Pınarlar, Düzce

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pınarlar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Düzce
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 182
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0380
Posta kodu 81000

Pınarlar, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köydeki ihtiyarlardan alınan şifahi bilgilere göre, eski adı Hampinaz olan köy, büyük Çerkez sürgününden sonra gelen Çerkezler tarafından kurulmuştur. İstanbul'a gelen Çerkezler Sultan II. Abdülhamid tarafından farklı yerlere iskan edilmiştir. Bunlardan bir kısmı Düzce'ye gönderilmiş ve şu anda oturdukları köylerin o zaman orman olan yerlerini açmaları emredilmiştir. Herkesin bileğinin gücüne göre yer açarak sahiplendiği bu yerler sonradan onlara tapulanmış ve yurt edilmiştir. Önceleri yabancılık nedeni ile Çerkezler ile yerliler sürtüşmeler yaşamışlarsa da sonradan bu tatsızlıklar ortadan kalkmış ve yöredeki milletler arasında dostluk hakim olmuştur. Köyün Çerkezce olan eski adı Hampinaz, daha sonra Pınarlar şeklinde değiştirilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde Çerkez, dolayısıyla Kafkas gelenekleri hakimdir. Köyde Tletseruk, Hurmu, Vostoka, Yunuh, Hahu ve benzeri sülalelere mensup Şapsığlar ve bir Hatukay ailesi oturmaktadır. Bazı Çerkez aileler Bingöl'den gelmişlerdir. Köy, Çerkez köyü olmakla birlikte her geçen gün az da olsa yeni göçlerle değişmektedir. Uzun süredir köyde oturan ailelerden bazıları Sandıklı, Afyon tarafından gelmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzce merkezine 4 km uzaklıktadır. Köy belediye sınırları içine alınmıştır. Yakın zamanda Düzce Merkez'in bir mahallesi olacaktır. Düzce ile aralarındaki mesafe deprem sonrasında hızla dolmuş, artık köy ile şehir neredeyse birbirine kavuşmuş durumdadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 182
1997 269

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle fındık hasadı yoğun olarak yapılmaktadır. Ovası bereketli topraklardan oluştuğundan mısır bol miktarda bulunur. Her türlü sebze ve meyveye uygun bir havası vardır. Nemli bir ortamı vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır. taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Aile hekimliği uygulamasında pilot il olarak belirlenen Düzce diğer köyler gibi Pınarlar'a da haftada bir gün gelmek üzere bir hekim tayin etmiştir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]