Nez

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nez
Doğum adı Nezihe Kalkan
Unvanı Turkish Delight (Türk Lokumu)
Doğum 15 Nisan 1979 (1979-04-15) (42 yaşında)
Başladığı yer Türkiye Türk
Tarzlar Pop, R&B
Meslekler Manken, Şarkıcı, Oyuncu, Sunucu
Çalgılar Vokal
Etkin yıllar 1997-günümüz
Müzik şirketi Uzan Medya Grup AŞ (2001-2005) Erol Köse Production (2001-2005) Seyhan Müzik (2006) Universal Müzik (2008-2009) DMC (2011) Sony Music (2013) Pasaj Müzik (2017)
Davut Güloğlu
(e. 2003; b. 2007)

Eylem Server Ünüvar
(e. 2016; b. 2017)

Nezihe Kalkan, veya bilinen adıyla Nez (d. 15 Mart 1979; Bakırköy, İstanbul), R&B ve Türk Pop Müziği ses sanatçısı, dansçı, eski manken, oyuncu ve televizyon sunucusudur.

Hayatı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Nez, 15 Mart 1979 tarihinde İstanbul'da doğdu. Ailesi, o 4 ya da 5 yaşlarındayken İngiltere'ye göç etti. İlk ve ortaöğretimini İngiltere'de tamamlayan Nez, ortaokuldan sonra Türkiye'ye döndü ve lise eğitimini İstanbul Bahçelievler Adnan Menderes Anadolu Lisesi'nde tamamladı.

16 yıl boyunca Londra'da yaşayan Nez'in sahne sanatlarına ilgisi çocukluk döneminden itibaren başladı. İlk müzikal deneyimini 8 yaşında iken Westing Müzikali'nde ve Anny Müzikali'nde Londra'da başrol oynayarak tecrübe edindi.

Nez sanat hayatına ilk vokallik yaparak başlamıştır. 1997/1998 yılları arasında Raks Müzik şirketine ait sanatçılara vokallik yapmıştır.

İlk albümünü çıkardığı 2001 tarihine kadar vokal, dublaj ve seslendirme alanında çalışmalar yaptı. Bu çalışmalarından olan biri olarak Hürriyet gazetesinin hafta sonu eki için reklamlarını seslendirdi ve yine Hürriyet gazetesinin Ses dergisinde düzenlenen şarkı yarışmasına katılarak Batı müziği ve Türk müziği alanlarında birincilik kazandı.

Nez daha sonra Romantik Komedi filminin altı şarkısında besteci ve vokalist olarak yer aldı. Bunların yanı sıra, Refah Partisi'nin seçim müziğini de seslendirmiştir.

Nez'in ödülleri arasında birçok Altın Kelebek Ödülü ve Kral Müzik Ödülleri olmak üzere pek çok ödül bulunmaktadır.

Nez ilk vokal deneyimini ise 2000 yılında Tarkan, Işın Karaca, Serdar Ortaç ve Harem grubunda yaşadı. Harem grubuyla verdiği Parkorman'daki konseriyle sesini duyuran Nez, çok kısa sürede popülerliğe kavuştu. Uzan ailesi ile de bu dönemde yolları kesişen Nez, Tarkan, Fatih Terim, Cem Boyner ve Hıncal Uluç gibi isimlerin de destek olmasıyla adını cemiyet ve sosyete camiasında duyurdu.

