Çınardüzü, Düzce

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Eğik metin

Çınardüzü
—  Köy  —
Düzce
Düzce
Ülke Türkiye Türkiye
İl Düzce
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 611
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0380
İl plaka kodu
Posta kodu 81000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Çınardüzü, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

GİRİŞ[değiştir | kaynağı değiştir]

Karadeniz'in ili olan Trabzon Şalpazarın'dan gelen vatandaşlar tarafından kurulmuş bir köydür.

Köy Düzce'nin en eski köylerinden biridir. Günümüzde dışarıya çok fazla göç vermesinden dolayı köyde yaşayan insan sayısı son yıllarda azalmıştır. Köyle ilgili derleme bilgiler aşağıda bulunmaktadır.


A) Adının Nereden Geldiği: Beyköy’ü kasabasından çıkıldıktan sonra 6 km yol kat edilerek köyün merkezi olarak kabul edilen mahalleye gelinir. Buradan köyün iki mahallesine yol ayrılır. Sol tarafa ayrılan yolun üzerinde sol kısımda bir çeşme bulunmaktadır. Bu çeşmenin üzerinde küçük bir düzlükte bulunan çınar ağacı ve o düzlükten dolayı Çınardüzü adını alır. Şimdi orta ve daha yukarı yaşta olan o zamanın küçükleri çınarın bulunduğu düzlükte oyun oynayalım anlamında çınardüzüne oynamaya gidelim derlermiş. Bu daha sonraları köyün adı olarak kullanılmaya başlanmış. Bir diğer söylenti köyün adının şu anda cami mevkiinde bulunan düzlükten aldığıdır. Bu isimden önce sık ormanlık alanlarla kaplı olduğundan adı baltalık olarak bilinirmiş. Köyün adını aldığı çınar ağacı şimdi yerinde yoktur.

B) İlk Yerleşenler , yerleşmede önemli olaylar:

Köye ilk yerleşen Ordu ili Fatsa ilçesinden gelen Mahmut Sayar’dır. Daha sonra köye Ali Tuna ve Molla Osman'ın yerleştiği biliniyor. Ali Hacıoğulları ve diğerleri de ilk yerleşenler arasındadır. İlk kuruluşta 11 hanenin olduğu söylenir. Köyün sakinlerinin daha cok ordu olmak üzere ’dan geldiği biliniyor. O bölgede herkesin akrabası vardır. 1890 yılından sonraki yıllarda Doğu Anadolu’nun ve Doğu Karadeniz’in Rus işgaline uğramasından ötürü köy sakinleri memleketini terk etmek zorunda kalmış ve bu taraflara göç etmek zorunda kalmışlar. Şimdiki caminin kurulu olduğu yer ve bazı açık araziler Ardahanlı Yusuf(Hacı) diye bilinen bir kişinin kontrolü altındaymış. İlk yerleşenler bu kişiden buraları satın almışlar. O dönemde köy ve çevresi sık ormanlık alanlarla kaplıymış.

Sarıçam mahallesi olarak bilinen yerin tamamen çam ormanı ile kaplı olduğu biliniyor. Fakat günümüzde tarım alanı açmak, ev yeri açmak ve daha değişik ihtiyaçlar için ormanlık alanlar kesilmiş ve azaltılmıştır. Günümüzde sıkı denetimler sayesinde bu ormanların kontrolsüz kesimi mümkün olmamaktadır.

C) Tarihi Kalıntılar

Köyde tarihi eser olarak bilinen kale vardır. Kalenin Cenevizlilerden kaldığı söyleniyor. Şimdi ise harabe haline gelmiş, sadece bazı duvarların bir bölümü, ve geniş kapısından bazı kısımlar kalmış. Bundan başka tarihi eseri yoktur.

