Suncuk, Düzce

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Suncuk
Ülke Türkiye Türkiye
İl Düzce
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 433
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0380
Posta kodu 81100
Resmî site
[1] -

Suncuk, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı (93 Harbi) sonrasında Doğu Karadeniz'den özellikle Artvin VE Borçka'dan batıya göç eden, Lazların yerleştirilmesi amacı ile kurulmuştur. Köy, halen memuriyet için köyde yaşayan öğretmen ve köyün imamı dışında, tamamen Lazların yaşadığı bir yerdir.

93 Harbi öncesinde köyde yaşandı olduğuna ilişkin kanıtlar vardır. Köyün muhtelif yerlerinde tarihi kaldırım taşları vardır. Konuralp antik kentine yakınlığı köyde daha eski yaşantı olabileceğinin kanıtıdır. Ancak, bu köyde daha önce kimlerin yaşadığı konusunda bir bilgi yoktur.

Kültür ve Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve göreneklerinde tamamen Laz kültürü hakimdir. Denizden uzak olması nedeni ile balık ve balık ürünleri konusunda yemekler unutulmuş olmasına rağmen diğer orijinal laz yemeklerine rastlamak mümkündür. Köyde çocuklar dahil herkes Lazca konuşur. Yaşlı kadınlar, kılık kıyafette Doğu Karadeniz geleneğini aynen yaşatırlar. Ancak gençlerden post-modern muhafazakar kıyafetler ön plandadır. Köyde Lazca, enstrümansız orijinal Laz Müziği ve popüler Karadeniz müziği hakimdir. Lazca unutulmamış olmasına rağmen geleneksel Lazca şarkılara nadir rastlanır. Lazca masallar ve destanlar, halen unutulmadan anlatılmakta ve söylenmektedir. İmece geleneğinin kaybolması nedeni ile destanlar da kaybolmak tehlikesi ile karşı karşıyadır. Kısaca köyde Laz Kültürü hakimdir ve yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzce merkezine 18 km uzaklıktadır.dağın yamacında kurulan köyde düz alan yok gibidir.Doğal Kaynak suların çokluğu nedeniyle,7 köye içme suyu ihtiyacını karşılamaktadır. Suncuk deresinde hakiki alabalık bulmak mümkündür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.rakım yüksek olduğu için kışlar sert ve kar yağışlı geçer.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 630
2000 433
1997 561

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı iken, tarım gelirlerinin düşmesi, toprağın verimsizleşmesi, arazinin de tarıma elverişsiz olması ve artan nüfusu kaldıramayan tarım alanları nedeniyle çeşitli sebeplerle köyden kente göç meydana gelmiş ve köyün ekonomisinde tarım ve hayvancılık ikinci plana gerilemiştir.

Ancak halen küçük ölçüde büyükbaş hayvancılık ve fındık yetiştiriciliği yapılmaktadır. Mısır, buğday ve benzeri tarım ürünlerinin üretimi ihtiyacı karşılamanın çok gerisinde olduğundan ticari amaç taşımamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]