox Holds "Glee" Tryouts After "American Idol" Tuesday, May 19 – New One-Hour Musical Comedy Series to Preview Post-American Idol" (Basın açıklaması). Fox Broadcasting Company. 5 Mart 2009. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2009. 
  2. ^ Kelly, Mike (17 Mayıs 2009). "'Glee' series set in a Lima high school has Toledo connection too". The Blade. The Toledo Times. 22 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2009. 
  3. ^ Seidman, Robert (20 Mayıs 2009). "Top Fox Primetime Shows, May 18–24, 2009". TV by the Numbers. 26 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2009. 
  4. ^ Seidman, Robert (3 Eylül 2009). "TV Ratings: Wipeout leads ABC to win, FOX previews its Wednesday". TV by the Numbers. 6 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2009.