D) Bu Güne Kadar Yaşanan Olaylar

1935 yılında şarbon hastalığı dolayısıyla köyde kısa bir süre içerisinde 20 den fazla ölüm olayı olmuş.Biri 1945 diğeri de 1950 yılında olmak üzere iki defa orman yangını yaşanmış. Orman alanlarının bir kısmı da bu şekilde tahrip olmuş. 1944 yılı Düzce depreminden köy etkilenmemiştir. 1999 depreminde Bük ( Kuruluk Mah. ) maddi hasar meydana gelmiştir.Birinci dünya savaşına gidenlerin çoğu geri dönmemiş, ölmüş ya da kaybolmuşlardır. İkinci dünya savaşı sıkıntısından da köy etkilenmiş. Fakat güvenlik yönünden köy herhangi bir sorun yaşamamıştır. Yakın bir tarihte köyün camisinin yanması da Sarıçam mahallesindeki okulun yanması olayı da önemli olaylardandır.

2)DOĞAL YAPISI VE YÖNETİM

A) Yerleşim Arazisinin Görünümü Köy Bolu sıradağlarına bağlı, yine bir dağ sırasının kuzeyine bakan yamacına kurulmuş. Beyköy Beldesinin hemen bitiminde , Asar suyunu geçtikten sonra köyün yerleşim alanı hemen başlıyor.Bu dağ sırasının doruğuna yakın bir yere kadar devam ediyor. Bu izahdan da anlaşılacağı gibi köy çok dağınık bir yerleşim durumuna sahip. Yerleşilen arazi tamamen yamaç arazisi olup.düzlük denilebilecek yer çok azdır. Bu dik yamaçlar bazı yerlerde derelerle yarılmış aralarda küçük dereler teşekkül etmiştir.

Köyün ilk yerleşim yerlerinde itibaren yükselmeye başlar. Sürekli devam ederek son evlere kadar köyün denizden yüksekliği 900 metredir. 

Köyün hemen hemen her yerinde bakıldığında Düzce, Cumayeri, Gölyaka, Kaynaşlı, Çilimli, kasaba ve düzce ovasındaki köyler tamamen görülür. Bu yönüyle güzel bir manzarası vardır.

B)Toprak Yapısı

Köy ormanlarında bol miktarda ağaç çeşidi bulunmaktadır. Tarım toprağı yönünden zengindir. Ancak tarım alanları dar ve makineli tarıma elverişli değildir. Toprak yapısı olarak çoğu yerler humuslu ve kumlu topraklarla kaplıdır.bazı yerlerde karışık kireçli toprağa rastlanır.

C)İklimi

Burada tipik karadeniz iklimi görülmekle beraber iç bölgede zaman zaman bazı farklılıklar yaşanabilir. İklim genel olarak yaz aylarında sıcak bazen ılık, kışları da ılık ve yağışlı geçmektedir. Kışın kar yağışı da görülür. Ancak sıcaklık iç bölgelerimiz gibi fazla bir düşüş göstermez ilkbahar ve son bahar ayların çoğunlukla yağmur yağışı görülür.

Kuraklık pek görülmez, yılın ilk kar yağışı genellikle son baharın son döneminde olur. Yıllık ortalama yağış miktarı gözlemlere dayanılarak yüksek olduğu söylenebilir. Burada yağışın bol olmasında bitki örtüsü önemli rol oynamaktadır.

Bölge olarak düzlüklerin tarım alanı yamaç ve sağlık alanın da ormanlarla kaplı olma özelliği burası içinde geçerlidir.Köyün ve çevresinin kurulu olduğu yerleşim alanının çoğu bölümleri ormanlık ağaç alanlarla kaplı olup, ormanlık olmayan alanlar ise fındık bahçeleri ile kaplıdır. Köyün Bitki örtüsünün orman olduğu söylenebilir. Ağaç türleri olarak da çam, gürgen, meşe, kayın, köknar yetişir.

D) Suları

Köy yerleşim yeri olarak ormanlık olduğu için su yönünden sıkıntısı yoktur.Birçok yerden halkın faydalanabileceği kaynaklar vardır. Daha yükseklere çıkıldıkça debisi fazla olan su kaynaklarına da rastlanmaktadır. Bunların bir kısmı borularla içme suyu şebekesine aktarılmaktadır.Bunun için köyün hakim tepesine 50 şer tonluk 5 depo yapılmıştır.Bu ana merkezlerden içme suyu dağıtımı daha tertipli olarak yürütülmektedir. Bu başka arazi yapısı ve yerleşim yerinin özelliğinden dolayı köyde çay ve ırmak türü akarsu yoktur.