Nez'in kariyerinde asıl patlaması ise 2001 yılında gerçekleşti. Nez 2001 yılının Ocak ayında, Çırağan Sarayı'nda bulunan ve Uzan Grubu'na ait Q Jazz Bar'da cemiyete ve sosyeteye verdiği özel konserlerle adını tüm Türkiye'de duyurdu. Öyle ki, o dönem ana haber bültenlerinde sıkça konu Nez'in performansı yer aldı. Kendisine en büyük desteği veren ve olağanüstü devasa şöhreti kazandıran Uzan Grubu'nun veliahtları Hakan Uzan, Cem Uzan kardeşler ve Erol Köse'nin desteğiyle Türkiye'de ve Avrupa'da tanınan bir sima hâline gelen Nez, 2001 Çırağan döneminden 2005 yılları arasına kadar Uzanlar ile birlikte çalıştı.Turkish Delight lakaplı Nez, 2002 yılında Uzan Grubu'nun patronu Cem Uzan tarafındanan keşfedilmesiyl[[Uzan Gru']'nun medya gücünü arkasına alarak yeni milenyum döneminin en zirve çıkışını yapmıştır. Nez 2000'ler furyasına sesi, şarkıları, seksi dansları ve seksi imajıyla 2000'ler müzik tarihine damga vurmuş ve olağanüstü bir şöhrete ve popülariteye sahip olmuştu[[Cem Boyn]]’e göre 5[[Hıncal Ul]]’a göre 1[[Shaki]] gücünde olan “Turkish Delight” lakaplı Nez, 2002 yılında Uzan Grubu'nun medya gücünü de arkasına alarak yeni milenyumun en şatafatlı çıkışlarından birini gerçekleştirdi. Erotik çağrışımlı İngilizce sözlerle bezeli şarkıları ve gelişkin anatomisiyle Nez önce sosyetenin, ardından sokağın gündemine bomba gibi düştü ve hızla toplumsal bir fenomen hâline gelerek Türkiye’nin erotizm eşiğini arşa çıkard

Nez 2002'nin ilk aylarında televizyon kanallarını dev global kalçasıyla domine ediyor ve Türk televizyon tarihine seksi imajıyla damga vuruyordu. Üzerine tez dahi yazılan, vaktinde dönemdaşlar Gülşen, Hande Yener ve Demet Akalın’dan çok daha yüksek bir profil çizen Nez, 2002 ve 2005 yılları arası Türkiye'de en çok konser veren sanatçı olmuş ve Türkiye'yi Avrupa'da başarıyla temsil etmiştir.

Nez ilk albüm teklifini Uzan ailesinin veliahdı [[Hakan Uzan]] tarafından almıştır. Daha sonra Nez, [[Cem Uzan]] ile tanışınca tüm işlerini onunla birlikte yapıp [[Uzan Grubu]] şirketinden [[Erol Köse]] ([[Erol Köse Production]]) şirketiyle beraber çalışmaya başlamıştır.

[[Cem Uzan]], Nez ile tanışmak istediğini belirtti ve Uzan'la görüşen Nez, Uzan'ın müzik şirketinde ortaklık teklifi aldı. Nez, şirkete %51 payla ortak oldu. Uzanlarla birlikte Rumeli Hisarı ''Yıldızlı Geceler'' konsepti altında konserlerini yapmaya başladı. Rumeli Hisarı'nı (Mydonose Showland) âdeta yıkan Nez sergilediği olağanüstü sahne şovları, sesi ve performansıyla patronu Cem Uzan'ın yüzünü güldürdü. Uzanların tek sanatçısı olma özelliğini taşıyan ve Uzan ailesinin 'altın yumurtlayan tavuğu' olan Nez, Uzan Medya Grup AŞ ve Uzan Grubu şirketleri ile toplam 5 sene Uzanlar'la ortaklık yaptı.

Nez ''2003 Vergi Rekortmenleri'' listesinde ''37 Milyar'' vergi ödeyerek Türkiye'nin o yıl en çok vergi ödeyen sanatçısı olup 2003 Türkiye vergi rekortmeni olup 1. sırada yerini almıştır.

