Üçyol, Düzce

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Üçyol
Ülke Türkiye Türkiye
İl Düzce
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 820
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0380
Posta kodu 81100

Üçyol, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulgaristan Karnabat ve Varna dan gelen Türkler tarafından 1877-78 (93 Harbi) Osmanlı-Rus Savaşlarından sonra 1896 yılında kurulmuştur. Köy daha önce bu göçmenlerin geldiği Sadova köyünün adını aldı. Yerleşen Türkler Bulgaristan'a gitmeden önce Osmanlı Devletinin kuruluş devrinde Manisa Saruhanoğlu beyliği Türk'lerindendir. Osmanlı Devleti 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşını kaybedince ana vatana dönüş başlamıştır.Cumhuriyet döneminde Sadova olan köy ismi Hademiye olarak değişmiştir. Üçyol adını ise resmi yetkililer üç sokağı olduğu için koydular. Köyün hangi bölümüne giderseniz üç yol ağzı ile karşılaşırsınız. Köyün tanınmış simaları Molla Hasan, Mustafa Doğan (Pitika) Feti Görür (1995 1999 Dönemi Milletvekili) İrfan Hatip (2000 2002 yılları Düzce il Kültür Müdürü). Üçyol köyü Milli Mücadele döneminde evlatlarıyla vatanın çeşitli cephelerinde mücadele vermiştir. Günümüz tarihine yakın savaşlarda(Kore Savaşı ve Kıbrıs Harekatı)birçok gazisi mevcuttur. Köyde iyi öğrenim veren bir ilkokul halen görev vermektedir. İlk öğretim dışı eğitimler ilimizin çeşitli okullarında devam etmektedir.Son dönemlerde köy halkından birçok genç İl dışında ikamet etmekte ve çalışmaktadır. Gölyaka yolu üzerinde olan köy misafirperverliği ile tanınır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Düğünlerde kız ve erkek tarafları ayrı renkten şalvar ve mintan giyerler. Yöresel tatlardan katlama, akıtma kolacı, oturtma tatlısı, dilber dudağı, kabak tatlısı ve su böreği başlıcalarıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzce merkezine 9 km uzaklıktadır. Köy, Tem otoyolu Düzce gişeleri girişinde bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi ve Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1020 2000 821
1997 890

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi 2005 yıllarına kadar asıl olarak tarım ve büyükbaş hayvancılığa dayalı ve bağlı olmasına rağmen, günümüzde Düzce il merkezi ve D 100 karayolu kenarına kurulan fabrikalarla birlikte işçi sayısı artmıştır. Aynı şekilde bu gelişmeyle birlikte işsizlikte önemli oranda azalmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilk beş yıllık eğitim verilen ilköğretim okulu bulunmaktadır. Ayrıca İlköğretim okuluna bağlı bir anaokulu da eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Köyün içme suyu öncesinde Çilimli Belediyesinden sağlanmakta iken, 2010 yılı Haziran ayı itibarıyla İstilli grubu Katı-Sıvı Atık, İçme Suyu ve Tarımsal Kalkınma Birliği Başkanlığı tarafından Gölyaka ilçesi bulunan içme suyu kaynağından sağlanmaktadır. Köyde Kanalizasyon şebekesi yoktur. Köyde PTT acentesi bulunmaktadır. Acenteliği aynı zamanda köy muhtarı olan Soner Özbey çalıştırmaktadır. Köyde Sağlık Ocağı ve sağlık evi yoktur. Köprübaşı köyü sağlık ocağı tarafından sağlık hizmetleri yürütülmektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ile ADSL internet bağlantısı bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]