Orlando, Florida

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 28°24′57″K 81°17′56″B / 28.41583°K 81.29889°B / 28.41583; -81.29889

Orlando, Florida
—  Şehir  —
City Of Orlando (br/>(Orlando Şehri)
Üstten sağa: 1. sıra:Downtown Orlando; 2. sıra:Orange County Mahkemesi, Universal Studios, Florida, Walt Disney World; 3. sıra SeaWorld Orlando, Gatorland, Amway Merkezi; 4. sıra Lake Eola fiskiyesi, Camping World Stadyumu, Church Street Tren Garı
Üstten sağa: 1. sıra:Downtown Orlando; 2. sıra:Orange County Mahkemesi, Universal Studios, Florida, Walt Disney World; 3. sıra SeaWorld Orlando, Gatorland, Amway Merkezi; 4. sıra Lake Eola fiskiyesi, Camping World Stadyumu, Church Street Tren Garı
Orlando, Florida
Bayrak
Orlando, Florida
damga
Kentin Orange County ve Florida'daki konumu
Kentin Orange County ve Florida'daki konumu
Koordinatlar: 28°24′57″K 81°17′56″B / 28.41583°K 81.29889°B / 28.41583; -81.29889
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Eyalet Florida
County Orange
Yerleşim 31 Temmuz 1875
Belediye 1885
Yönetim
 - Tür Belediye Başkanı ve Konsey
 - Belediye Başkanı Buddy Dyer (DP)
Yüzölçümü
 - Land 265 km2 (102,3 sq mi)
 - Su 21 km2 (8,1 sq mi)
 - Urban 287 km2 (110,8 sq mi)
Rakım 25 m (82 ft)
Nüfus (2010)
 - Kent 238.300 (73,)
 - Yoğunluk 868,6/km² (2.249,7/sq mi)
 - Şehir 1.510.516 (32,)
 - Metropol 2.387.138
Zaman dilimi DZD (-5)
 - Yaz (YSU) DZDYS (-4)
ZIP-kodu 32801–32899
Alan kodu 321, 407
İnternet sitesi: www.cityoforlando.net


Orlando (/ɔːrˈlænd/) , ABD'nin güneydoğusundaki Florida eyaletinde Orange County'de bulunup Orange County'nin idare merkez şehridir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı tarihçiler Orlando şehrinin ismini takriben 1836'da Seminole Kızılderili kabilesi ile yapılan "Birinci Seminole Savaşı" sırasında şehrin buunduğu mevkide Orlando Reeves adlı bir beyaz Amerikalı askerin öldürülmesi anısına aldığını iddia etmektedirler. Fakat bunun gerçek olamadığı ida belgelenmişdir. Gerçek Orlando Reeves'in bu kentin mevkiinden 50 mil kuzeyde Volusia County'de bulunan Spring Garden yerleşkesinde bir plantasyon sahibi olduğu ve bu plantasyonda yetişen şeker kamışından şeker üretmek için bir şeker fabrikası işletlettiği belgelenmiştir. Bu kişi boş olan Orlando kenti mevkinde bir ağaca ismini kazmış olduğu ve daha sonra bu mevkiye gelenkerin bu ağaca kazılmış ismi Orlando Reeves'in mezarı olduğu sanıldığı kabul edilmektedir. Sonradan bu isim kısaltılmış ve bulunduğu mevkiye "Orlando Mezarı" ismi verilen bir yerleşke kurulmuştur ve yerleşke ismi yine kısaltılarak "Orlando" olmuştur.

"İkinci Seminoleler Savaşı" sırasında 1838'de Birleşik Amerika Kara Ordusu modern şehir merkezinin bulunduğu mevkinin 1-2 mil ilerisine "Fort Gatlin" adını verdiği bir korunaklı asker kamp merkezi kurmuştu. Fakat bu savaş sona erdikten sonra bu askeri kamp merkezi boşaltılmıştır.

Orlando yerleşkesi kurulmadan önce mevkide burada ilk yerleşen 1841 Silahı İşgal Kanunu şartlarına uyup devletten Holden Gölü kenarlarında toprak parselleri satın alıp bu topraklarda kolonici olarak çiftçiliğe başlayan yarı kızılderili Aaron Jernigan anısına Jernigan ismi verildiği belgelerden anlaşılmıştır. Ancak bu mevkiye bundan sonra yerleşen olmamıştır. Fedarl devletten toprak satın alip bu mevkiye yerleşenlerin çoğu ancak yaklaşık 1850de "Üçüncü Seminole Savaşı" sonunda yerleşik çiftçilik yapmakla uğraşan koloniciler olmuştur.