Nez, İlk albümünü 2002 yılında Cem Uzan'ın desteği ile kendi ismini verdiği ilk albümünü "Nez" adıyla çıkartmıştır. Albüm çok kısa sürede müzik listelerinin zirvesine oturmuştur. Bu albümden; Turkish Delight, Sakın Ha, Her Şey Boş, Klasik Rüzgârı gibi birçok şarkısı hit olmuş ve döneme damgasını vurmuştur. Aynı yıl Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı Ödülü'nü kazanmış ve Altın Kelebek Ödülleri'nde aynı ödülü alıp ''Sakın Ha'' şarkısı ile ''En İyi Klip'' ödülünü kazanmıştır. ''Türkiye'yi İnleten Kadın'' ve ''Turkish Delight (Türk Lokumu)'' unvanlarını almıştır. 2004 yılında Uzan Grubu'nun dağılmasıyla Nez'in Cem Uzan ile ortaklığı bitmiştir. Uzan ailesinin şirketlerine el konulması sebebiyle Nez 4 yıl Uzanlar ile birlikte TMSF ile davalık olmuştur. TMSF ihalesine kadar süren bir mücadele dönemi geçiren Nez, sözleşmesini ve sanatçılık faaliyetlerinin haklarını kendisi satın almıştır. TMSF dönemini atlatan Nez, 2006 yılında müzik kariyerine devam etmiştir.[kaynak belirtilmeli] Başarılı sanatçı Nez, 2006 yılında 2. albümü "%1,0 Nez"i çıkartmıştır. Bu albümden; Fame, Sweet Dreams, Hey Dj, Sevgi Bu mu Diye Savruldum gibi şarkılar hit olmuştur. 2 yıl aradan sonra 2008 yılında ''I See You'' adında 3. albümünü çıkarmıştır. Nez 2009 yılında ayrıca FOX TV'de yayınlanan "Sıkı Dostlar" isimli sit-com'da Haluk Bilginer, Özkan Uğur ve Seray Sever ile birlikte başrol oynamıştır. 2 yıl sonra 2010 yılında DJ Kaan Gökman iş birliği ile This is Hit ve Gia Sou adlı 2 albüm daha çıkartmıştır. Aynı yıl Yankı Alper ile "Kaç Yazar?" adlı 6. albümünü çıkarmıştır. Sanatçı 1 yıl sonra 2011 yılında "Nez Zamanı" adlı 7. albümünü çıkarmıştır. Bu albümden; Oldu mu? ve Depresif Kukla şarkıları kliplenmiş ve hit olmuştur.

Nez, 2011-2012 yılları arasında Acun Medya ve Ilıcalı Grup ile çalışmıştır. Show TV'de Acun Ilıcalı'nın yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendiği Yok Böyle Dans Ünlüler programına katılmış ve yarışmada birinci olmuştur. ''Türkiye'nin En İyi Dans Eden Sanatçısı'' unvanını almıştır. Yarışma sonrası Acun Ilıcalı'nın yoğun ısrarı üzerine ve Türk halkının Nez'e olan yoğun ilgisi ve sevgisi sebebiyle Nez'i ikna edip 2012 yılında "Survivor Ünlüler All Star 2012" yarışmasına katılacağını duyurmuştur fakat sağlık sorunları yüzünden Nez yarışmaya katılamamıştır. Sanatçı daha sonra 2013 yılının Nisan ayında olgunluk dönemi projesi olarak nitelendirdiği "Nez & Retro Turca" adlı 8. albümünü çıkarmıştır. Bu albümden ''You Know I'm No Good ve Dönemezsin Sen'' şarkıları kliplenmiş ve albümdeki Knockin On Heavens Door, Aint No Sunshine ve Sen Mutlu Ol Ne Olur gibi şarkıları hit olmuştur. Nez 2014 yılında Show TV'de yayınlanan Gölgedekiler adlı dizide Kaynananın Laneti performansı ile çok ses getirmiştir. 2015 yılında Nez DJ Okay Barış ile birlikte Who's In The Cabin adlı 9. albümünü çıkartmıştır. Aynı yıl Aralık ayında Grup Yedi ile birlikte ''Ağlar mıyız Hâlâ'' isimli 10. albümünü çıkarmıştır. 2016 yılında ise Nez, Fatih Boğalar'ın, dünyayı sallayan Arap şarkısı "Te Ma Etmaje" klibinde oynamış ve seksi dansıyla olay olmuştur. Nez 2017 yılında ''Senin Annen Olamam Ben'' adlı 11. albümünü çıkarmıştır. Usta sanatçı Aynı yıl DJ Cüneyt Yalmaz ile birlikte ''Set Me Free'' adlı 12. albümünü çıkartmıştır. Nez 2019 yılında dünyaca ünlü tenor Alessandro Sefino ile Sezen Aksu'nun ''Bile Bile'' şarkısında düet yapmıştır.

2020 yılında ünlü YouTube kanalı Şokopop tarafından ''The Real Turkish Delight Nez" 1,2,3 bölümlerinden oluşan, Nez'in hayatı belgeseli yapılmıştır.

2021 Mart ayında BNS Müzik etiketiyle ''Titanium'' adlı single albümünü çıkarmıştır.

TMSF Dönemi (2003-2006)[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 yılında Uzan Grubu'nun dağılmasıyla Nez'in Cem Uzan ile ortaklığı bitmiştir. Uzan ailesinin şirketlerine el konulması sebebiyle Nez 4 yıl Uzanlar ile birlikte TMSF ile davalık olmuştur. TMSF ihalesine kadar süren bir mücadele dönemi geçiren Nez, sözleşmesini ve sanatçılık faaliyetlerinin haklarını kendisi satın aldı. TMSF dönemini atlatan Nez 2006 yılında müzik kariyerine devam etmiştir.

