Muncurlu, Düzce

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Muncurlu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Düzce
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 250 m (820 ft)
Nüfus
 (2009)
 • Toplam 3.500
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0380
Posta kodu 81000

Muncurlu, Düzce ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuralp M.Ö. 74 yılına kadar Bilecik, Bolu, Kocaeli ve Sakarya şehirlerini kaplayan bir alanda hakimiyet süren BITHYNIA Devleti'nin önemli şehirlerinden birisiydi ve adıda 'Prusias Pros Hypios (Melen Kenarındaki Prusias)'dı. Daha sonra Roma hakimiyetine girdi. Roma devrinde şehir Latin kültürünün tesiri altında kaldı, adı da ' Prusias ad Hypium' olarak değişti. 395'te Roma İmparatorluğu ikiye bölününce şehir Doğu Roma İmparatorluğu'nun sınırları içinde kaldı. 1300 lü yıllarda Orhan Gazi'nin komutanlarından Konur Alp Konuralp'i fetheder. İpek yolu Melen köprüsünden geçen yol üskübüye, oradan Bakraz,Muncurlu,Üçköprü,Darıyerinden geçerek Bolu'ya gidiyordu. Köye ilk gelenler Söğütten gelen yörük Türkleridir.Aynı aileler Nalbantoğlu,Bakraz Üçköprü,Darıyeri Yörükler köylerine de yerleşmişlerdir.Yıl 1300 ler.

1878-1878 yıllarında osmanlı rus harbinden sonra çerkesler,gürcüler gelmiştir. Cumhuriyetten sonra birkaç kürt ailesi(Haymana kürtleri) köye gelmiş.Daha sonra köyü terk etmişler. Daha sonraları Giresunlular gelmiş.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 3500
2000 948
1997 1121

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

[2]== Kaynakça ==

WEB SİTESİ[değiştir | kaynağı değiştir]