Orlando yerleşkesi Amerika İç Savaşı sırasında çok kırsal bir küçük yerleşke idi. Fakat Fedaral Kuzey'in Florida'ya abluka uygulaması nedeni ile bu kırsal yerleşkede yerleşen çiftçiler büyük zahmetler çekmişlerdir.

Amerika İç Savaşı sona erdikten sonra Yeniden yapılanma dönemi (1865-1877) sırasında Orlando yerleşkesi birden hızla büyümeye başladı ve 1875'de bu yerleşkeye "şehir" olma berati verildi. Bundan sonraki yirmi yıl (1875-1895) Orlando'nun narenciye yetiştirme merkezine dönüşmesine yol açtı. Tüm Florida'da olduğu gibi Orlando ve civarında büyük narenciye meyva fidanlıkları toprakları kapladı ve özellikle Orlando "Narciye Merkezi" oldu. Bu dönem Orlando için "Altın Güneş" dönemi olarak anılmaktadır.

Fakat 1894-1885 yılları hiç beklenmedik şekilde soğuk geçti ve bu yıllar "Büyük Soğuk" dönemi olarak hatırlanmaktadır. Bu soğuktan don vuran narenciye bahçeleri büyük zararlar gördü. Birçok naranciye bahçesi sahibi yetiskin ağaçlarını ve fidanlıklarını bile sökmek ve topraklarını satmak zoruda kaldılar. Büyük bahçe sahipleri faaliyetlerini daha güneye Polk County'de Wales Gölü etrafına naklettiler. Ama ağaçları sökülüp terk edilen eski naraciye bahçelerini de satın alıp kendi topraklarını büyüttüler. Boylece "naraciye baronları" adı verilen tekelci narenciye yetiştiricileri büyük önem kazandı.

Orlando etrafında birkaç tane önemli tekelci aileler bulunmaktaydı. Bunlardan "Curry" adlı aile kayda değmektedir. Bu ailenin toprakları Orlando'nun doğusunda olup içinden Econlockhatchee Nehri geçmekte idi. Bu nehir tek olarak bir "sığ geçiş (ford)" den yol sağlamakta idi ve bu sığ geçiş bu ailenin toprakları üzerinde idi. Bu aile narenciye bahçeciliği yanında nehrin tek "sığ geçiş (ford)" mevkiinde yüksek geçit tazminatı alması ile de ün yapmıştı. Bu dönemin anısı günümüzde Orlando şehrinin önemli anayollarının birinin ismi olan "Curry Ford Rd" ile hatırlanmaktadır.

Orlando Florida'nın deniz kenarında olmayan en büyük şehri olmakla Amerika İç Savaşı ve I. Dünya Savaşı arası yıllarda tatil ve emeklilik merkezi olarak çok popüler oldu. Günümüzde çoğu büyük hastanelere çevrilmiş olan birçok "hastabakımı evleri" ve "ihtiyarlık emeklilik evleri" bu dönemde Orlando'da yapıldı.

İ. Dünya Savaşı'ndan sonra 1920'lı yıllarda Florida ve Orlando'da toprak ve emlak fiyatları ve inşaat maliyetleri çok büyük artış gösterdi. Bu dönemde Oralando şehrinin merkezine yakın semtlerde çok buyük sayıda özel evler yapıldı. Fakat 1920lı yılların sonlarında Florida Atlas Okyanus'undan gelen birkaç büyük kasırgaya sahne oldu. Bu kasırgalı havanın ünü yayılması Orlando ve Florida'da arsa alıp ev yapma furyasına bir fren oldu ve arsa ve ev piyasası bundan sonra 1929-1939 Büyük Buhranı'na girdi.

II. Dünya Savaşı başlaması ile Amerikan ordusu Orlando yakında "Pine Castle" mevkinde bir askeriye üssü ve büyük bir asker yetiştirme kampı açtı. Bu kampta çalışan ve yetişen çok eski asker harp sonunda Florida'nın iyi iklimi ve yeni işlerin doğması nedeniyle Orlando ve civarına yerleşip ailelerini yetiştirmeye başladılar. 1956'da havacılık ve uzay araştırma şirketi "Martin Marietta" Orlando'da büyük bir araştırma ve üretim merkezi açtı. 1958'de Orlando'daki Pine Castle ordu üssüne "McCoy Hava Kuvvetleri Üssü (McCoy Air Force Base)" adı verildi,