Uzan Grubu şirketlerinden Birleşik Prodüksiyon Yapım Ticaret A.Ş.'nin yönetimi ve denetiminin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devrolmasıyla beraber satış işlemleri başlatılan Nez'in sözleşmesi 75 bin 640 YTL'ye şarkıcıya ihale edildi.

TMSF: Şarkıcı Nez'in sözleşmesi, TMSF'nin Esentepe'deki merkez binasında gerçekleştirilen ihaleyle satışa sunuldu. İhaleye sadece Nezihe Kalkan katıldı.

Şarkıcının sözleşmesi muhammen bedel olan 75 bin 640 YTL'ye kendisine ihale edildi.

İhalede, sözleşme şartları çerçevesinde albümlerin şarkıcı tarafından seslendirilmesi, klip çekimleri, tanıtım faaliyetlerine katılma, eserlerin mali haklarının yapımcıya devri satıldı.

TMSF Uzan Grubu şirketlerinden Erol Köse Prodüksiyon'la yaptıkları sözleşmelerini satışa çıkardı. 27 Ocak'ta yapılacak ihalede sözleşmeleri alanlar söz konusu sanatçıların başta kaset yapmak olmak üzere, tüm sanatsal haklarına sahip olacak. Nez'e iki albüm TMSF, Uzan Grubu şirketlerinden Erol Köse Prodüksiyon Yapım Ticaret AŞ'nin sahip olduğu Nez'in sözleşmesini 50 bin YTL, muhammen bedelle ihaleye çıkardı. Nez için yapılan sözleşmeyi alan şirket ya da şahıs Nez'e iki albüm yapabilecek. Nez söz konusu sözleşmeler kapsamında çıkarılacak albümlerin tanıtımından ve reklamlarından da hiçbir ücret almayacak. Seslendirdikleri parçaları kendileri bestelemişlerse bunlar için de telif bedeli ödenmeyecek. Ayrıca her albüm için bir de video klip çekilecek ve bu klip için de sanatçılar para alamayacak. Hangi amaçla olursa olsun başka yapımlarda da ses ve görüntüyle yer alamayacaklar. 100 bin kaset ve 20 bin CD satışı için sanatçılara bir ödeme yapılmayacak. 100-150 bin arası kaset satışında kârın yüzde 10'unu, 250 bini geçen satışlarda ise kârın yüzde 25'ini sanatçılar alacak. 20 bini geçen CD satışında da kârın yüzde 25'i sanatçıların olacak. Sözleşmede sanatçılara 50 bin dolar peşinat ödendiği TMSF kayıtlarına geçti. Nez 2006 Ağustos ayında 75 bin dolar ödeyerek (1.550.760 TL) TMSF kayıtlarına geçti. Nez TMSF'den tüm sanatçılık ve özgürlük haklarını 2006 Ağustos ayında geri almıştır.[1][2]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Nez (2002) / Uzan Medya Grup AŞ.
 2. %100 Nez (2006) / Seyhan Müzik

EP/ Single Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Yalan Mı? (feat. Davut Güloğlu) (2003) / Şahin Özer Müzik
 2. Gönül Su Bende (2004) / Uzan Medya Grup AŞ.
 3. I See You (2008) / Universal Music
 4. Depression (2009) / EMI Music
 5. Could It Be (2009) / Capitol Music
 6. This Is Hıt! (2010) / EMI Music
 7. Kaç Yazar? (feat. Yankı Alper) (2010) / Seyhan Müzik
 8. Nez Zamanı (2011) / DMC
 9. Nez Retro Turca (2013) / Sony Music
 10. Who's In The Cabin (2015) / Capitol Music
 11. Ağlar Mıyız Hala? (feat. 7edi) (2015) / Seyhan Müzik
 12. Senin Annen Olamam Ben (2017) / Pasaj Müzik
 13. Set Me Free (2017) / Capitol Music
 14. Titanium (2021) / BNS Müzik

