Macar edebiyatı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Macar edebiyatı

Kategoriler

Macar Edebiyatı Tarihi

Ortaçağ
16. yy - 17. yy
18. yy -19. yy
20. yy - Çağdaş

Macar yazarlar

Kronolojik liste
Yazarlar
Romancılar
Oyun yazarları
Şairler

Macar edebiyatı, öncelikli olarak Macarca veya (çoğunlukla Latince olmak üzere) başka dillerde, Macarlar veya Macar kültürüne yakın konular işleyen yazarların yazılı ürünlerinin bütününden oluşmaktadır.[1] Macar destan ve efsanelerinin ilk örnekleri arasında gösterilebileceği Macar edebiyatını, 16. yüzyıla dek bu türler ile günceler ve ilahiler oluşturmuştur. Batı ülkelerinde yüzyıllar boyunca oldukça az bilinen Macaristan edebiyatı; uluslararası bir erişilebilirlik elde eden Antal Szerb, Imre Kertész, Mór Jókai, Magda Szabó ve Sándor Márai gibi yeni nesil yazarlar sayesinde ancak 19. ve 20. yüzyılda şöhret kazanmıştır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Klaniczay, Tibor; Sinor, Denis; Gömöri, George. "Hungarian literature" (İngilizce). Encyclopedia Britannica. 13 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2015. 
  2. ^ Czigány, Lóránt (Haziran 1984). A History of Hungarian Literature (İngilizce). Clarendon Press. s. 1. 4 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2015.