Orlando "Patrick Hava Kuvvetlei Üssü", "Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu" ve "Kennedy Uzay Merkezi"'ne çok yakın olduğu ıiçin bu üslerde çalışanlar Orlando varoşlarında yaşamaya başladılar. Ayrıca Amerikan Deniz Kuvvetleri "Port Caneveral" adlı büyük deniz gücü üssünü faaliyete geçirip çok sayıda çalışanı istihdama başladı. Orlando yakınında "Uzay Sahili" adı verilen sahil kıyılarında "Kennedy Uzay Merkezi" ve bu merkeze yakın olmak için yatırım yapan çok sayıda teknoloji firması üretim ve araştırma merkezleri yapıp buralara yerleştiler ve buralarda istihdam edilenler Oralando'nun etrafında bir metropoliten bölge kurulmasına neden oldular.

Orlando'nun XX. yüzyıl ikinci yarısında hızla gelişmesine neden olan en önemli iktisadi olayların başında 1965'de Walt Disney şirketinin gayet büyük bir eğlence merkezi olan "Walt Disney World Resort" merkezinin yapılması için planlama başlaması oldu. Bu merkezin açılması için Walt Disney şirketi plancıları Miami ve Tampa şehirleri yakınlarını da incelediler. Fakat bu mevkilerin Atlas Okyanusu'ndan büyük kasırgaların tehdidi altında olması ve bu kasırgaların hedefi olması ihtimali plancıların bu mevkileri kenara bırakmalarine ve kara içinde olan Orlando'ya yatırım yapmaya karar vermelerine neden oldu.

1971'de "Walt Disney World Resort" parkının açılması günümüzde Orange County, [[Seminole County, Florida|Seminole County], Osceola County ve Lake County bölgelerine yayılmiş olan "Büyük Orlando" bölgesinin doğup hızla gelişmesine yol açtı. Bu büyük yatırım ve yan yatırımlar ile turizm Orlando ve Buyuk Orlando metropoliten bölgesinde gelişmenin motoru oldu. Bu gelişen bölge sadece Ameriak içn değil, tüm dünya halkı için en önemli tatil yapmak için gidiş hedefi oldu.

Orlando'nun hızla gelişmesinde diğer bir önemli unsur 1970'da "McCoy Hava Kuvvetleri Üssü"'nün bir kısmının askeriye elinden alınıp burada yeni sivil "Orlando Enternasyonal Hava Meydanı" yapılması oldu. Daha 1970'de dört büyük havayolu şirketi bu hava meydanın uçuş planları içine alıp bu hava meydanına uçak seferlerine başladılar. 1974'de Hava Kuvvetleri üssü resmen kapatıldı ve bu usse ait araziler de günümüzde genişleyen sivil hava alanına katıldı. "Orlando Enternasyonal Hava Meydanı" günümüzde dünya havaalanları arasında en çok uçuş çeken hava alanlarınin başta geleni oldu.

Orlando, Hava Kuvvetleri yanına Amerikan Deniz Kuvvetleri'nin de dikkatını çekmişti. 1968'de "Orlando Deniz Gücü Yetiştirme Merkezi "Orlando'da açıldı. Bu üs Orlando'nun gelişmesinde ve özellikle çalışanların seçilip yetiştirmesine önemli rol oynadı. Fakat bu üs 1993'de kapatıldı.

XX. yuzyıl sonu ve XXİ. yüzyil başları Orlando şehir merkezinde büyük bir yapı furyasina neden oldu. Günümüzde Orlando'da 134 metre yüksekliğinde "Sun Trust Center" gökdeleni şehrin en yüksek binasıdır ve bu gökdelen 1988'de yapıldı. Diğer dikkat çeken yüksek binalar "Orange County Mahkemeler Binası" (127m); "Bank of America Center" (123 m) ve "Soliare at the Plaza" (109 m) olmuşlardır. Günümüzde Orlando'da "Eola Gölü" kenarında bir mevkide Oralndo'da en yüksek bina olacak bir yapı yapılmasına devam etmektedir. Bu yapinin adı "VUE" olacak ve yapının yüksekliği 140m olup Orlando'nun en yüksek binası olacaktır.

2004 yılı Orlando ve civarı Atlas Okyanus'dan pek beklenmedik olarak birbiri ardindan Charley, Frances ve Jeanne adı verilen kasırgaların gelmesine sahne oldu. Bu kasırgalar Orlando'da büyük zaiyat ve zarara sebep oldular ve Orlando'ya turizmi o yıl durdurdular.