Video klipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Sakın Ha! (2002)
 2. Her Şey Boş (2003)
 3. Yalan Mı? (feat. Davut Güloğlu) (2003)
 4. Hey DJ! (2006)
 5. Sevgi Bu Mu Diye (2006)
 6. Kaç Yazar? (feat. Yankı Alper) (2010)
 7. Oldu Mu? (2011)
 8. Depresif Kukla (2011)
 9. You Know I'm No Good (2013)
 10. Dönemezsin Sen (2013)
 11. Ağlar Mıyız Hala? feat. 7edi (2015)
 12. Senin Annen Olamam Ben (2017)
 13. Titanium (2021)

Oynadığı Klipler[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Fulden Uras - Bensiz Olsun (2000)
 2. Hakan Peker - Karamela (2011)
 3. Fatih Boğalar - Te Ma Etmaje (2016)

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. 2000 - Tutku Çemberi (Mine) - Tv Dizisi / TRT1
 2. 2009 - Sıkı Dostlar (Şahika) - Tv Dizisi / FOX TV
 3. 2009 - Zoraki Başkan (Kendisi) - Tv Dizisi / TRT1
 4. 2010 - Yasemince (Kendisi) - Tv Dizisi / STAR TV
 5. 2013 - Aldırma Gönül (Gönül) - Tv Dizisi / ATV
 6. 2014 - Gölgedekiler (Nergis) - Tv Dizisi / SHOW TV

Tv. Programları[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Güzel İkili (Gülşen ile beraber) (2004-2005)
 2. Nez Zamanı (2011)
 3. Yok Böyle Dans (2011-2012)

Reklam Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Bingo Deterjan (2000)
 2. Telsim My Cep (Uzan Grubu'na ait Telsim reklamı) (2002)
 3. Alo Nez (Uzan Grubu'na ait Telsim reklamı) (2003)

