Česká televize

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çek Televizyonu
TipKamu yayıncılığı
Ülke Çekya
İlk çıkış tarihi
1 Ocak 1992 (32 yıl önce) (1992-01-01)
MerkezPrag, Çekya
Yayın alanı
Ulusal
SahibiÇek Hükümeti
Önemli kişiler
Jan Souček (Genel müdür)
Resmi site
ceskatelevize.cz

Çek Televizyonu (ÇekçeČeská televize Çekçe telaffuz: [ˈtʃɛskaː ˈtɛlɛvɪzɛ]; kısaltma: ČT) Çekya'nın kamu televizyon kurumu. 1992'de Çekoslovakya'nın dağılmasından sonra kurulan bu televizyon, 1953'te kurulan Çekoslovak Televizyonunun devamı niteliğindedir.

Kanallar[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktif[değiştir | kaynağı değiştir]

Logo Program tipi
ČT1 aile odaklı televizyon, Çek filmleri, çocuk programları, haberler ve belgeseller gösteren genel bir kanaldır. ČT1 HD, ČT1'in yüksek çözünürlüklü versiyonudur. Daha önce HD programlama ČT1, ČT2 ve ČT4'ü kapsayan ČT HD'de gösterilmekteydi.
ČT2 belgeseller ve David Attenborough'un belgesel filmleri gibi doğa odaklı şovlar yayınlamaktadır. Bu kanalda ayrıca birçok İngilizce film de dahil olmak üzere yabancı filmleri Çekçe altyazılı orijinal versiyonlarıyla sıklıkla göstermektedir. ČT2 HD, ČT2'nin yüksek çözünürlüklü versiyonudur.
Çek Cumhuriyeti'nin 24 saat açık ilk ve tek haber kanalıdır ve her saat başı bültenlerle günün her saati haber ve bilgi sağlar. ČT24, İnternet üzerinden ve Astra 3A, Astra 1KR ve Intelsat 10-02 uyduları üzerinden canlı olarak yayınlanmaktadır. Aynı zamanda Çek kablolu TV sağlayıcıları ve dijital karasal hizmetlerinde de yürütülmektedir.
ČT Sport (daha önce ČT4 Sport ve ČT4) bir spor kanalıdır ve Astra 3A, Astra 1KR ve Intelsat 10-02 uyduları üzerinden canlı yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Çek kablolu TV sağlayıcıları ve dijital karasal hizmetlerde de yürütülmektedir. Dünyanın önemli, Avrupa ve Çek spor etkinliklerinin (örn. Olimpiyat Oyunları, Dünya Kupaları veya Avrupa Şampiyonaları) bazı bölümleri burada yayınlanmaktadır. ČT Sport HD, 3 Mayıs 2012'de piyasaya sürülen ve ČT HD'nin yerini alan ČT Sport'un yüksek çözünürlüklü versiyonudur.
ČT Déčko, 4 ila 12 yaş arası genç izleyiciler için tasarlanmış bir çocuk kanalıdır ve 31 Ağustos 2013'te yayına başlamıştır. ČT Déčko, 06:00 - 20:00 saatleri arasında yayın yapmaktadır ve frekansını kültürel kanal ČT Art ile paylaşmaktadır.
ČT art, 31 Ağustos 2013 tarihinde faaliyete geçen bir sanat ve kültür kanalıdır. ČT art, 20:00 - 06:00 saatleri arasında yayın yapmaktadır ve frekansını çocuk kanalı ČT Déčko ile paylaşmaktadır.

Eski[değiştir | kaynağı değiştir]

Logo Program tipi

ČT HD, ČT1, ČT2 ve ČT Sport programlarını yayınlayan ČT'nin yüksek çözünürlüklü kanalıydı. 1 Mart 2012'de kanal ČT1 HD, ČT2 HD, ČT sport HD'ye dönüştürüldü. 15 Kasım'dan itibaren ayrıca ČT24 HD, ČT art HD, ČT :D HD uydularında.

ČT3 programları, şovları ve eski Çek ve Slovak yapımı filmleri yayınlıyor. Bu kanal, yaşlı nesillerin izolasyonla başa çıkmasına yardımcı olmak amacıyla Covid-19 pandemi salgınına yanıt olarak Nisan 2020'de açıldı. 1 Ocak 2023'te kapatıldı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]