Ohri Gölü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ohri Gölü
Ohri Gölü - Ohri Gölü ve çiçekler
Ohri Gölü ve çiçekler
Koordinatlar 41°05′K 20°45′D
Göl türü Tatlı
Etki alanı 2,600 km2
Havza ülkeleri Kuzey Makedonya Kuzey Makedonya
Arnavutluk Arnavutluk
Uzunluk 30,4 km
Genişlik 14,8 km
Yüzölçümü 358 km2
Ortalama derinlik 155 m
En derin noktası 288 m
Kıyı uzunluğu 87.53 km
Makedonya: 56.02 km
Arnavutluk: 31.51 km
Yüzey rakımı 693 m
Adalar Yok
Yerleşimler

Ohri, Struga (Makedonya)
Pogradaş; (Arnavutluk)

Ohrid-Lake.jpg
Ohri Gölü
Resmî adı Ohri'deki Doğal ve Kültürel Miras
Ülke Kuzey Makedonya Kuzey Makedonya
Tür Karma
Kriter i, iii, iv, vii
Referans 99
Bölge** Avrupa ve Kuzey Amerika
Tescil bilgisi
Tescil 1979 (3. Oturum)
Uzatma 1980

Ohri Gölü, (Makedonca: Охридско Езеро; Arnavutça: Liqeni i Ohrit) Kuzey Makedonya'nın güneybatısı ile Arnavutluk'un doğu toprakları arasındaki dağlık, sınır bölgesinde yer alan bir göl.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Göl ve Ohri
Göl ve civarına dair harita

Oluşum bakımından Balkanlar'daki en eski ve derin göldür. Gölün ekosisteminde sadece o yöreye özgü dünya çapında öneme sahip 200'den fazla tür vardır. Gölün önemi 1979 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine dâhil edilmesi ile daha da artmış fakat göl çevresinde insanoğlunun meydana getirdiği olumsuz etmenler ve gölün su miktarının giderek azalması gölün geleceğini tehlike altında bırakmaktadır.

Gölün kenarına kurulmuş üç şehir vardır. Bunlardan ve Ohri ve Struga Makedonya içinde, Pogradaş Arnavutluk'tadır. Bu şehirlerin dışında birçok küçük balıkçı köyü de olmasına karşın, bugün tüm merkezlerde turizmden elde edilen kazanç, balıkçılık gelirlerini geride bırakmıştır. Gölün çevresindeki nüfus, 43,000'i Arnavutluk'ta, 88,000'i Makedonya'da olmak üzere 131,000 kişi civarındadır.

Göl yaklaşık olarak 2,600 km2'lik bir alanı sular ve sularının yaklaşık olarak yarısını doğu kıyılarındaki yeraltı kaynaklarından alır. Suların %25'i yağış ve içine boşalan akarsular ile temin edilir. Suların %20'sinden fazlası 10 kilometre uzaklıkta ve gölün kendi seviyesinden 150 metre daha yüksekte bulunan Prespa Gölü'nden gelir.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Ohri, Balkanlar’daki önemli turizm merkezlerinden birisidir. Özellikle, Ege Denizi bölgesinin dışında, denize çıkışı olmayan ülke vatandaşları için bölge, tatil merkezi özelliğindedir.

Gölle aynı isimdeki Ohri şehrinde Osmanlı döneminden kalma 10 cami, 1 de tekke bulunmaktadır. Kiliselerin sayısı ise yaklaşık olarak 40'tır . Göl manzarası, bölgeye özgü evleri ve tarihî mimari eserleriyle ünlü bir turistik noktadır. Osmanlı'dan kalma Safranbolu evlerine benzer mimari yapısına sahip evler bulunmaktadır. Şehir ve Ohri Gölü, UNESCO tarafından dünya mirası listesine dâhil edilmiştir.

Ohri, aynı zamanda Slavlar için oldukça önemli olan Kiril alfabesinin doğduğu yer olarak kabul edilir.

Ohri Gölünden tarihi manzaralar
 
 
 
 
 
 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]