İçeriğe atla

Nederlandse Omroep Stichting

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nederlandse Omroep Stichting
TipKamu yayıncılığı
ÜlkeHollanda
Kuruluş29 Mayıs 1969
MerkezHilversum, Hollanda
SahibiHollanda hükümeti
Eski adları
NRU, NTS
Resmi site
nos.nl

Nederlandse Omroep Stichting (Felemenkçe telaffuz: [ˈneːdərˌlɑntsə ˈʔɔmrup ˌstɪxtɪŋ]; abbr. NOS Felemenkçe telaffuz: [ˌɛnoːˈɛs]), Türkçe: Hollandalı Yayın Kuruluşu, Hollanda Kamu Yayıncılık sistemini oluşturan yayın kuruluşlarından birisidir. Üç ayrı Hollandalı kamu televizyon kanalları ve Hollandalı kamu radyo hizmetleri için haber ve spor programları hazırlamaya yönelik özel bir zorunluluğu vardır.

Kuruluşun görevi, NOS’un, özellikle tam ve tarafsız bir haber servisi ve parlamento prosedürleri ve tartışmalarının kapsamı dahil olmak üzere; aynı zamanda spor ve diğer ulusal etkinliklerin yayınlanmasını, kamu hizmeti niteliğinin düzenli ve sıklıkla programlanmasını şart koşan Hollanda Medya Yasası’ndan kaynaklanmaktadır.

NOS ayrıca bir bütün olarak Hollanda kamu yayıncılığı sistemi için teknik koordinatör olarak görev yapmaktadır. Acil durumlar ve/veya büyük bir haberin kesilmesi durumunda, sistemlerin diğer üyeleri ile işbirliği içinde olayların koordineli bir şekilde kapsanması amacıyla kamu ağlarının kontrolünü üstlenebilir.

NOS, Washington DC'deki daimi bir stüdyo da dahil olmak üzere birçok ülkede muhabirleri bulunmaktadır.

NOS tarafından yayınlanan programlar, günlük televizyon ve radyo bültenleri, NOS Journaal'ı içermektedir. Parlamento raporları Lahey'deki özel bir stüdyoda gösterilmektedir. Ayrıca çocuklara (Jeugdjournaal), gençler ve genç yetişkinlere (NOS op 3) ve spor hayranlarına (NOS Langs de Lijn, NOS Studio Sport) yönelik haber programları sunmaktadır. Programlar televizyon, radyo ve internet yayını olarak sağlanmaktadır. NOS ayrıca her ikisi de halk tarafından sıkça kullanılan metin sayfalarını ve bir web sitesini yayınlamaktadır.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]