Kutlu, Düzce

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kutlu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Düzce
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 367
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0380
Posta kodu 81000

Kutlu, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Kuzey Kafkasyadan göçen Ubıh sülalelerinden Amçı sülalesi tarafından kurulmuş bir Ubıh köyüdür. Kurucusu Amçı Hasan Beydir. Amçı Hasan Bey köyü Adigeler arasında Amçı Hable ya da Ubıh Hable olarak da bilinmektedir. Kurulduğu dönemlerde köyde birçok Ubıh sülalesi ve az sayıdada Abhaz sülalesi bulunmaktaydı. Köyün kurucu sülalesi olan Amçılar hala daha köyde yaşamaktadırlar. Köye sonradan yerleşen karadeniz göçmeni aileler tarafından ubuklar olarak telaffuz edilmesi sebebiyle o kesim tarafından ubuklar olarak da bilinmektedir. Köyün adı yakın tarihte kutlu köyü olarak değiştirilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tamamına yakınının doğu karadeniz göçmeni olması dolayısıyla köyde karadeniz kültürü hakimdir.ayrıca köyde kafkasya göçmeni ( çerkez ) halkta yaşamakta ve çeşitli kültürler bir harmoni oluşturmaktadır. köy insanı sıcak kanlı misafirperver ve cana yakındır.Köyde doğu karadeniz mutfağı'nın yanı sıra kafkas mutfağından tatlarda bulmak mümkündür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Düzce il merkezine 10 km uzaklıkta olup beyköy belde belediyesine 3 km mesafededir. Kutlu köyü tipik karadeniz köylei gibi bir yeşil cennetidir.köy merkezi samandere şelalesi,güzeldere şelalesi gibi doğal harikalara çok yakın mesafede olup bir yeşil cennetidir.köy merkezi tıpkı düzce il merkezi gibi düz bir alana kurulu olup dağ eteğine kurulmuştur.Köyde çeşitli piknik alanları mevcut olup rahatlıkla ulaşımın olduğu yerlerde bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi,tipik karadeniz iklimi olup yazları serin kışları normal sıcaklık seyrindedir.köy merkezi dağ eteğine kurulmuş olması sebebiyle ağaçlık alanları bol ve su kaynaklarıda yeterli miktardadır. köy merkezinin hemen arkasından uğur suyu geçmekte olup yörenin tarımsal faaliyetlerinde önemli bir etkendir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 367
1997 367

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi başta tarım olmak üzere hayvancılığa dayanmaktadır.köyde tarımsal faaliyet olarak fındık mısır arpa zaman zaman buğday domates biber salatalık gibi bahçe sebzeleri yetiştirilmekte. Köyde yetiştirilen tarımsal ürünlerden yalnızca fındıktan gelir sağlanmakta olup diğer mahsüller ev giderleri olarak kullanılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilk öğretim okulu bulunmakta.futbol sahası bulunmakta. .köyde ilk öğretim olmasına rağmen kütüphane bulunmamakta,futbol sahası olmasına rağmen bir takımı bulunmamakta ve diğer spor dallarından hiçbiri yapılamamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]