Makedonya Sosyalist Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Makedonya Sosyalist Cumhuriyeti
Социјалистичка Република Македонија (Mak.)
Socijalistička Republika Makedonija (Shr.)
—  Yugoslavya’nın federal cumhuriyeti  —

1944–1991
Bayrak
Yugoslavya SFC içinde Makedonya SC
Başkent Üsküp
Dil(ler) Makedonca ve Sırpça
Din Ortodoksluk
İslam
Yönetim Cumhuriyet
Yasama organı Makedonya Meclisi
Yüzölçümü 25713 km2
Nüfus
 -  2033964 
     Yoğunluk 79.1 /km2
Para birimi Yugoslavya dinarı

Makedonya Sosyalist Cumhuriyeti (Makedonca: Социјалистичка Република Македонија; Sırp-Hırvatça: Socijalistička Republika Makedonija) Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’ni oluşturmuş olan anayasal-federal cumhuriyettir. 1963 yılına dek “Makedonya Halk Cumhuriyeti” olan cumhuriyetin adı, 1963 tarihinde Makedonya Sosyalist Cumhuriyeti olarak değiştirilmiştir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin 1945 yılında kurulduğunda, federal cumhuriyeti oluşturan ülkelerden birisi olarak bu sosyalist cumhuriyet yapısı da kurulmuştur. Ülke Demokratik Makedonya (Демократска Македонија) adıyla kurulmuştur.[1] 1990 yılı ile beraber Yugoslavya SFC devlet yapısı çözülünce, sosyalist sistemin yerine pazar ekonomisi uygulanmıştır. 1991’de cumhuriyet, kendi resmî adını “Makedonya Cumhuriyeti” olarak düzenlemiş ve Yugoslavya’nın dağılması ile beraber 8 Eylül 1991 tarihinde kendisini bağımsız devlet olarak ilan etmiştir. Ülkenin Yugoslavya’dan ayrılışı sorunsuz olmuş, eski ordu teçhizatlarından büyük kısmının Sırbistan’a nakledilmesi gibi hareketlenmeler dışında ülkede olumsuz gelişmeler yaşanmamıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyalist cumhuriyet, Yugoslavya’nın güneydoğu kesiminde yer almıştır. Ülke yüzölçümü 25.713 km2 idi. Denize kıyısı bulunmamış olan cumhuriyetin turizm alanlarının başında meşhur Ohri Gölü ve göl kenarındaki şehirler Ohri ile Struga gelmiştir.

Siyasi Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yugoslavya federasyon yapısı, 1944 yılında oluşturulan altı anayasal sosyalist cumhuriyete ve iki özerk sosyalist bölgeye sahip olmuştur.[2] Makedonya Sosyalist Cumhuriyeti de söz konusu anayasal cumhuriyet yapılarından biridir. Cumhuriyetin başkenti Üsküp’tür.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Makedonya Sosyalist Cumhuriyeti’nin son dönem nüfusu 2.033.964 olmuştur.[kaynak belirtilmeli] Bu nüfus sayısı içinde çeşitli halklar yer almıştır.

Etnik yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyalist cumhuriyet sınırları içinde Makedonlar, Arnavutlar ve Türkler, ülkedeki etnik yapıları oluşturmuşlardır. Bunların yanında daha küçük gruplar olarak Ulahlar ve Romanlar belirtilebilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]