ATSC standardı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
ATSC standartları logosu

Gelişmiş Televizyon Sistemleri Komitesi (ATSC) standartları, karasal, kablo ve uydu ağları üzerinden dijital televizyon iletimi için bir Amerikan standartları setidir. Büyük ölçüde analog NTSC standardının yerini almıştır ve bu standart gibi çoğunlukla Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Kanada ve Güney Kore'de kullanılmaktadır. Birkaç eski NTSC kullanıcısı, özellikle Japonya, dijital televizyon geçişleri sırasında ATSC'yi kullanmadı, çünkü ISDB adı verilen kendi sistemlerini benimsediler.

ATSC standartları 1990'ların başında, şimdi HDTV olarak bilinen bir ağ için bir spesifikasyon geliştirmek üzere bir araya gelen elektronik ve telekomünikasyon şirketlerinden oluşan bir konsorsiyum olan Grand Alliance tarafından geliştirildi. Standart artık Gelişmiş Televizyon Sistemleri Komitesi tarafından yönetilmektedir. Bir dizi patentli unsur içerir ve standardın bu kısımlarını kullanan cihazlar için lisans gereklidir. Bunlar arasında anahtar, kablosuz yayınlar için kullanılan 8VSB modülasyon sistemidir. ATSC  teknolojisi öncelikle ATSC standardı için patentlerin çoğuna sahip olan LG Electronics'in patent katkılarıyla geliştirilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "ATSC Patent List" (PDF). MPEG LA. 11 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2019.