İçeriğe atla

Beyaz sınırlayıcı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Beyaz sınırlayıcı (İngilizce White Clipper) televizyon teknolojisinde kullanılan bir devrenin adıdır.

Görüntü sinyali[değiştir | kaynağı değiştir]

Görüntü sinyali (yardımcı sinyaller hariç) iki sinyalden oluşur. Esas sinyal aydınlık düzeyidir. Teknolojide bu bilgiye luminance denilir. Renkli yayın için bu sinyale bir de chrominance da denilen renk sinyali eklenir. Aydınlık düzeyi 300 milivolt ile 1000 milivolt arasındadır. 300 milivolt siyah 1000 milivolt beyaz anlamına gelir. Renk sinyali ise bu sinyal üzerine eklenmiş yüksek frekanslı bir sinyaldir. Kahverengi ve lacivert gibi koyu renklerde aydınlık düzeyi ve renk sinyali toplamının maksimum düzeyi 1000 milivoltun altındadır. Buna karşılık sarı ve pembe gibi açık renklerde aydınlık düzeyi 1000 milivolt altında olsa bile, renk sinyali eklendikten sonra maksimum düzey 1000 milivoltu geçebilir.

Yayın sinyali[değiştir | kaynağı değiştir]

Görüntü sinyali daha sonra modülatöre uygulanır. Modülasyon negatiftir. Yani 0 volt maksimum yayın sinyalidir. Buna karşılık 1000 milivolt sadece % 10 modülasyon derinliği ile yayınlanır. Bu % 10 kalıntı düzey düzey ses yayını için zorunludur.

Herhangi bir sebepten (ayarsızlık arıza vb.) ötürü aydınlık sinyalinin 1000 milivoltu geçmesi yayın sırasında modülasyon derinliğinin % 10 un altına inmesi hatta 0 a düşmesi anlamına gelir. Doğal olarak bu durumda ses yayını da kesilir ve izleyici rahatsız edici bir gürültü dinlemeye başlar. Bu sebepten yayıncı 1000 milivoltu geçen görüntü sinyalini kesmek zorundadır.

Beyaz sınırlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Renksiz yayında sınırlama yapmak kolaydır. 1000 milivoltun üzerinin kesen herhangi bir sınırlayıcı bu işi görür. Ne var ki renkli yayında 1000 milivoltun üzerini kesmek açık renklere zarar verebilir.Bu sorunu çözmek için görüntü sinyali sınırlayıcıya girmeden önce filtreler yardımıyla ikiye ayrılır. Alçak geçiren filtre aydınlık düzeyi yüksek geçiren filtre ise renk sinyalini geçirir. Sınırlayıcı sadece aydınlık düzeye uygulanır. Daha sonra sınırlanmış aydınlık düzey ile sınırlanmamış renk sinyali yeniden birleştirilir. Gerçi toplam sinyalde maksimum düzey 1000 milivoltu geçebilir. Ama renk sinyali frekansı ses frekansından çok daha yüksek olduğundan bu durum herhangi bir soruna yol açmaz.