NHK

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nippon Hōsō Kyōkai (NHK)
日本放送協会
TipRadyo ve televizyon ağı
Kuruluş6 Ağustos 1926
MerkezTokyo, Japonya
UlusJaponya
SahibiJaponya hükûmeti
Önemli kişiler
Terunobu Maeda
Resmi site
nhk.or.jp

NHK (Japonca日本放送協会, romanizeNippon Hōsō Kyōkai; Japonya Yayın Kurumu), Japonya merkezli bir devlet kamu yayıncılığı kuruluşudur.[1] 6 Ağustos 1926 tarihinde Tokyo, Osaka ve Nagoya istasyonlarının birleşmesi sonucu kurulmuştur. Merkezi Tokyo'nun Shibuya semtinde yer almaktadır.

NHK, dünyada yüksek tanımlı Hi-Vision olarak da bilinen çoklu Nyquist alt örnekleme kodlamasını kullanan ve 8K yayın yapan ilk yayıncıdır.[2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

NHK'nın en eski öncüsü, 1924'te Kont Gotō Shinpei'nin önderliğinde kurulan Tokyo Yayın İstasyonu'ydu (東京放送局). Tokyo Yayın İstasyonu, Osaka ve Nagoya'daki ayrı kuruluşlarla birlikte radyo yayınlarına 1925'te başladı. Daha sonra üç istasyon, Ağustos 1926 tarihinde NHK çatısı altında birleşti.[3] NHK, Birleşik Krallık merkezli BBC ağı model alınarak kurulmuştur ve birleşme ve yeniden yapılanma savaş öncesi Haberleşme Bakanlığı'nın himayesinde gerçekleştirildi.[4] 1930'larda ve II. Dünya Savaşı sırasında ise Japonya hükûmetinin propagandasının sözcüsü haline geldi.[5]

Savaştan sonra NHK, 1950'de yeniden yapılandırıldı. Aynı zamanda, özel yayıncıların çalışmasına da izin verildi. NHK televizyon yayıncılığı bundan kısa bir süre sonra 1953'te başladı. Daha sonra NHK, yüksek çözünürlüklü televizyondaki yenilikleri ile tanındı. Japonya'da dijital televizyon yayını 2000 yılında uydu kanallarında, 2003 yılında ise karasal televizyon kanallarında başlamıştır.

Hizmetler[değiştir | kaynağı değiştir]

NHK, iki karasal televizyon kanalı (NHK General TV ve NHK Educational TV), dört uydu televizyon kanalı (NHK BS1 ve NHK BS Premium, ayrıca iki ultra yüksek çözünürlüklü televizyon kanalı, NHK BS4K ve NHK BS8K) ve üç radyo kanalı işletmektedir.

NHK ayrıca NHK World-Japan olarak bilinen uluslararası bir yayın hizmeti sunmaktadır. NHK World-Japan, NHK World TV, NHK World Premium ve kısa dalga radyo hizmeti Radio Japan'dan (RJ) oluşur. World Radio Japan ayrıca bazı programlarını internette kullanıma sunmaktadır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "NHK WORLD-JAPAN Türkçe". NHK WORLD. 30 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2021. 
  2. ^ "The history of Super Hi-Vision | 8K Super Hi-Vision". 8K Super Hi-Vision. NHK. 17 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "NHK Corporate Information: History". nhk.or.jp. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2022. 
  4. ^ "Regular Radio Broadcasting Begins". 8 Haziran 2002 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2022. 
  5. ^ Sidensticker, Edward (1990). Tokyo Rising: The City Since the Great Earthquake. s. 67. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]