Otoyol 30

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

O-30
İzmir Çevre Yolu

logo
Tip Otoyol
Başlangıç Balçova
Bitiş Koyundere
Uzunluk 60 km
Geçtiği Yerler BalçovaUzundereGaziemirBucaOtogarBornovaBayraklıKarşıyakaÇiğliAtatürk Organize Sanayi BölgesiHarmandalıUlukentKoyundere
Harita
O-30 güzergahı

Otoyol 30 (O-30), İzmir şehir içinden geçen çevre yolunun adıdır. Bu yol çift yönlü olup üçer şeritten altı şerite sahiptir.

Şehir trafiğini rahatlatmak için, özellikle mevcut güney hattından, balçova, uzundere, gaziemir ve buca ilçelerini kuzeye, otogar, bornova, karşıyaka ve çiğli yönüne kadar kesintisiz çevre yoluna bağlamak ve trafiği rahatlatmak amacıyla yapıldı. Aydın yönünden gelen araçların karşıyaka yönüne gitmelerinden dolayı belirli yerlerde ve saatlerde özellikle altınyol'da meydana gelen trafik birde iş giriş çıkışı eklendiğinde yoğun bir trafik alıyordu. İzmir çevre yolu açıldığında bu yük büyük bir oranda rahatladı. Yapımına 1988 yılında başlanan fakat yeterli kredi sağlanamadığı için yıllarca inşaat halinde kalan çevre yolu çalışmalar 2006 yılında hız kazanıp ocak 2007'de ilk kesimi olan bornova - karşıyaka bölümü, 2008'de karşıyaka - çiğli ve a.o.s.b. bölümü, haziran 2011'de a.o.s.b - harmandalı bölümü, mayıs 2015'te ise harmandalı - koyundere bölümü açılmıştır. Koyundere - menemen bölümü ise yapım aşamasındadır.