Kazandığı Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Kral TV Video Müzik Ödülleri ''En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı'' - 2002
 2. Kral TV Video Müzik Ödülleri ''Yılın Şarkısı - Sakın Ha!'' - 2002
 3. Kral TV Video Müzik Ödülleri ''En İyi Klip - Sakın Ha!'' - 2002
 4. Kral TV Video Müzik Ödülleri ''MÜYAP En Çok Satan Albüm - Nez'' -2002
 5. Altın Kelebek Ödülleri ''En İyi Türk Pop Müziği Kadın Sanatçı'' - 2002
 6. Altın Kelebek Ödülleri ''En İyi Klip - Sakın Ha!'' - 2002
 7. Altın Kelebek Ödülleri ''Yılın Şarkısı - Sakın Ha!'' - 2002
 8. Altın Kelebek Ödülleri ''Yılın En Çok Satan Altın Albümü - Nez'' - 2002
 9. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası - 2002 (Sakın Ha! Eurovision)
 10. TRT Onur Ödülleri - Altın Sertifika Yaşam Boyu Onur Ödülü - 2002 (Sakın Ha! Eurovision)
 11. Kral TV Video Müzik Ödülleri ''En İyi Türk Pop Müziği Kadın Sanatçı'' - 2003
 12. Kral TV Video Müzik Ödülleri ''Yılın Şarkısı - Her Şey Boş'' - 2003
 13. Kral TV Video Müzik Ödülleri ''En İyi Klip - Her Şey Boş'' - 2003
 14. Kral TV Video Müzik Ödülleri ''MÜYAP En Çok Satan Albüm - Nez'' -2003
 15. Altın Kelebek Ödülleri ''En İyi Türk Pop Müziği Kadın Sanatçı'' - 2003
 16. Altın Kelebek Ödülleri ''En İyi Klip - Her Şey Boş'' - 2003
 17. Altın Kelebek Ödülleri ''Yılın Şarkısı - Her Şey Boş'' - 2003
 18. Altın Kelebek Ödülleri ''Yılın En Çok Satan Altın Albümü - Nez'' - 2003
 19. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası - 2003 (Her Şey Boş Eurovision)
 20. TRT Onur Ödülleri - Gümüş Sertifika Yaşam Boyu Onur Ödülü - 2003 (Her Şey Boş Eurovision)
 21. (MGD) Altın Objektif Ödülleri ''Yılın En Başarılı Kadın Sanatçısı'' - 2009
 22. Altın Kelebek Ödülleri ''En İyi Kadın Oyuncu - Sıkı Dostlar'' - 2009
 23. Kadir Has Üniversitesi ''Yılın En Has Kadın Sanatçısı'' - 2010
 24. Sihirli Mikrofon Müzik Ödülleri ''En İyi Şarkı - Depresif Kukla'' - 2011
 25. (MGD) Altın Objektif Ödülleri ''Yılın En Başarılı Kadın Sanatçısı'' - 2011
 26. (MGD) Altın Objektif Ödülleri ''En İyi Klip - Depresif Kukla'' - 2011
 27. Altın Kelebek Ödülleri ''En İyi Cover - Oldu mu?'' - 2011
 28. Altın Kelebek Ödülleri ''En İyi Klip - Oldu mu?'' - 2011
 29. Kral Türkiye Müzik Ödülleri ''En İyi Türk Pop Müziği Kadın Sanatçı'' - 2011
 30. Kral Türkiye Müzik Ödülleri ''Yılın Şarkısı - Oldu mu? - 2011
 31. Kral Türkiye Müzik Ödülleri ''En İyi Cover - Oldu mu? - 2011
 32. Kral Türkiye Müzik Ödülleri ''En İyi Klip - Oldu mu? - 2011
 33. Kral Türkiye Müzik Ödülleri ''MÜYAP En Çok Satan Albüm - Nez Zamanı'' - 2011
 34. Kral Türkiye Müzik Ödülleri ''Dijital Platformlarda En Çok İndirilen Şarkı - Oldu mu? - 2011
 35. Altın Palmiye Ödülleri ''Yaşam Boyu Onur Ödülü'' - 2012
 36. Webrazzi Ödülleri ''Sosyal Medyayı En İyi Kullanan Sanatçı'' - 2013
 37. Altın Palmiye Ödülleri ''En İyi Türk Pop Müzik Kadın Sanatçı'' - 2014
 38. Altın Kelebek Ödülleri ''En İyi Düet - Ağlar mıyız Hâlâ? feat. 7edi'' - 2015
 39. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri ''En İyi Dans Eden Kadın Sanatçı'' - 2016
 40. Altın Kelebek Ödülleri ''En İyi Türk Pop Müziği Kadın Sanatçı'' - 2017
 41. Sihirli Mikrofon Müzik Ödülleri ''En Başarılı Kadın Sanatçı'' - 2017
 42. Pal FM Radyo Müzik Ödülleri ''Yılın En Çok Çalınan Kadın Sanatçısı'' - 2017
 43. Altın Kelebek Ödülleri ''En İyi Türk Pop Müziği Kadın Sanatçı'' - 2018
 44. Altın Kelebek Ödülleri ''20. Yıla Özel Altın Onur Ödülü'' - 2020
 45. Altın Sosyal Medya Onur Ödülleri ''En İyi Sosyal Kadın Ünlü'' - 2020
 46. Powertürk Müzik Ödüller ''Yaşam Boyu Onur Ödülü'' - 2020
 47. Balkan Müzik Ödülleri ''Balkanlar'da 2020'nin En İyi Kadın Şarkıcısı'' - 2020
 48. 3. AB Kalite Zirvesi Ödülleri ''En İyi Pop Müzik Sanatçısı'' - 2020
 49. 5. Elle Style Ödülleri ''Elle Style Kadın Müzik Starı'' - 2020
 50. İstanbul FM 20. Altın Ödülleri ''En İyi Pop Kadın Sanatçı'' - 2020
 51. Altın Zambak Ödülleri ''En İyi Şarkı'' / Titanium - 2021
 52. Altın Zambak Ödülleri ''En İyi Pop Müzik Kadın Sanatçı'' - 2021

