Haribo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Haribo
SloganÇocuk ya da büyük ol Hariboyla Mutlu Ol!
EndüstriŞekerleme
Kuruluş14 Aralık 1920
KurucuHans Riegel Sr.
Genel merkeziBonn, Almanya,
Önemli kişilerHans Riegel
Ürünjöleli şeker, jöleli ayıcık, marshmallow, sakız, meyan
Gelir 1.7–2.0 milyar
Çalışan sayısı6,000
Web sitesiharibo.com
Haribo firması ayıcık şekerlemelerle ismini duyurdu

Haribo, Alman şekerleme üreticisi. 1920 yılında Hans Riegel isimli girişimci tarafından Bonn'da temeli atılmıştır. İlk olarak ticari kayda geçen malvarlıkları bir çuval şeker, mermerden yapılma bir tezgâh, gaz ocağı, küçük bir kazan, bir merdane ve bir taburedir. Jöleli şekerleriyle ün yapan Haribo firması, kısa sürede Bonn'un önde gelen özel kuruluşlarından biri haline gelmiştir. 1922 yılında dansçı ayıdan esinlenerek dünyadaki ilk meyve aromalı jöleli şekerlemesini üretir. Bu Ayıcık daha sonraları HARIBO Altın Ayıcık olarak dünya çapında ün kazanacaktır. Haribo günümüzde yaklaşık 6.000 çalışanıyla Almanya'daki 5 fabrikanın yanı sıra Avrupa geneline yayılmış 13 tesiste üretim yapmakta, ürünleri 100'den fazla ülkede satışa sunulmaktadır. Haribo 2003 yılından beri Türkiye'deki modern tesislerinde Türkiye ve Orta Doğu pazarları için üretim yapmaktadır.

Haribo, 2003 yılında şekerleme pazarına dair yapılan Avrupa'nın en büyük tüketici araştırmasında, "Avrupa'nın en güvenilen markası" seçilmiştir.

HARIBO Türkiye

"Haribo Türkiye", uluslararası Haribo markasının yanında 1993 yılından beri Jelly, Marshmallow üreten ve dünyada tanınan PAMİR markasına ve açık şeker mağazalarıyla özdeşleşen Çook Şeker markasına da sahiptir. Türkiye genelinde alışveriş merkezlerinde bulunan 95'e yakın Çook Şeker mağazalarında da, Haribo ürünlerine ulaşmak mümkündür.

Türkiye fabrikasında 300 kişi istihdam eden ve üretiminin yaklaşık %70'ini ihraç eden Haribo Türkiye, yumuşak şekerleme üretiminde uzman ekibi ile 750'nin üzerinde ürün üretmektedir. Şu an Haribo'nun ürünlerine farklı şekil ve çeşitlerde jöleli şeker'ler, jöleli ayıcık'lar, marshmallow'lar, jelibon'lar, meyan şekerler'i dahildir.

2001 yılında, 10 yıl boyunca ithal ürünler ile bulunduğu Türkiye'de Pamir Gıda'nın %100'ünü satın alarak "Haribo Türkiye" olarak üretim yapmaya başlayan HARIBO, 2004 yılı Kasım ayında en yeni ve en modern üretim tesislerini, İstanbul/Hadımköy´de faaliyete geçirdi.

Helal Haribo

Almanya başta olmak üzere, Türk ve müslüman nüfusunun çok olduğu Avrupa ülkelerinde satışa sunulan Helal Haribo ürünleri, Haribo Türkiye üretimi olup, sadece helal sığır jelatini kullanılmaktadır. Üretilen Helal Haribo'lar domuz jelatini içermediği için müslümanlar tarafından tercih edilmektedir. Genellikle Türk ve Arap marketlerinde satılmaktadır. Bu ürünlerin Arap ülkelerinde de satışı vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]