Slovenya Sosyalist Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Slovenya Sosyalist Cumhuriyeti
Socialistična Republika Slovenija (Slo.)
—  Yugoslavya’nın federal cumhuriyeti  —

 

 

1944–1991
Bayrak Arma
Yugoslavya SFC içinde Slovenya SC
Başkent Ljubljana
Dil(ler) Slovence
Yerel dil(ler):
İtalyanca
Macarca
Din Katoliklik
Ortodoksluk
Yönetim Cumhuriyet
Yasama organı Slovenya Meclisi
Yüzölçümü
 - 1991 20246 km2
Nüfus
 - 1991 1913355 
     Yoğunluk 94.5 /km2
Para birimi Yugoslavya dinarı

Slovenya Sosyalist Cumhuriyeti (Slovence: Socialistična Republika Hrvatska) Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’ni oluşturmuş olan anayasal-federal cumhuriyettir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin 1945 yılında kurulduğunda, federal cumhuriyeti oluşturan ülkelerden birisi olarak bu sosyalist cumhuriyet yapısı da kurulmuştur. 1990 yılı ile beraber Yugoslavya SFC devlet yapısı çözülünce, sosyalist sistemin yerine pazar ekonomisi uygulanmıştır. Bu dönemde sosyalist cumhuriyet de bağımsızlığını ilan etmiştir. 1991 yılı itibarıyla cumhuriyet, Yugoslavya'nın dağılması döneminde bağımsızlık ilan etmiştir. Bu devirde Yugoslav Halk Ordusu (JNA) ile Sloven birlikleri arasındaki küçük birkaç çatışma dışında sorun yaşanmamış ve ülke bağımsızlığını kazanmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyalist cumhuriyet, Yugoslavya’nın kuzeybatı kesiminde yer almıştır. Ülke yüzölçümü 20.246 km2 idi. Adriyatik Denizi kıyılarındaki cumhuriyetin batı kesimi, yaz turizm açısından da önemde olmuştur. Kış turizmi Alp bölgesinde meşhur olmuştur.

Siyasi Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yugoslavya federasyon yapısı, 1944 yılında oluşturulan altı anayasal sosyalist cumhuriyete ve iki özerk sosyalist bölgeye sahip olmuştur.[1] Slovenya Sosyalist Cumhuriyeti de söz konusu anayasal cumhuriyet yapılarından biridir. Cumhuriyetin başkenti Ljubljana’dır.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Slovenya Sosyalist Cumhuriyeti’nin 1991 yılındaki nüfusu 1.913.355’tir.[kaynak belirtilmeli] Bu nüfus sayısı içinde çeşitli halklar yer almıştır.

Etnik Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyalist cumhuriyet sınırları içinde Slovenler, Hırvatlar, İtalyanlar, Macarlar halkları etnik yapıları oluşturmuşlardır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "New Power" Time - 4 Aralık 1944 (İngilizce)