Sıkı Dostlar (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sıkı Dostlar
Format Durum komedisi (sitcom)
Tür Komedi
Senarist Haluk Özenç
Yönetmen Birkan Uz
Başrol Haluk Bilginer
Özkan Uğur
Seray Sever
Nez
Hasibe Eren
Ömür Arpacı
Ayşenur Yazıcı
Hakan Bilgin
Aydoğan Oflu
Özlem Türkad
Okan Tangücü
Ülke Türkiye
Dili Türkçe
Yapım
Yönetici yapımcı Funda Güner
Görüntü yönetmeni Mustafa Başural
Kamera Burak Biçer
Gösterim süresi 60 dakika
Dağıtımcı firma Türkmax
Yayın bilgileri
Kanal Türkmax - Fox TV
Yayın tarihi 21 Şubat 2009[1]
Durumu yayından kaldırıldı.

Sıkı Dostlar, baş rollerinde Haluk Bilginer, Özkan Uğur, Seray Sever, Nez ve Hasibe Eren'in oynadığı 2009 yapımı Türk salon komedisi dizisidir. The Odd Couple isimli prömiyeri 1965 yılında Broadway'de yapılan Neil Simon yapımından uyarlanmıştır[2][3]. Dizi TürkMax ve Fox'de yayınlanmıştır[4][5].

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak Şubat 2009'da Türkmax ekranlarında yayınlanan dizinin senaristliğini Haluk Özenç, yönetmenliğini Birkan Uz yapmıştır.[6]

Aşırı titiz ve düzenli Psikiyatris Hikmet'i (Haluk Bilginer) eşi Leyla (Ayşenur Yazıcıoğlu) terk ettikten sonra eski dostu, çocukluk arkadaşı Cevdet (Özkan Uğur) onun yanına taşınır. Cevdet, Hikmet'in aksine pasaklı, dağınık ve vurdumduymaz bir karaktere sahiptir. Hikmet'in temizlikçisi olan Satiye (Ceren Soylu), güzel ve bekar komşuları Şahika (Nez) ve Firuze (Zeynep Aydemir), arkadaşları Suat (Hakan Bilgin) ve Bahri (Aydoğan Oflu), çekici ev sahibeleri Sevtap (Seray Sever) ve yeğeni Murat (Okan Tangücü) arasında geçen olaylarla dizi kurgulanmıştır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu seçimleri kast direktörü Tümay Özokur tarafından yapılmıştır. Dizinin oyuncuları ve canlandırdıkları karakterler şöyledir[5]:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Beyaz Perde “Sıkı Dostlar”
  2. ^ Milliyet 09 Şubat 2009, “Sıkı Dostlar’ın güzel komşusu” Erişim tarihi:11-05-2012
  3. ^ IBDb İnternet Brodway Database 6 Ocak 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. “The Odd Couple” profili (İngilizce)
  4. ^ Milliyet Gazetesi Tv Rehberi 14 Temmuz 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. “Tv Rehberi » Yerli Dizi» Sıkı Dostlar”
  5. ^ a b Digiturk, Turkmax 19 Aralık 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. “TürkMax'ta yepyeni bir dizi: Sıkı Dostlar”
  6. ^ Milliyet Cafe 6 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 15 Şubat 2009 “Sıkı dostlar buluştu” Erişim tarihi:11-05-2012

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]