Naymanlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Moğol tarihi
Mongol dominions1.jpg

Nayman (Çince: 乃蠻/乃蛮, Kazakça: Найман), Moğol İmparatorluğu kurulmadan önce Moğolistan'da yaşamış göçebe kabile. Kökenleri bilinmemekle birlikte Türk dilleri konuştukları için Türk halklarından olduğu tahmin edilmektdir. Bugünkü Kazakistan'ın kuzeydoğusu ile Moğolistan'ın batısında yaşamaktadır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Cengiz Han zamanında Nayman Devleti bölgenin en güçlü ordusuna sahipti. Cengiz Han, Naymanlar ile Kereytler arasındaki husumetinden istifade ederek ikisini savaşa itti ve güçsüzleşen her iki hanlığı kolayca ele geçirdi.

Günümüzde Naymanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazakların Orta Cüzünün 7 büyük oymağından biridir.[kaynak belirtilmeli] Naymanlar günümüzde Kazakistan'ın Doğu Kazakistan, Semey, Jezkazgan, Kızılordu ve Çimkent vilayetlerinde, Çin Halk Cumhuriyetinin İle, Altay, Tarbagatay bölgelerinde ve Moğolistanın Bayan Ulgey bölgesinde yaşamaktadırlar. 1952 de Öraltaydan göç ederek Türkiye ye gelen Kazak gruplar'ın içerisinde de Nayman lar vardı.Türkiye üzerinden Fransa Almanya İsveç Hollanda gibi avrupa ülkelerinde de Naymanlar bulunmaktadir. Bu bölgelerde yaşayan Naymanların nüfusunun 3.800.000 kişi olduğu bilinmektedir.[kaynak belirtilmeli]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Nayman Boyunun Soyu Meselesi, Prof.Dr.Abdülkadir İnan [1]