Batnaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Patmos adası

Batnaz, Batnos Baba veya Abatnos Papas (Yunanca: Πάτμος Patmos), Ege Denizi'nde küçük bir ada. Onikiada'nın en kuzeyinde yer alır. Yaklaşık 3.000 kişilik nüfusu vardır. Yüzölçümü 34.6 km²dir. En yüksek noktası Profitis Ilias'tır. (269 m).

Yeni Ahit'te Patmos[değiştir | kaynağı değiştir]

Patmos Adası'ndan, Yeni Ahit'in Vahiy bölümünde bahsedilmektedir. Buna göre İncil yazarlarından Yuhanna bu adada sürgünde iken İsa kendisine görünmüştür. Bu nedenle ada, Hristiyanlar için bir hac merkezidir. Yuhanna'ya adanmış manastır ve kiliseler vardır. Ayrıca Yuhanna'nın İsa'yı gördüğü iddia edilen Apokalipsis Mağarası da ziyaretçilere açıktır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ada 1912'de Osmanlı İmparatorluğu'ndan İtalya'ya geçti. II. Dünya Savaşı'ndan sonra İtalya adayı Yunanistan'a bıraktı. 2006 yazında Aziz Yuhanna Manastırının da bulunduğu adanın tarihi merkezi UNESCO tarafından 1999 yılında Dünya Mirası listesine dahil etmiştir.[1]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kalikatsou Kayası, Petra Plajı

Patmos, Türkiye'nin batı kıyısında ve Asya kıtasındadır. Oniki Ada kompleksinin en kuzeyindeki adalardan biridir. Yakındaki komşu adalardan daha batıdadır.

Patmos’un yüzölçümü 3.405 km2 (1.315 sq mi) dir. En yüksek nokta, deniz seviyesinden 269 metre (883 fit) yüksekteki Profitis Ilias'tır.

Patmos'un ana yerleşim yerleri Chora (başkent) ve tek ticari liman olan Skala'dır. Diğer yerleşim yerleri Grikou ve Kampos'tur.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Chora Caddesi

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Patmos'un ekonomisi büyük ölçüde yaz aylarında turizme bağımlıdır ve Hristiyan hacılar adanın havari Yuhanna ile bağlantısı ve Vahiy Kitabının yazılması nedeniyle sık sık ziyaret ederler.[2]

Aziz Yuhanna Manastırı ve Kıyamet Mağarası hacıların en çok ziyaret ettiği yerler arasında yer alır.[3] Ancak plajları ve sakin doğal güzellikleri de turistlerin artmasına neden oldu.

Aziz Yuhanna Manastırından görünüm

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "World Heritage Site #942". UNESCO. 25 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2017. 
  2. ^ "Revelations at Patmos: Visiting the site where the Apocalypse of John was penned". 12 Şubat 2022. 7 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2024. 
  3. ^ "What to do in Patmos, Greece's mysterious holy island". 7 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2024.