12 Haziran 2016 Orlando bir dramatik olaya sahne oldu. Bu silahlı sivil terörist şehirde bulunan bir gay bara saldiriya geçti ve delice silah kullanarak 50 kadar kişinin ölümüne ve bir ö kadar da kişinin yaralanmasına neden oldu.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Orlando şehri merkezi "Downtown Orlando"

Coğrafi konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük Orlando metropol alanının cografi konumu ve komşu olan diğer Florida şehirler su diyagramda gorulebililir:


Kara ve su alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

U.S Census Bürosu verilerine göre Orlando şehri sınırları içindeki toplam yüzölçümü 261.5 km2 olup bu alanın 242.2 km2 kısmı kara ve 19.3 km2 kısmı, yani %7.39'ü, su ile kaplı alandır.

Orlando şehri sınırları içinde sayısı 100'u aşkın doğal ve insan yapısı göl ve gölet bulunmaktadır. Bunlardan en büyükleri "Apopka", "Eustis", "Griffin", "Harney", "Harris", "Jesup", "Monroe", "Sand Lake", "Conway" ve "Tohopekaliga" adlarını taşımaktadırlar.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehrin iklimi nemli ıslak ılıman subtropikal iklimi (Koppen iklim sınıflandırmasına göre Cfa) olarak nitelendirilmektedir. Genel olarak iklim sıcaktır. Gözümlenen aylık ortalamalar itibariyle minimum ortalama aylık ısı 10°C ve maksimum ortalama aylık ısı 33°C olmaktadır. Yıl birbirine eşit iki mevsime bölünebilmektedir. Mayıs'dan Eylül sonuna kadar (takriben Orta Atlas Okyanusu "kasırga (huricane)" mevsiminde) sıcak ve yağışlı bir mevsim bulunmakta ve birçok gün gayet sıkıcı şekilde sıcak ve nemli geçmektedir. Ekim ile Nisan arasında nisbeten soğuk ve nisbeten kuru bir mevsim görülmektedir ve bu mevsimde bazı günler hava nisbeten soğuk yapmaktadır.

Orlando - İklim diyagramı
oooooooooo Oca, Sub. Mar. Nis. May. Haz. Tem. Ağu. Eyl. Eki. Kas. Ara. YIL
Isı Maks. (°C) 22° 22° 25° 31° 32° 33° 33° 31° 28° 25° 22° 28°
Isı Min. (°C) 10° 10° 12° 16° 19° 21° 22° 22° 22° 18° 13° 10° 16°
Yağış (cm) 5 7 8 6 7 16 20 18 17 9 4 5 128
Orlando semtleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Orlando kentinden 115 semt bulunduğu belgelidir. Bunlardan tanınmış olarak 20 tanesinin isimleri sudur:

 • Airport North
 • Avalon Park
 • Baldwin Park
 • Callahan]
 • Downtown Orlando
 • College Park
 • Colonialtown North
 • Colonialtown South
 • Crescent Park
 • Delaney Park
 • EastWood
 • Lake Davis / Greenwood
 • Lake Eola Heights
 • Metro North
 • Metrowest
 • Millenia
 • North Orange
 • Park Central
 • Park Lake Highland
 • Rosemont
 • Richmond Heights
 • Roosevelt Park
 • Southwest
 • Stoneybrook
 • Thornton Park
 • University Heights
 • Waterford Lakes
 • West Colonial

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Merkezi Florida'da deniz kiyisindan olamayip kara icin bulunan Orlando sehrinin, sehir sinirlari icinde nüfusu U.S. Census Bureau 2010 Nufus Sayimi itibariyle, 238,300 kisi olup bu nufusla tüm ABD'nin 73. kalabalık şehri; Florida eyaletinin nufusca 4. buyuk sehri ve Florida eyaletinde deniz kiyisinda konumlanmayan en buyuk nufuslu sehri olmaktadir. [1]. 2015 Nufus Tahmini'ne gore Orlando sehrinin nufusu 270,934 kisi olmustur ve bu istatistik Orlando sehrini cok hizla buyudugune bir gosterge olmaktadir.