Yalnız Beyköy beldesi ile köyü ayıran Uğur Suyu olarak bilinen çay ise Köyün fazlaca yararlanabileceği bir konumda değildir.

E) Yönetim Bağlantısı Köy Düzce İli sınırları içerisinde yer almaktadır. Belde olarak Beyköy’e bağlıdır. Köyün Merkezi yerlere olan uzaklıkları

Çınardüzü- Beyköy :6 km Çınardüzü-Düzce:13 km

F) Köy 165 hane evden müteşekkildir.bu evler dağınık da olsa 3-4 mahalle olarak gruplandırılır. Mahallelerin adları hane sayısı ve nüfusu şöyledir. Sayılarda değişiklikler olabilir

Merkez Mahalle Hane Sayısı 42 nüfusu 142

Kuruluk Mahallesi Hane Sayısı 52 nüfusu 176

Sarıçam Mahallesi Hane Sayısı 36 nüfusu 122

Kaleönü mahallesi Hane Sayısı 35 nüfusu 118

Toplam 165 558

Nüfusun kadınlar hariç yaklaşık %20 sini çalışan erkek nüfusu meydana getirmektedir. Köyde kadınlar ise ayrı bir iş gücü oluştururlar. Tarla bahçe ve ev işlerinin yanında hayvan bakımının büyük bir kısmı kadınlar tarafında yürütülmektedir. Özet olarak söylemek gerekirse köy nüfusunun yarısını çalışan nüfus olarak gösterilebilir.

Köyde imece usulü ile iş yapma halen ortadan kalkmış değildir. Köyün ya da köylülerden herhangi birisinin işi için bir araya gelinerek, çalışmalar yapılmaktadır. Bu konuda çeşitli örnekler vardır. Köyün suyunu getirme , yol yapımında yardımcı olma,cami inşaatını ortaklaşa yapma , Okulun ve lojmanın tamamen elden geçmesi, okul bahçesinin Düzce’de örnek okul bahçesi olarak düzenlenmesi bazı örnek imece uygulamalarıdır. Yönetme katılma konusunda genel bir soğukluk ve isteksizlik vardır. Ancak geciken ve yapılmayan işlerden ötürü de tenkit ederler.

Okul 2008 yılında kapsamlı bir tadilattan geçirilerek şu anki halini almıştır.

2013 lojmanın kiremitleri zafer şahin , cengiz günesen ve köyden birkaç kişinin desteği ile değiştirilmiştir.

G) Çevrenin Turistik ve Mesire alanları

Çevrede mesire alanı olarak ormanların iç içe olması havanın ve suyunun temizliği , tabiatın bütün güzelliklerinin yaşandığı yer olarak bilinen Gelik Yaylası, Odayeri yaylası ve Samandere şelalesi vardır. Belirtilen yerlerin köye uzaklığı 1ila 1,5 saat arasında değişmektedir. Odayeri yaylasında başlatılan bir gelenek olarak her yılın ağustos ayının ilk günü yayla şenlikleri yapılmaktadır.İlk şenlik Düzce ve çevresinden büyük bir halk topluluğunun katılımıyla 1991 yılında düzenlenmiş ve büyü ilgi gösterilmiştir. Bundan sonraki yıllarda da köylü devam ettirmek istemiştir. Yalnız kötü amaçlı kullanan kişilerin yüzünden şenliklere ara verilmiştir.Merkezi yerlere göre zaten köyün kurulu olduğu yerler bile bir mesire alanı sayılabilir. Ayrıca tarihi ve turistik yerleri yoktur.

3)EKONOMİK YAPI

A)Halkın Çoğunluğunun Geçim Kaynağı:

Halkın çoğunluğunun geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.bunun yanında ormancılık ve inşaatçılık ile küçük esnaflık köy halkının geçim kaynakları arasındadır. En önemli tarım ürünü olarak fındık tarımı yapılmaktadır.bunun yanında mısır , bazı sebze ve meyvelerin tamamına yakını üretilen tarım ürünlerinden sayılabilir.

