İçeriğe atla

Ermenistan Kamu Televizyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերություն
Ermenistan Kamu Televizyonu
Kuruluş 1956 (televizyon)
Görüntü formatı 720p (HDTV)
Ülke Ermenistan Ermenistan
Dili Ermenice
Yayın alanı Ermenistan
Websitesi www.1tv.am
İzlenebilirlik
Karasal yayın
Ermenistan geneli 1. kanal

Ermenistan Kamu Televizyonu (ErmeniceՀայաստանի հանրային հեռուստաընկերություն (APMTV veya ARMTV), 1956'da Ermenistan'ın kamu yayıncısı olarak yayın hayatına başladı.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ermenistan Kamu Televizyonu'nun temelleri, SSCB Bakanlar Konseyi'nin Sovyetler Birliği'nin Cumhuriyetlerinde 27 program merkezi ve beş iletim istasyonu inşa etme kararı aldığı 5 Eylül 1955'e dayanmaktadır.

Ermeni televizyonu resmi olarak, düzenli programlar yayınlanmaya başladığı 9 Şubat 1957'de açıldı. Aynı yıl içerisinde haftalık haber programları yayınlanmaya başladı, daha sonra ise haber yayın bürosunun açılmasıyla haber programları düzenli hale geldi.

13 Ekim 1957'de Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Bakanlar Konseyi Radyo ve Televizyon Programları Devlet Komitesi kuruldu. Aralık 1970'te yayınlanan SSCB Yüksek Sovyeti kararnamesine göre, Radyo yayıncılığı ve Televizyonu Devlet Komitesi, Tüm Birlik Cumhuriyet Televizyon ve Radyo Yayıncılığı Devlet Komitesi olarak yeniden adlandırıldı.

Mart 1973'te televizyon istasyonu renkli yayınlara geçiş için hazırlıklarına başladı. İlk renkli yayın ise 1 Mayıs 1973'te Lenin Meydanı'nda yapılan Mayıs Günü geçit törenin yayınlanmasıyla gerçekleşti. Fakat renkli yayınlar ilk başta yalnızca kutlamalar ve spor etkinlikleri gibi önemli olaylarda mobil istasyon aracılığıyla iletildi. 1978'den itibaren ise birinci ve ikinci Ermenistan televizyon kanallarının programlarının yaklaşık %50'si renkliydi.

1990-günümüz[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi güçler 1990'da değişmeye başladığında, o zamanki başbakan Vazgen Manukyan, komünist olmayan Henrik Hovhannisyan'ı Televizyon ve Radyo Dışişleri Bakanlığı programlarının başkanı olarak atadı.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının arından Ermenistan 21 Eylül 1991'de bağımsızlığını ilan etti.

Avrupa Yayın Birliği'ne üye olan Ermenistan, Eurovision Şarkı Yarışması'na katılmaya hak kazandı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Nisan 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2007. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]