Ulusal Jandarma (Kamerun)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ulusal Jandarma
Kuruluş 1920
Karargâh Yaoundé, Kamerun
Genel Bilgiler
Etkin personel sayısı 10.000
Kamerun Ulusal Jandarmasına ait bir araç

Kamerun Ulusal Jandarması, Kamerun kolluk kuvvetlerine bağlı jandarma gücü.[1][2] Görev ve faaliyetleri Fransa Ulusal Jandarma örgütüne göre düzenlenmiştir. Kamerun Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı olan Ulusal Jandarma örgütünün aklaşık 10.000 mensubu bulunmaktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kökeni geri tarih Kamerunlu jandarma 4 Ocak 1920 tarihinde kurulan jandarma teşkilatına dayanır. Bu özelliğiyle Kamerun'da kurulan en eski örgütlerden biridir. 1960 yılındaki bağımsızlıktan sonra başa geçen Ahmadou Ahidjo tarafından jandarma teşkilatı hızla kuvvetlendirilmiştir. Nisan 1960'ta resmen kuruluşu ilan edilmiştir.[3]

Görevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Jandarma teşkilatının yapısı ülkenin diğer idari teşkilatlarına göre yapılandırılmış ve polis güçlerinin bir parçası görevlendirilmiştir. Gerek askeri, gerek sivil ve gerekse istihbarat görevleri bulunur. Bu kapsamda güvenliği tesis etme ve kamu düzeninin sağlanması görevleri bulunur. Bunun yanında aranan suçluların yakalanması, delil toplama, adalet kurumlarının ve mahkeme kararlarını yerine getirme dejandarmanın görevleri arasındadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ World Police Encyclopedia, ed. by Dilip K. Das & Michael Palmiotto published by Taylor & Francis. 2004
  2. ^ World Encyclopedia of Police Forces and Correctional Systems,second edition, 2006 by Gale.
  3. ^ Sullivan, Larry E. Encyclopedia of Law Enforcement. Thousand Oaks: Sage Publications, 2005.