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 Şubat ayında çocukluk aşkım dediği[3] sanatçı Davut Güloğlu ile büyük ve fırtınalı bir aşkla Almanya'da evlendi.[4] Çift 2005 yılında yapılan Elle dergisinin anketinde ''en çok yakışan çift'' seçilmiştir. Bu evlilikten hamile kalan Nez ve Güloğlu arasında yaşanan kıskançlık ve duygusal kriz sonucu çift boşanmaya karar verdi. Nez yüksek tansiyona bağlı rahatsızlığı nedeni ile bebeğini düşük yapınca Kadıköy Kozyatağı Central Hospital'da aldırdı, bununla beraber çift 2007 yılında İstanbul Adalet Sarayında anlaşmalı bir şekilde boşandı. Çift mahkemeye el ele ağlayarak gelip ağlayarak adliyeden çıkmıştır. Ve o dönem Türkiye'nin gündemine oturmuştur bu ayrılık çünkü herkes onların aşkına imreniyordu.. Adliye çıkışı Davut Güloğlu '' Nez benim bu hayatta uğruna her şeyi göze aldığım kadın.. hala öyle. Onu çok seviyorum ve seveceğim. Severek ayrıldık o benim her zaman gönül eşim olarak kalacaktır. demiştir. Nez ise "''Davut adam gibi adam... evliliğimizde hiçbir sıkıntı yoktu bize bu aşka bu evliliğe çok sahip çıktı fakat ona evlat veremeyeceğim için bu kararı aldım. Davut kabul etmedi çok direndi evet ama ona bunu yapamazdım onu bir ömür seveceğim.''" demiştir.<ref>{{Web kaynağı | url = https://www.internethaber.com/guloglu-ve-nezin-arasina-kim-girdi-1117927h.htm | başlık = Güloğlu ve Nez'in arasına kim girdi? | erişimtarihi = 28 Şubat 2021 | tarih = 4 Ağustos 2005 | dil = tr-TR | çalışma = https://www.internethaber.com/guloglu-ve-nezin-arasina-kim-girdi-1117927h.htm | ad = Internet | soyadı = Haber | arşivurl = https://web.archive.org/web/20210323174108/https://www.internethaber.com/guloglu-ve-nezin-arasina-kim-girdi-1117927h.htm | arşivtarihi = 23 Mart 2021}}</ref> Davut Güloğlu 2017 yılındaki bir gazete röportajında "''Nez'den ayrılmak çok acı verici. Çok pişmanım o konuda. Keşke o boşanmayı kabul etmeseydim. Onu hiç bırakmazdım. Keşke bu boşanma hiç olmasaydı. Onu çok özlüyorum. Geriye dönme şansım olsa, bir şeyi değiştirme şansım olsa, hiç boşanmamayı isterdim. Nez tam kafamdaki, gönlümdeki kadındı fakat duygusal bir krizden ötürü ayrıldı. Nez kendi açısından beni düşündü ama ben onu çok seviyorum ve özlüyorum. Kader bu, belli mi olur? Biz çocukluk aşkıyız. Yeniden hayat bizi birleştirir umarım.''" demiştir. Nez Ağustos 2017 yılında oyuncu ve tiyatrocu [[Eylem Server Ünüvar]] ile evlenmiştir. Sanatçı 2018 Şubat ayında anlaşmalı olarak boşanmıştır.<ref>{{Web kaynağı | url = https://www.haberturk.com/sarkici-nez-eylem-server-unuvar-dan-bosandi-1826370-magazin | başlık = 2016 yılında evlenmişlerdi | erişimtarihi = 6 Mart 2021 | dil = Türkçe | çalışma = hthayat.haberturk.com | arşivurl = https://web.archive.org/web/20180209101126/https://www.haberturk.com/sarkici-nez-eylem-server-unuvar-dan-bosandi-1826370-magazin | arşivtarihi = 9 Şubat 2018}}</ref> Çift anlaşmazlık yüzüne boşanmıştır. Nez ayrılık sonrası <nowiki>''Davut'u (Davut Güloğlu) çok özlüyorum kimse onun verdiği huzuru mutluluğu bana veremez'' onu unutmak istedim başka bir evlilik yaptım denedim olmadı. Bundan sonra ya Davut'la yeniden yada hiç yanıtını verdi. Davut Güloğlu ise ''Nez rüyalarımın kadınıdır. O ne zaman kendini hazır hissederde ben buradayım hazırım ve onu bekliyorum gerekirse bi ömür beklerim.'' demiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Mynet. "Nez, TMSF'den sözleşmesini aldı". Mynet Haber. Erişim tarihi: 5 Mart 2021. 
 2. ^ "TMSF, Nez'e 10 bin YTL istiyor". Radikal. Erişim tarihi: 5 Mart 2021. 
 3. ^ HARARLI, Demirhan. "Çocukluk aşkını bugüne taşıdılar". www.hurriyet.com.tr. 23 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2021. 
 4. ^ Haber, Internet (18 Mart 2005). "Güloğlu ve Nez aşkı büyüyor". https://www.internethaber.com/guloglu-ve-nez-aski-buyuyor-1114075h.htm. 23 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2021.  |çalışma= dış bağlantı (yardım)