Karadağ Sosyalist Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karadağ Sosyalist Cumhuriyeti
Socijalistička Republika Crna Gora (Shr.)
—  Yugoslavya’nın federal cumhuriyeti  —

1943–1992
Bayrak Arma
Yugoslavya SFC içinde Karadağ SC
Başkent Titograd
(bugün Podgorica)
Dil(ler) Sırp-Hırvatça
Din Ortodoksluk
İslam
Yönetim Cumhuriyet
Yasama organı Karadağ Meclisi
Yüzölçümü
 - 1991 13810 km2
Nüfus
 - 1991 615035 
     Yoğunluk 44.5 /km2
Para birimi Yugoslavya dinarı

Karadağ Sosyalist Cumhuriyeti (Sırp-Hırvatça: Socijalistička Republika Crna Gora) Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’ni oluşturmuş olan anayasal-federal cumhuriyettir. 1963 yılına dek “Karadağ Halk Cumhuriyeti” olan cumhuriyetin adı, 7 Temmuz 1963 tarihinde Karadağ Sosyalist Cumhuriyeti olarak değiştirilmiştir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin 1945 yılında kurulduğunda, federal cumhuriyeti oluşturan ülkelerden birisi olarak bu sosyalist cumhuriyet yapısı da kurulmuştur. 1990 yılı ile beraber Yugoslavya SFC devlet yapısı çözülünce, sosyalist sistemin yerine pazar ekonomisi uygulanmıştır.

Karadağ Sosyalist Cumhuriyeti, Yugoslavya'nın dağılması sonrasında, Sırbistan Sosyalist Cumhuriyeti ile beraber Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’ni oluşturmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyalist cumhuriyet, Yugoslavya’nın kuzeybatı kesiminde yer almıştır. Ülke yüzölçümü 13.810 km2 idi. Adriyatik Denizi’ne kıyısı olması bakımından turistik yönüyle öne çıkmıştır.

Siyasi Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yugoslavya federasyon yapısı, 1944 yılında oluşturulan altı anayasal sosyalist cumhuriyete ve iki özerk sosyalist bölgeye sahip olmuştur.[1] Karadağ Sosyalist Cumhuriyeti de söz konusu anayasal cumhuriyet yapılarından biridir. Cumhuriyetin başkenti Titograd’dır.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Karadağ Sosyalist Cumhuriyeti’nin 1991 yılındaki nüfusu 615.035’tir.[kaynak belirtilmeli] Bu nüfus sayısı içinde çeşitli halklar yer almıştır.

1971 sayımı:

1981 sayımı:

1991 sayımı

Etnik Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyalist cumhuriyet sınırları içinde Karadağlılar, Boşnaklar, Sırplar, Arnavutlar halkları etnik yapıları oluşturmuşlardır. Bunların yanında daha küçük gruplar olarak Hırvatlar, Makedonlar, Türkler belirtilebilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "New Power" Time - 4 Aralık 1944 (İngilizce)