Gündolaması, Düzce

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gündolaması
Ülke Türkiye Türkiye
İl Düzce
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 383
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0380
Posta kodu 81000
Resmî site
[1] -

Gündolaması, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün Düzce'nin ilk 7 köyünden biri olduğu söylenmektedir. Köy, Türk köyüdür

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, Türk kültür gelenek ve görenekleri hakimdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzce merkezine 6 km uzaklıktadır. 1999 düzce depremi sonrasında yapılan toplu konutların eteklerinde yer alması sebebiyle coğrafi önemi artmıştır. Köy toprakları genelde küçük parçalar halindedir. Bu sebeple tavukçuluk ve büyükbaş hayvancılığın yanında tarım yapılsada son yıllarda iyice azalmıştır. Köyün genç nüfusu Düzcedeki geniş sanayi ağı neticesinde fabrika vb. yerlerde çalışmaktadır. Yerli halkı Manav Türkü olup diğer komşu köylerin çoğu Muhacir Türkleridir. Köy nüfusunun çoğunluğu köyün ilk kurucuları ve yerleşenleri olan Velioğlu Sülalesine mensuptur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 383
1997 437

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle tavukçuluk ve büyükbaş hayvancılık yoğun olmakla birlikte verimli topraklara sahip olmasına rağmen ekili/dikili tarım alanları gün geçtikçe azalmaktadır. Köyün özellikle genç nüfusu Düzce Merkezde çeşitli fabrika veya işyerlerinde çalışmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde bir ibadethane (camii) 2 market ve 3 adet köprü vardır. Köy boyunca süren dere ve kanallar köyün su bakımından da zengin olduğunun göstergesidir. Bilgilerin elde edilmesinde büyük emeği geçen Samet BİRİNCİ ye teşekkür ederiz...

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]