Erdemli, Düzce

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Erdemli
—  Köy  —
Düzce
Düzce
Ülke Türkiye Türkiye
İl Düzce
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 89
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0380
İl plaka kodu
Posta kodu 81000
İnternet sitesi: [2]

Erdemli, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün arazisi içinde bulunan tepelerdeki harabelerin Osmanlı ve hatta Türk kültüründen daha eskilere dayandığı hâkim motiflerin ve istimal edilen alfabenin müşahede edilmesiyle kolayca anlaşılabilmesine rağmen Roma İmparatorluğu'nun hangi devresine tekabül ettiği veya daha eski başka bir medeniyete işaret edip etmediği arkeolojik bir katiyetle tespit edilmiş değildir. Köyün münhasıran bir ikametgâh olarak mı yoksa nazır olduğu ve mazisi M.Ö. 3. Asır'a dek uzanan Konuralp Kasabası'nın kadim sakinleri tarafından paganist bir mabet veya altar olarak mı kullanıldığı da malum değildir. Tarihi kayıtların mahrumiyeti sebebiyle kat'i bir hüküm vermek zor olsa da mevcut sakinlerin ataları muhtemelen 93 Harbi'nden sonra vuku bulan tehcirin ertesinde Kafkasya' dan gelerek köye yerleşmiş yahut köy Osmanlı İdaresi tarafından muhacirler için ikamet sahası olarak tayin edilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı neredeyse tamamiyle Abhaz kökenlidir. Her ne kadar 80'li yıllarla beraber yeni nesil köy halkı Düzce şehri ve civarındaki kasabalara yerleşmiş, bir kısmı da başka şehirlere taşınmışsa da kalan nüfus hala Abhaz adetlerine teveccüh etmekte ve bilhassa yaşlı nüfusun aktif olarak Abhazca konuştuğu müşahade edilmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzce merkezine 11 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfus sürekli aktiftir, çünkü köydeki insanların çoğunluğu fındıkçılık ile uğraşmaktadır. Fındık mevsimi de yaz olduğundan, en çok nüfus yaz ayında olmaktadır. Bunun sebebi herkes köydeki evlerine bir iki aylığına gelir ve orada kalır. Fındık işçileri de yaklaşık 70-80 kişi nüfusu artırmaktadır. Köyün asıl nüfusu 51'dir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 89
1997 111

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün neredeyse tamamı fındıkçılıkla uğraşmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]