Yaka, Düzce

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yaka
Ülke Türkiye Türkiye
İl Düzce
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 915
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0380
Posta kodu 81600

Yaka, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy tarih içerisinde Karadeniz Bölgesinin özellikle doğu bölümünden göç almıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Artvin Hopa'dan göçerek yaka köyüne yerleşen Karadenizli Lazlar, dilleri, yemekleri, düğünleri ve diğer kültürleri ile beraber ayrılmaz bir bütündürler. Bütün kış boyunca hamsi sabah kahvaltısın da dahi yenmektedir. Kızarmış hamsiyi sofrada yalnız bırakmayan sıcak mısır ekmeği de bu bölgeye ait yiyecektir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzce merkezine 8 km uzaklıktadır. Yaka köyünün Akçakoca'ya 30 km uzaklıkta, Düzce Akçakoca ana yolu üzerinde şirin bir köydür. Yani köyün denize uzaklığı 25–30 km dir. Yaka köyü düzce şehir merkezine ve düzce akçakoca şehirler arası yola yakınlığı kadar ormana yeşile yakınlığı hatta iç içe olması ile de dikkat çekmektedir. Köyün içinde meyve ağaçları bol, az da olsa çam ağaçları vardır. Düzce şehir merkezinden yaklaşık 250 mt, deniz seviyesinden 400 mt yüksekte devlet ormanının sınırında yamaca kurulmuştur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Karadeniz Bölgesinin sınırları içinde kaldığından genel özellikleri ile Karadeniz ikliminin etkileri görülür. Ancak Karadeniz ikliminin yanı sıra Akdeniz ve Karasal iklimleri arası geçiş özelliği gösterir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1000
2000 417
1997 537

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski dönemlere nazaran tarımla geçinme azalarak, geçim sanayi ye bırakmıştır. Ankara İstanbul karayolunun tam ortasında yer alan yaka köyünün büyük şehirlere ulaşım probleminin olmaması nedeniyle ticaret ve sanayi gelişmiştir. Köyün içinde köyden çok az kişinin çalıştığı ambalaj fabrikasının köye çok fazla desteği olmamıştır . Düzce Üniversitesinin köye yakın olmasından dolayı köyde yıllardır çok az hatta hiç görülmemiş kiralık ev arayışları başlamıştır. Tarım ekonomisi olarak fındık üretimini düşünmek mümkündür. Ancak fındık üretimi ticari olmaktan yavaş yavaş çıkmış hane üyelerinin yıllık fındık tüketimini karşılamaya yönelik üretim olmamıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]