Hayvancılık 1975 yılından önce gelişmeye başlamış. Yerli ırk hayvanları ıslah etmenin yanında kültür ırkı hayvanları ki bunlar; mantafon, Holştayn vs cins beslenmeye başlamıştır. Bu hayvanlardan et ve süt ürünleri üretilmektedir. Sütçülüğe yönelik çalışmalar o yıldan bu yana her ailede geliştirilerek devam ettirilmiştir. Fakat bu ilerleme şimdilerde gerilemektedir. Halen süt üretilerek aile bütçesine katkı sağlamak köy halkının önemli uğraşlarından biridir. Bunun yanında besicilik de yapılmış, önemli bir kaynak elde edilmiştir.Ayrıca köy kooperatifi kurulmuş, be da köyün gelişmesine önemli katkılar sağlamıştır. Bu kooperatif halen çalışmalarına devam etmektedir.

Köyde ormancılık işlerini de yine kalkınma kooperatifi , orman idaresi ile işbirliği içerisinde yürütülmektedir.Köylüler yılın belli zamanlarında ormanda tomruk kesim işinde çalışarak geçimlerine katkı sağlamaktadır. İnşaat işçiliğine ve esnaflık da geçim kaynakları arasındadır.Birçoğu inşaat işinden anlar. Düzce ve civar köylerde inşaat işlerinde çalışılır. Düzce ve Beyköy’ü Beldesinde bazılarının işyerleri vardır. Bu iş yerleri gıda maddeleri satan hayvan yemi satan yerler olmakla birlikte marangoz hane, nalbur hırdavat ve çay evleridir. Bunun yanında ticari taksi çalışmaları ile geçimini sağlayan aileler de vardır.

B)Toprak Mülkiyeti Dağılımı Köyde hemen her ailenin az çok toprağı vardır.Kuruluk mahallesinde birkaç aile en az toprağa sahip ailelerdendir. Merkez mahallede de bazı ailelerin orta derecede toprağa sahip oldukları söylenebilir. Bunun yanında kaleönü mahellesinde Ak, Gökçe ve Koç aileleri köyde en fazla toprağa sahip aileler olarak biliniyor. Ayrıca Altın ışık ve merkez mahallesinde ŞEN ailesinin geniş toprağı vardır.

C) Gündelik Çalışma İş Alanları

Köyde belli başlı gündelik çalışma iş alanları yoktur. Sadece kış mevsimi haricinde gündelik inşaat işleri yapılır. Bu da köy dışında gerçekleşir. Yılın büyük bir kısmı erkekler açısından boş geçer.

D)Kentlere Göç ve Göçün Nedenleri Köyden kente göç azdır. Göçün nedenleri arasında şunlar sayılabilir . 1 Kente iş kurma nedeniyle geliş ve gidiş problemli olduğunda göç olabiliyor. Bundan ötürü birkaç aile kente taşınmıştır 2 Bir ailede tarım alanının miras yoluyla bölüşümünden kaynaklanan daralma , bir başka göç nedenidir. 3Ayrıca istisna olmak üzere aile içi ve komşular arası geçimsizlikler de göçün nedenlerinden sayılabilir. Bundan başka belli bir yüksek okulu bitiren birkaç ailenin köyü bıraktığı görev gereği kente yerleştiği bilinmektedir. 4 Evlenen gençler köylerinde evlerinin darlığı dolayısıyla göçerek bir iş kuruyor, belli zamanlarda köye geliyorlar

E)En Zengin ve En Fakir Aileler Köy sakinlerinin çoğunu orta halli aileler oluşturmaktadır. Bununla beraber Ak, Kocaman, Gökçe, Koç, ve Çalışkan aileleri zengin aileler kabul edilmektedir. Merkez mahallede ise Tuna ve Şen aileleri çevreye göre zengin ailelerdendir. Köyde Fakir aile az bulunmaktadır.

