Kamp

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Barriere, Britanya Kolumbiyası yakınında bir kamp yeri

Kamp, baraka, tente veya çadır gibi araçlardan oluşturulan konaklama yeridir. Açık havada geçirilen zaman, kampı günübirlik gezilerden, piknik yapmaktan ve diğer kısa süreli eğlence aktivitelerinden ayırır.

Bir eğlence etkinliği olarak kamp yapmak, 20. yüzyılın başlarında popüler hale geldi. Zamanla, diğer sosyoekonomik sınıflar arasında popülerlik kazandı. Modern kampçılar, milli parklar ve eyalet parkı, vahşi yaşam alanı ve ticari kamp alanları gibi kamuya ait doğal kaynakları sık sık kullanırlar. Kampçılık, izcilik gibi dünya çapındaki birçok gençlik organizasyonunun önemli bir parçasıdır.

Kampı, sırt çantasıyla yürüyüş, sırt çantasıyla seyahat, doğa yürüyüşü yapanlar sık sık kullanır. Kano sporu, tırmanma, balıkçılık ve avcılık, fastpacking ve koşu yapanlar da kullanabilir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rekreasyonel kampın ilk mucidi İngiliz seyahat terzisi Thomas Hiram Holding'dir. Muhtemelen dünyadaki ilk ticari kamp alanı, 1894 yılında açılan Douglas, Man Adası yakınlarındaki Cunningham'ın kampıydı.[1] 1906'da Bisiklet Kampçıları Derneği ilk kendi kamp alanını Weybridge'de açtı. ABD'de ise kampçılık, William Henry Harrison Murray'in Adirondacks'taki 1869 tarihli Camp-Life yayınına kadar izlenebilir.

Formlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaygın kamp türleri arasında kano kampı, hamak kamp, izci kampı, askerî kamp, yaz kampı, kampçı minibüsü, piyoner kampı, araba kampı, seyahat aracı bulunur.[2][3]

Teçhizat[değiştir | kaynağı değiştir]

Kampta kullanılan ekipmanlar, amaçlanan aktiviteye göre değişir. Örneğin, hayatta kalma kampında ekipman, yiyecek, ısı ve güvenlik sağlamada yardımcı olma amacına sahip küçük parçalardan oluşur.[4] Bu tip kamplarda kullanılan ekipmanlar hafif olmalı ve zorunlu malzemelerle sınırlı olmalıdır. Kış kampı gibi diğer kamp türleri, kampçının vücudunu rüzgardan ve soğuktan korumak için yeterince güçlü olan çadır veya giysiler açısından özel olarak tasarlanmış ekipmanları içerir. Uyumak ve diğer aktiviteler için uyku pedi, uyku tulumu, yatak takımı, battaniye, kırlent, yastık, yorgan, şişme yatak, farklı mobilyalar, hayatı idame kiti içerir. Lastik eldivenler, lastik çizmeler, yağmurluk, antiseptik mendiller, termos, folyo, çakı veya halazon tabletleri (suyu temizleyen) de bir hayatta kalma kitine dahil edilmelidir. Mum ve lamba kütükleri, ateş yakmanın yanı sıra kapalı bir alanı ısıtmak için de iyidir. Bu tür kamplarda yara bandı ve tıbbi çanta da zorunludur. Çöp torbası, matara, sefer tası, olta, yürüyüş botu, kırlent, halat, katlanır sandalye, el feneri, balta, çekiç, testere de yaygın yürüyüş ekipmanları listesine dahildir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2021. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2021. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2021. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2021. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]