Bulamaç Adası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bulamaç Adası
Φαρμακονήσι
Ada
Farmakonisi (Yunanca)
Yunanistan üzerinde Bulamaç Adası
Bulamaç Adası
Bulamaç Adası
Bulamaç Adası'nın Yunanistan'daki konumu
ÜlkeYunanistan Yunanistan[1]
BölgeGüney Ege
İlOn İki Ada
Yüzölçümü
 • Toplam3.866 km²
Nüfus
 (2001)
 • Toplam74
 • Yoğunluk19/km²

Burmaç veya Bulamaç Adası (Yunanca: Φαρμακονήσι Farmakonisi), Yunanistan'ın On İki Ada iline bağlı küçük bir ada. Batısında On İki Ada doğusunda ise Türkiye kıyıları vardır. Kuzeyinde Agathonisi, batısında Lipsi, Batnaz ve Leros, güneyinde ise Kalymnos ve Pserimos adaları bulunur. Leros belediyesine bağlı olup 2001 sayımına göre nüfusu 74 kişididir. 4 km²'lik bir yüz ölçüme sahip olan ada, zengin florası ile tanınır.

Plutarkhos, Paralel Hayatlar adlı eserinde Küçük Asya'ya gitmekte olan genç Jül Sezar'ın korsanlar tarafından esir alındığını ve bu adada 38 gün boyunca tutsak edildiğini yazar. Esareti sırasında Sezar eğer serbest kalırsa korsanların hepsini öldüreceğine dair söz vermiştir. Kendisi için biçilen fidye değerinin iki katı bir miktar ödendikten sonra (Sezar kendi için fidye miktarının onun gibi önemli birisi için az olduğuna korsanları ikna etmişti) serbest bırakılan Sezar, hemen bir donanma toplamış ve söz verdiği gibi korsanların hepsini çarmıha gerdirtmiştir.

Tartışma[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk Dışişleri Bakanlığı adanın EGAYDAAK (Egemenliği Yunanistan'a Devredilmeyen Ada, Adacık ve Kayalıklar) kapsamında yer aldığını belirtmiştir.[2]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 24 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 28 Nisan 2017. 
  2. ^ "Dışişleri Bakanlığı Duyurusu". 7 Eylül 2020. 7 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2022.