Blaine Anderson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Blaine Anderson
Glee karakteri
İlk görünüm "Never Been Kissed"
Yaratan Ryan Murphy
Brad Falchuk
Ian Brennan
Canlandıran Darren Criss
İlişkileri Kurt Hummel

Blaine Anderson, Fox'un müzikal komedi-drama dizisi Glee'deki yinelenen kurgusal karakterdir. Darren Criss tarafından canlandırılan Blaine, ikinci sezonun altıncı bölümünde diziye dahil oldu. Açık bir şekilde gaydir ve dizinin birincil müzik grubu New Directions'ın elemelerdeki rakibi Dalton Academy Warblers'ın baş solistidir. Blaine, ilk olarak New Directions üyesi Kurt Hummel (Chris Colfer)'ın okulda gördüğü zorbalıkların altından kalkması için,ona tavsiyeler verdi ve ilham kaynağı oldu. İkili arasındaki uyum, çiftin hayran desteği ile dizinin yaratıcısı Ryan Murphy'e romantik bir ilişkiye dönüştürmeye yol gösterdi. Aralarındaki ilişki, eleştirmenler tarafından olumlu yorumlar aldı ve New York Post'tan Jarett Wieselman tarafından "Milenyumun en çok sevilen TV çiftlerin biri" olarak gösterildi.

Criss, Blaine olarak dizide yer almadan önce Finn Hudson rolü dahil defalarca seçmelere katıldı. Bu karakterlere uygun olmayacağını düşündü ve Blaine kimliğiyle "eşcinsel topluluğu" arasında övüldü. Karizmatik ve kendinden emin olarak Blaine'i oynamaktadır.

Warblers'ın baş solisti olması sebebiyle dizide birçok şarkı icra etti. İlk coverı olan Katy Perry'nin "Teenage Dream", en hızlı satılan Glee single'ı oldu ve Billboard Hot 100 listesinde sekiz numaraya kadar yükseldi ve ABD'de altın sertifika aldı. Tüm Warblers parçaları, 1,3 milyon kopya sattı. Şarkılar, Glee: The Music Presents the Warblers adında bir Warbler film müziği albümü gerektirecek kadar popüler oldu. Blaine , eleştirmenler tarafından çoğunlukla olumlu yorumlar aldı; Criss, öne çıkan karakterlerden biri olarak etiketlendi.