Kıbrıs Yayın Kurumu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu
Ραδιοφωνικό Ίδρυμα Κύπρου
Kuruluş1953 (radyo)
1957 (televizyon)
Genel merkezi,
Kıbrıs Cumhuriyeti
Önemli kişilerThemis Themistocleous (Genel Yönetmen)
Makis Keravnos (Başkan)
Web sitesihttp://www.cybc.com.cy/

Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu (Yunanca: Ραδιοφωνικό Ίδρυμα Κύπρου, ΡΙΚ; İngilizce: Cyprus Broadcasting Corporation, CyBC), Kıbrıs Cumhuriyeti'nde 4 Ekim 1953'ten bu yana kamu yayıncılığı yapan kurum. İlk televizyon yayınlarına 1 Ekim 1957'de Lefkoşa'da başlayan kuruluş, günümüzde dört radyo kanalının yanı sıra, RIK1, RIK2, RIKHD ve uydu üzerinden uluslararası yayın yapan RIKSAT olmak üzere dört televizyon kanalı ile Eylence'den hizmet vermektedir. 1 Temmuz 2011'de analog televizyon yayınları yerini sayısal karasal yayıncılığa (DVB-T) bırakmıştır. KRYK yayınları ada dışında da internet üzerinden dinlenip izlenebilmektedir.

Kıbrıs Cumhuriyeti'nin belirlediği hükümlere göre yayın yapan kuruluşun radyo ve televizyon kanalları, Kuzey Kıbrıs'ın birçok bölgesinde dinlenip, seyredilebilmektedir. Yayın dili temelde Yunanca olmakla birlikte, Kıbrıslı Türkler'e ulaşmak için sıkça Türkçe ve Türkçe altyazıya yer verilmektedir. Radyo 2 (RIK Deftero/İki), tamamen Kıbrıs'taki Türk, Ermeni ve İngiliz toplumuna hizmet vermek üzere 91.1, 93.1, 94.2, 97.9 ve internet üzerinden haber ve müzik yayını yapmaktadır. Bu yayınlar ayrıca Afrika, Avrupa ve Ortadoğu'da Hellas Sat uydusu üzerinden de dinlenebilmektedir. RIK2 televizyon kanalı hafta içi BİZ/Εμείς adında 50 dakikalık sosyal içerikli Türkçe bir program yayınlamaktadır. Ayrıca hafta içi her gün yine RIK2 kanalında saat 19.00'da 10 dakika Türkçe ve RIKSAT kanalında saat 23.45'te 15 dakika Türkçe-İngilizce bir haber program yayını mevcuttur.

KRYK, 1968'den bu yana Avrupa Yayın Birliği EBU üyesidir. İlk kez 1981 yılında Eurovision Şarkı Yarışması'na katılmıştır. Ayrıca uluslararası Public Media Alliance[1] grubuna dahildir. Euronews haber kanalının kurucusu 11 yayın kuruluşundan biridir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Our Members". Public Media Alliance (İngilizce). 30 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]