4 SOSYAL VE KÜLTÜREL OLGU

A)Okul Öğrenci ve Öğretim Durumu

Çınardüzü 1 ilköğretim okulunda 12 öğrenci ve 1 öğretmen bulunmaktadır. 1,2,3,4, aynı sınıfta birleştirilmiş sınıf olarak eğitim öğretim faaliyetlerini yürütmektedir. Okulun tertipli bahçesi, lojmanı ,oyun alanları, depo ve odunluğu bulunmaktadır.

B)Okur Yazar Sayısı

Köyün nüfusunun tamamına yakını okuma yazma bilmektedir. Öğretim çağında okula gitmeyen ve köyün 45-50 yaş ve yukarısında olan sakinleri de önceki yıllarda açılan okuma yazma seferberliği kursları vasıtasıyla okuma yazma öğrenmişler ve bu eksiklik giderilmeye çalışılmıştır.Günümüzde 5-6 kişinin okuma yazma bilmediği tahmin edilmektedir. Okula göndermede cinsiyet ayrımı yoktur.

C)Okuna Dergi Kitap Gazete

Genelde olduğu gibi burada da okuma olayı azdır.Düzenli olarak gazete ve dergi taip eden aile sayısı çok değildir.

D)Okulun İlk Açıldığı Zamandan Bu Yana Yetiştirdiği Kişiler ve Çevreye Etkileri

 Okulun Düzce çevresinde Azmi milli İlköğretimden sonra açılan 2. Okul olduğu bilinmektedir. Buna göre okulun uzun bir geçmişi vardır.

Okuldan mezun olanlardan halihazırda görev yürüten; 2 orman mühendisi,3 hukukçu, 10 öğretmen,20 memur Şu anda köyde okumaya meraklı kişiler bulunmaktadır .Köyde öğrenci servisi vardır . Bu servis 6-7-8. Sınıfa devam edenleri Beyköy’e götürmektedir. Köyden Esnaf olarak Altınışıklar, Gökçeler Saltıklar ön plana çıkmaktadır. Cami ustalığı ve ahşap işçiliği gelişmiştir. Köyün ilk geçim kaynakları yayık imalatı, külek imalatı, sepet imalatı üzerine olmuştur. Günümüzde 10 dan fazla kişi arıcılıkla uğraşmakta ve kestane balı ve acı bal üzerine üretim yoğundur. Köyden kadın erkek geçimsizliği fazla rastlanmaz. Boşanma olayı çok nadirdir. Kadının evde sözü dinlenir , görüşü alınır. Ancak erkeğin son sözü geçerlidir.

A) Radyo Tv , Bilgisayar ve İnternet Sayısı ve Yararlanma Biçimleri Köyde hemen her yerde radyo Tv bulunmaktadır. İnternet ve bilgisayar kullanımı fazla değildir. Köyde radyo vericisi vardır.Telefon hemen her yerde bulunmaktadır.GSM operatörleri genel olarak çeker. Haberleşme açısından köyde sıkıntı yoktur.Köy kooperatifinde yapılan tanıtım toplantıları ile bölgesel ve ülke çapında yürütülen tarımsal faaliyetler yakından takip edilmektedir. Köyde internetin yaygın olmamasının nedeni internet altyapısının zayıf olması , ve bundan kaynaklanan talep düşüklüğüdür.

5) SAĞLIK VE EV İDARESİ

A) Aile Yapısı Geleneksel Türk aile yapısı burada da geçerlidir. Çekirdek aile ve geniş aile modellerine rastlanmaktadır.Yaşlılara sahip çıkılmakta ve saygı duyulmaktadır. Ailede babanın sözü geçer.Büyük Baba Ve Nenenin de sözleri dinlenir. Ailelerde çocuk sayısı yönünden farklılıklar görülmektedir. Köyde güçlü bir aile yapısı bulunmaktadır.

B) Ev Yapımı Köyün orman köyü olması hasebiyle ahşap yapılanma fazlaca görülmektedir. Son zamanlarda betoarme ve yığma tuğla evler yapılmaktadır. Eski ahşap evlerde hala oturulabilmektedir.Evlerde mutlaka çatı bulunmakta, çatı malzemesi ise orman işletme Müdürlüğü cüz i bir fiyata köylülere vermektedir.

