Rachel Berry

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rachel Berry
Glee karakteri
Lea Michele (5864727527) (cropped).jpg
İlk görünüm "Pilot"
Yaratan Ryan Murphy
Brad Falchuk
Ian Brennan
Canlandıran Lea Michele
Ebeveynleri Shelby Corcoran (annesi)
Hiram Berry (babası)
Leroy Berry (babası)
İlişkileri Finn Hudson
Jesse St. James
Sam Evans
Brody Weston
Bilgileri
Meslek Lise öğrencisi
Din Yahudilik

Rachel Berry, Fox'un müzikal komedi-drama dizisi Glee'deki yinelenen kurgusal karakter ve de facto baş kadın oyuncu. Karakter, Lea Michele tarafından canlandırılmaktadır ve Glee'de 19 Mayıs 2009'da ilk kez yayınlanan pilot bölümden beridir yer almaktadır. Rachel, dizinin yaratıcıları olan Ryan Murphy, Brad Falchuk ve Ian Brennan tarafından yaratıldı. Dizide, şovun çekildiği Lima, Ohio'daki William McKinley Lisesi'ndeki glee kulübünün yıldızıdır. Broadway hayalleri olan bir hikâyeye sahiptir dizide ve önceleri okul futbol takımında oyunu yöneten oyuncu ile glee kulübü ortak lideri Finn Hudson (Cory Monteith)'a romantik duygular beslerken sonradan rakip glee kulübü Vocal Adrenaline'in lideri Jesse St. James (Jonathan Groff)'e duygular besler.

Michele, Rachel'i gençliğindeki hâline dayandırmaktadır ve Election gibi çeşitli filmler ile Gossip Girl karakteri Blair Waldorf gibi televizyon programlarından ilham almaktadır. Michele, "Rachel, hiçbir zaman popüler olmayacak çünkü görünüşü güzel kabul edilmemektedir ve ben lisedeyken aynı şey benim için de geçerliydi. Bir rinoplasti yaptırmadım fakat çevremdeki her bekar kız bunu yaptı. Bu nedenle, popüler değildim." açıklamasında bulundu.

Michele, dizideki oyunculuğuyla 2010 yılında Komedi Dizilerinde En İyi Kadın Oyuncu Emmy Ödülü ile En İyi Kadın Oyuncu Altın Küre Ödülü - Müzikal ya da Komedi kategorilerinde aday gösterildi. Rachel, eleştirmenler tarafından çoğunlukla olumlu yorumlar aldı; The Chicago Tribune'den Maureen Ryan, Michele'i karakteri "keyifsiz bir klişe daha fazla" yaptığı için överken The Wall Street Journal yazarı Raymund Flandez, Rachel'i "katlanılmaz" olarak tanımladı. Michele'in Rachel olarak söylediği birçok şarkı, dijital olarak indirilebilir single olarak yayınlandı.