Makedonya Sosyalist Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Makedonya
Социјалистичка Република Македонија (Mak.)
Socijalistička Republika Makedonija (Shr.)
Makedonya Sosyalist Cumhuriyeti
2 Ağustos 1944-8 Eylül 1991
Makedonya bayrağı
Bayrak
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
Yugoslavya SFC içinde Makedonya SC
Yugoslavya SFC içinde Makedonya SC
BaşkentÜsküp
Yaygın dil(ler)Makedonca ve Sırpça
HükûmetCumhuriyet
Yasama organıMakedonya Meclisi
Tarihçe 
• Kuruluşu
2 Ağustos 1944
• Dağılışı
8 Eylül 1991
Yüzölçümü
• Toplam
25713 km2
Nüfus
• Sayılan
2033964
Para birimiYugoslavya dinarı
Öncüller
Ardıllar
Yugoslavya Krallığı
Makedonya Cumhuriyeti

Makedonya Sosyalist Cumhuriyeti (Makedonca: Социјалистичка Република Македонија; Sırp-Hırvatça: Socijalistička Republika Makedonija) Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’ni oluşturmuş olan anayasal-federal cumhuriyettir. 1963 yılına dek “Makedonya Halk Cumhuriyeti” olan cumhuriyetin adı, 1963 tarihinde Makedonya Sosyalist Cumhuriyeti olarak değiştirilmiştir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin 1945 yılında kurulduğunda, federal cumhuriyeti oluşturan ülkelerden birisi olarak bu sosyalist cumhuriyet yapısı da kurulmuştur. Ülke Demokratik Makedonya (Демократска Македонија) adıyla kurulmuştur.[1] 1990 yılı ile beraber Yugoslavya SFC devlet yapısı çözülünce, sosyalist sistemin yerine pazar ekonomisi uygulanmıştır. 1991’de cumhuriyet, kendi resmî adını “Makedonya Cumhuriyeti” olarak düzenlemiş ve Yugoslavya’nın dağılması ile beraber 8 Eylül 1991 tarihinde kendisini bağımsız devlet olarak ilan etmiştir. Ülkenin Yugoslavya’dan ayrılışı sorunsuz olmuş, eski ordu teçhizatlarından büyük kısmının Sırbistan’a nakledilmesi gibi hareketlenmeler dışında ülkede olumsuz gelişmeler yaşanmamıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyalist cumhuriyet, Yugoslavya’nın güneydoğu kesiminde yer almıştır. Ülke yüzölçümü 25.713 km2 idi. Denize kıyısı bulunmamış olan cumhuriyetin turizm alanlarının başında meşhur Ohri Gölü ve göl kenarındaki şehirler Ohri ile Struga gelmiştir.

Siyasi Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yugoslavya federasyon yapısı, 1944 yılında oluşturulan altı anayasal sosyalist cumhuriyete ve iki özerk sosyalist bölgeye sahip olmuştur.[2] Makedonya Sosyalist Cumhuriyeti de söz konusu anayasal cumhuriyet yapılarından biridir. Cumhuriyetin başkenti Üsküp’tür.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Makedonya Sosyalist Cumhuriyeti’nin son dönem nüfusu 2.033.964 olmuştur.[kaynak belirtilmeli] Bu nüfus sayısı içinde çeşitli halklar yer almıştır.

Etnik yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyalist cumhuriyet sınırları içinde Makedonlar, Arnavutlar ve Türkler, ülkedeki etnik yapıları oluşturmuşlardır. Bunların yanında daha küçük gruplar olarak Ulahlar ve Romanlar belirtilebilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dr. Cvetan Cvetkovski, Constitutional History of the Republic of Macedonia, Faculty of Law, Skopje, Republic of Macedonia 27 Mart 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce)
  2. ^ "New Power" 7 Mayıs 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Time - 4 Aralık 1944 (İngilizce)