Gölormanı, Düzce

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gölormanı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Düzce
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 1.923
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0380
Posta kodu 81100

Gölormanı, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, yakınında bulunan Efteni Gölü ve orman ile iç içe bulunduğu için bu adı almıştır. Eski bir yerleşim yeri olarak bilinir. Osmanlı Devleti zamanında çerkeslerin bölgeye gelmesiyle yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanmıştır. Zamanla Karadeniz'den gelen Ordu ili yerleşimciler tarafından mesken olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Gölormanı köyü kültürel olarak bir karma kültür özelliği gösterir.Türkiye'nin her yöresinde rastlanabilecek adetler,gelenek ve göreneklere sahip olmakla beraber daha çok karadeniz yöresine has gelenek göreneklere sahiptir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzce merkezine 13 km uzaklıktadır. 7 km uzaklıktaki Güzeldere Şelalesi, Dere Balık, Hıra, Pürenli, Balıklı yaylaları vardır.Efteni gölü köyün sınırları içinden başlar.Yeşillikler içinde bozulmamış bakir bir doğası vardır.Köyün çıkısındaki 'Toptepe' adı verilen mesire ve piknik alanı köyün en nadide yerlerindendir.Efteni Gölü ve Gölormanı köyü manzaralı olan bu yere ilgi yoğun olmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 2028
2011 2019
2000 1878

Köyün nüfusu oldukça kalabalıktır.Belde olabilecek nüfusa sahip olmasına rağmen gelişme göstermeyen ekonomisi yüzünden yerinde saymaktadır.Düzce'nin en kalabalık ve yüz ölçümü olarak en büyük köyü olmasına rağmen ekonomik yönden gelişme gösterecek bir adım hala atılamamıştır.Çünkü birileri birilerinin bir adım ileri gitmelerini istememektedirler. Köyde muhtarlık yapmış / yapan isimler şunlardır:

Durmuş BAYDİLLİ

Ahmet İBRAHİMCİOĞLU

Üzeyir AY

Üzeyir AY

Üzeyir AY

Bahri DURSUN

Veysel KALKAN

Üzeyir AY

Zekai AY

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve orman ürünleri işletmeciliğine dayalıdır. En yoğun üretimi yapılan ürün fındık olup, bunun yanında şeker pancarı, mısır ve tütün üretimi de mevcuttur. Köyde özel müteşebbişe ait 2 adet kümes ve 1 adet büyükbaş hayvan yetiştirme çiftliği mevcuttur. Köyüzde 1 adet orman kooperatifi ve bünyesinde çalıştırılan atölye mevcut olup çevre köylerin de ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Köy halkına ait arazilerin çoğunluğunda ticari kavak yetiştiriciliği yapılmaktadır. köyde hayvancılık yapılıp çoban tutulmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi vardır. Sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, ADSL ve sabit telefon vardır.Köy içi yollar das asfalt olup yalnızca Uzunali Mahallesinin yolu asfalt değildir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]