Tonsilit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tonsilit
Tonsillitis.jpg
İltihaplanmış ve şişmiş bademcikler
Uzmanlık Aile hekimliği, Enfeksiyon hastalıkları, otorinolarengoloji Edit this on Wikidata

Tonsilit veya anjin, boğazın iki yanında bulunan tonsil ya da bademcik adı verilen dokuların iltihaplanması hastalığıdır. Hastalığın üç farklı tipi bulunur: "akut", "subakut" ve "kronik". Akut olanı, bakteri ya da virüs yoluyla bulaşabilir. Subakut olan türü, Actinomyces bakterisinden ortaya çıkar ve 3 haftadan 3 aya kadar bir dönemde etkili olur. Kronik olan ise tedavi edilmezse çok uzun süre boyunca etkili olur ve hemen hemen daima bakterilerle bulaşır.

Belirtiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tonsilit, boğazda acı ve yaralarla kendini gösteren bir hastalıktır. Kimi zaman kulakta da ağrılarla ve durduk yere boyun tutulmalarıyla beraber etkisini gösterebilir. Bununla beraber genel olarak, acılı ve zor yutkunmalar, ateş, baş ağrısı, ürpertiler, sesin değişmesi gibi belirtiler gösterir. Bu hastalıkta, boğazda kırmızı, kaygan ve şişkin dokunun üzerinde beyaz ve kabuksu lekeler çıkar. Servikal lenf düğümü'nde de şişmeler gözlenebilir.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tedavi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğer tonsilit, akut değilse, kesin olarak penisilin veya başka bir antibiyotik yardımıyla yok edilebilir. Bunun haricinde, eğer virüsten kaynaklanan bir akut Tonsilit ise, hastalığın atlatılması için özenli bir bakım şarttır. Eğer kronik rahatsızlık varsa tonsilektomi(tonsilit ameliyatı)yapılır. Tonsillit tedavisi gören hastaların, akşam yemekleri biraz öne çekilir, diyelim saat 19:00 da yenen yemek saat 16:00 çekilir. Ve akşam yatmadan önce acıkmış olan hastaya en az 2 bardak süt ile öz buğday ununda imal edilen ekmek yedirilir. İştahına göre süt oranını arttırabilir... Süt ile hastanın bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi hedeflenerek, tedavinin hızlandırılması sağlanır...

Sınıflandırma
Dış kaynaklar