CCIR M Sistemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(CCIR System M sayfasından yönlendirildi)
Ülkelere göre televizyon hattı sayısı; Şu anda M Sistemi veya J'yi kullanan veya bunları dijital geçişten önce kullanmış olan ülkeler yeşil renktedir.

Bazen 525 hat olarak adlandırılan CCIR (veya FCC) M Sistemi, 1 Temmuz 1941'den beri Amerika Birleşik Devletleri, Amerika, Karayipler, Güney Kore ve Tayvan'ın çoğunda kullanılan analog yayın televizyon sistemidir. Japonya'da, M Sistemi ile neredeyse aynı olan J Sistemi'ni kullanır. Sistemlere, Harf tanımlamaları ise 1961'de Stockholm'de kabul edilen ITU tanımlama şemasında verildi. Hem M hem de J Sistemi, kanal numaraları arasında 6 MHz aralık kullanarak saniyede 30 kare hızında 525 satır video görüntüler ve hem VHF hem de UHF kanalları için kullanılır.

Günümüzde Amerika, Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Filipinler gibi ülkelerde M ve J sistemlerinin yerini dijital yayın almıştır.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

NTSC renkli bir System M televizyon kanalının radyo spektrumu
Sistem Kanal sayısı Kare sayısı Kanal b/w Görüntü b/w Ses dengesi Artık yan bant Görüntü modu Ses modu Notlar
J 525 30

(29.97 NTSC)

6 4.2 +4.5 0.75 negatif FM Japonya (NTSC-J)
M 525 30

(29.97 NTSC)

6 4.2 +4.5 0.75 negatif FM Amerika ve Karayipler'in çoğu

Myanmar, Filipinler, Güney Kore, Tayvan (tümü NTSC-M) Brezilya (PAL-M)

Renk standartları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülkelere göre televizyon renk kodlaması; Brezilya (PAL-M) ve tüm yeşil ülkeler (NTSC), tek renkli M Sistemi'ne dayanmaktadır.

NTSC-M ve NTSC-J[değiştir | kaynağı değiştir]

M Sistemi tam olarak rengin nasıl iletileceğini belirlemez. Bununla birlikte, hemen hemen her M Sistemi ülkesinde, NTSC renkli televizyon için kullanılır, NTSC-M adı verilen bir kombinasyon, ancak daha yakın zamanlarda siyah beyaz televizyonun görece önemsizliğinden dolayı genellikle "NTSC" olarak anılır. NTSC-M ve Japonya'nın NTSC-J'sinde kare hızı, saniyede 301.001 kare olur ve genellikle 29.97 yuvarlanmış sayı olarak etiketlenir.

PAL[değiştir | kaynağı değiştir]

NTSC'nin ana istisnası, bunun yerine PAL renginin kullanıldığı Brezilya'dır ve bu, o ülkeye özgü olan ve diğer M Sistemi ülkeleriyle monokrom uyumlu olan, ancak farklı temel kullanan diğer PAL ülkeleriyle uyumlu olmayan PAL-M kombinasyonuyla sonuçlanır. PAL-M sinyalleri, NTSC gibi 29.97'ye yavaşlamak yerine saniyede 30 kare hızındadır.