Çuha Adası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çuha Adası

Çuha Adası[kaynak belirtilmeli] (Yunanca: Κύθηρα Kythira, İtalyanca: Cerigo) Mora Yarımadası'nın güneyinde bulunan ve günümüzde Yunanistan sınırları içerisinde yer alan ada. Afrodit'in bu adada doğduğu rivayet edilir. Çuha Adası'nın doğu kıyıları Ege Denizi olarak kabul edilir.

Çuha adasında bir koy


Ada, Yunan anakarası ile Girit arasında stratejik bir konuma sahiptir ve antik çağlardan 19. yüzyılın ortalarına kadar tüccarların, denizcilerin ve fatihlerin kavşak noktası olmuştur. Bu nedenle, uzun ve çeşitli bir tarihe sahip olmuş ve birçok medeniyet ve kültürden etkilenmiştir. Bu durum, Yunan ve Venedik kültürlerinin yüzyıllar boyunca bir arada yaşamasından etkilenen gelenek ve göreneklerin yanı sıra mimarisine (geleneksel, Ege ve Venedik unsurlarının bir karışımı) de yansımıştır.

Yönetim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kythira ve yakındaki Antikythira adası 2011 yerel yönetim reformunda birleştirilene kadar ayrı belediyelerdi; iki ada artık Kythira belediyesinin belediye birimleridir. Belediyenin yüzölçümü 300.023 km2, belediye birimi 279.593 km2. Kythira ili (Yunanca: Επαρχία Κυθήρων) 1929'dan 1964'e kadar Lakonia, sonra Argolis ve Korinthia, daha sonra Attika Eyaleti'nin illerinden biriydi. Daha sonra 1964'ten 1972'ye kadar Kithira yeni kurulan Pire Vilayeti'nin bir parçası olmuş ve Pire Vilayeti'nin dağılmasından sonra Pire Vilayeti'nin bir parçası olarak Attika Vilayeti'ne geri dönmüştür (Νομαρχία). 2006'da lağvedilmiştir. 2011'den itibaren Attika bölgesinin Adalar bölgesel biriminin bir parçasıdır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

20. yüzyılın sonlarından bu yana, Yunanistan'ın en popüler turistik yerlerinden biri olmamasına rağmen, Kythira ekonomisi büyük ölçüde turizme bağımlı hale gelmiştir. Turizm ana gelir kaynağı olup, en yoğun sezon Mayıs sonundan Eylül ortasına kadar sürmekte, özellikle de Ağustos ayında ada nüfusu üç katına çıkmaktadır. Turizme olan bu bağımlılık Agia Pelagia ve Livadi gibi köylerde ticari amaçlı önemli inşaatların ve ikinci konutların yapılmasına yol açmıştır. Diğer küçük gelir kaynakları arasında kekik balı, sebze ve meyve yetiştiriciliği ve yerel tüketim için hayvancılık yer almaktadır. Kıyıda sadece beş köy bulunmaktadır ve Temmuz ve Ağustos aylarında geleneksel danslar düzenlenmektedir; en büyük festivaller 15 Ağustos'ta Potamos'ta düzenlenen 'Panagia' festivali ve Ağustos ayının ilk Cuma ve Cumartesi günleri Mitata'da düzenlenen şarap festivalidir.[1]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 8 Kasım 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 27 Temmuz 2023.