C) En Çok Görülen Hastalıklar Kullanılan içme suyu veya çokça tüketilen kara lahanadan olsa gerek guatr hastalı köyde görülen hastalıkların başını çeker Bunu sırasıyla kalp ve romatizmal hastalıklar takip etmektedir . Ayrıca fıtık, göz hastalıkları söylenebilir. Ağaçtan düşme ve iş kazaları neticesiyle köyde yatalak hastalar bulunmaktadır.

D)Beslenmede En Çok Alınan Yiyecekler

Alınan gıdalar tüketim sırasına göre belirtecek olursak  şöyle söylenebilir. En çok bitkisel gıdalar sırasıyla hayvansal gıdalar gelir. Sebze ve meyvelerin birçoğu köyde üretilmektedir.Bunlar kurutularak veya konserve , turşu yapılarak saklanmakta ve bir yıl boyunca tüketilmektedir.Ayrıca elmadan  pekmez yapımı da yaygındır. Hayvansal gıdalardan, yoğurt, tere yağı, ekşimik, keş , peynir sırasıyla tüketilen gıdalardandır. 

E)İyi ve Kötü Alışkanlıklar Köyde kötü alışkanlıkların başında ilk olarak zamanı boşa harcama , zamanın kıymetini bilmemek ön plandadır. Kötü alışkanlıkları sıralarsak sigara içki yaygın olmamakla beraber köyde tüketilmektedir. Geleneksel Türk Konuk severliği burada da geçerlidir. Misafire ikram edilir saygı gösterilir.

SS ÇINARDÜZÜ KÖYÜ TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ

Köyde kurulan kooperatif köyde tarım ve hayvancılığı daha koordineli yapmayı amaçlamıştır. Bunla birlikte dağ köyü olan köyün ormancılık faaliyetlerinde aktif olarak bulunabilmesi için orman ihalelerine girip , köye ek gelir kazandırmaktadır. Kooperatif yönetimi 1 başkan 5 asil üye, yönetim kurulu ve muhasip üyelerden oluşmaktadır. Toplamda 242 üyesi bulunmaktadır. Köyde günlük ortalama 1000 litre süt üretilmekte bu da mandıraya verilmektedir. Süt üretimin eskisi gibi artırılması yönünde gayretli çalışmalar yürütülmektedir. Kooperatifin kendine ait 2 binası mustakil arsaları ile beraber ve 2 adet aracı vardır.

GELECEK İÇİN YAPILAN PLANLAR

1. Ekolojik tarımın yapıldığı organik tarım köyü olma

2. Odayeri yaylasında tesisleşerek yayla turizmini canlandırma

3. Köye dönüşü sağlamak için alternatif turizme yönelme

4. Eşsiz güzelliğe sahip ormanlarında küçük motorlu geziler planlama

5. Düzce’nin konumu gereği hem yayla turizmini hem de deniz turizmini bir arada gerçekleştirerek yeni cazibe alanları oluşturma.

DEĞERLENDİRME Köye Düzce ovasına nazır bir yamaca kurulmuş manzarası fevkalade güzel, temiz hava ve güzel suya sahip ulaşım imkanı kısıtlı ve bunun yanında çok zor olmayan yaşanacak hoş bir köydür. Günümüzde organik tarımcıların dikkatini çekmekte ve cesur girişimciler ortaya çıkarsa köy Organik tarımın yapıldığı EKO köy olma yolunda ön plana çıkmaktadır. ""Zafer ÇABUK""

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. köyün yemakleri karadeniz yemaklaerinden asinlenmiştir.ve çok lezzetlidir.tereyağı çok meşhurdur.herkesin tatmasını tavsiye ederiz.... sevgilerle...

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzce merkezine 13 km uzaklıktadır.Geceleri soğuktur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Türkiye'de Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Yazları gündüz saatlerinde oldukça sıcaktır.Ancak akşamları soğuk olur.Kışın yoğun kar yağışı mevcuttur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 611
1997 533

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.çok yakında internet bağlantısı olacakdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]