Orlando, etrafindaki sehir sinirlari disindaki semtleri ve varoslari ile "Merkezi Florida"'da Orlanda metropoliten bolgesi merkezidir. Bu Orlando'ya bagli olan sehirlesmis bolge nufusu Mart 2016'da U.S. Census Bureau istatistiklarine gore 2,387,138 kisi nufuslu olup ABD'de bulunan "Metropoliten Istatisksel Bolgeler" arasinda 24. sirayi ; Florida eyaleti icindeki Metropolitan Istaistiksel Bolgeler arasinda 3. sirayi ve Guney ABD Eyaletleri icinde bulanan Metropoliten Istatistiksel Bolgeler arasinda 6. sirayi almaktadir. [2]

Orlando sehrinin nufus degismesi, nufus sayimi istatistiklerine gore, 30 yillik araliklarla nufus su zaman degisimini gostermektedir:

Orlando Şehri Nüfusunun Değişimini Tarihsel Trendi
Yıl 1850 1870 1900 1930 1960 1990 2004 2006
Nüfus 814 1,547 4,505 21,054 54,228 164,693 205,648 220,547

Şehrin nufusunun yas dagilimi soyledir:  %22.0`si 18 yaş altı, %10.7`si 18-24 yaş arası %37.3`ü 25-44 yaş arası , %18.6`sı 45-64 yaş arası , %11.3`ü 65 yaş üstüdür.

Etnik grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Orlando şehrinin %61.10`u beyaz, %26.70`i Afrika uyruklu, %1.43 Asya uyruklu, %0.34 Avustralya uyruklu, %25.82`i diğerleridir. Şu tablo 2010 Nüfus Sayımı verilerine göre Orlando şehrinin içinde bulunduğu Martin County'de nüfusun etnik dağılımını göstermektedir:

2010 Sayımına göre nüfusun etnik dağılımı [3] · [4]
Grup Martin County Florida ABD
Beyaz Amerikalılar 87.3 75.0 72.4
Afro-Amerikanlılar 5.4 16.0 12.6
Diğer 4.2 3.7 6.4
Karışık ırktan olanlar 1.6 2.5 2.9
Asya asıllı Amerikalılar 1.1 2.4 4.8
Kızılderili Ameroindiyenler 0.6 0.4 0.9
Toplam 100 100 100
İspanyolca konuşan Latin Amerikalılar 12.2 22.5 16.7

2000 yılında yapılan sayıma göre şehrin %75.43`ü İngiliz, %16.60`ı İspanyol, %1.93`ü Avrupa-Afrika karması, %1.33`ü Fransız ve %0.99`u Portekizlidir.


Diller[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehirde İspanyolca, İngilizce, Fransızca ve Portekizce konuşulmaktadır. İngilizce resmi dildir.

Kultur[değiştir | kaynağı değiştir]

Sehir hizmetleri ve halk tatmini[değiştir | kaynağı değiştir]

Egitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Sportif faaliyetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehirdeki en mühim spor kulübü Orlando Magic basketbol kulübüdur. Stadyumu ise New Orlando Magic Arena`dır. Kapasitesi 18,500`dür. Ayrıca 1995 yılında yapılan NBA Dünya Şampiyona Serisinin finali bu şehirde oynanmıştır.

1990`lı yıllardan itibaren buz hokeyi şehirde yaygınlaşmıştır. Orlando Solar Bears takımı;

 • 3 kere Konferans şampiyonu,
 • 1 kere Turner kupa şampiyonu,
 • 1 kere Division şampiyonu olmuştur.

Şehirde Amerikan futbolunun yanı sıra uluslararası futbol da yaygındır. FIFA World Cup '94 gibi bir organizasyonun burda yapılması bunu gösterir.

Orlando`da Amerikan güreşi PPV`leri de yapılmaktadır. Daha önce 1990 Royal Rumble, 1994 Bash at the Beach ve WrestleMania XXIV gibi ppvler yapılmakla beraber TNA şirketinin haftalık şovlarıda burda yapılmaktadır.


Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazeteler ve dergiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Radyolar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehirde birçok radyo kanalı bulunmaktadır;

Televizyon kanalları[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehirde birçok Televizyon kanalı bulunmaktadır.Bunlar aşağıdaki gibidir;

Ulasim[değiştir | kaynağı değiştir]

Hava alani[değiştir | kaynağı değiştir]

Karayollari[değiştir | kaynağı değiştir]

Demiryollari[değiştir | kaynağı değiştir]

Dis ulkelerle iliskiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kardes sehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Orlando sehirinin "Uluslarasi Iliskiler Ofisi" enfirmasyonuna gore Orlando sehrinin su 9 enternasyonal sehir ile resmi "Kardes Sehir" iliskis bulunmaktadir: [5]

Konsolosluklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Orlando şehrinde aşağıdaki ülkelerin resmi konsolosluklari bulunmaktadır:

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Bu madde kısmen İngilizce Wikipedia, "Orlando, Florida" maddesi kaynaklıdır. Online:[1] {[ing}]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]