Macaristan Prensliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Macaristan prensliği bayrağı

Macaristan Prensliği veya Macaristan Dükalığı, 895 yılında Macarların bölgedeki Polonya ve Slovak hakimiyetini yıkması üzerine kurulan bir ülkedir. Prenslik 1000 yılında Macaristan Krallığı'nın kurulması üzerine son bulmuştur. Ülkenin başkentleri Estergon ve Székesfehérvár'dır. Günümüzde ülkenin olduğu yerlerde Macaristan, Romanya ve Slovakya bulunmaktadır.

Askeri Başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Macaristan Prensliği, savaşçı bir devletti. Başka bir askerlik gücü vardı. İstanbul'dan, İspanya'ya kadar baskınlar düzenledi. 907 ya da 910 yılında Frank ordularını yendi. Bavyera Nehri Macar Prensliğinin batı sınırı oldu. Daha sonra Pressburg ve aralıklı bazı savaşlarda Macarların yenilişi ülkenin zayıflamaya başladığının bir göstergesi idi. Karpat havzası da onların oldu.

Hıristiyanlaşma[değiştir | kaynağı değiştir]

Macar Prensliği'nin batı sınırında olması Hıristiyanlaşmayı başlattı. Çünkü hıristiyan olan Frank Krallığı ile komşu idi. Ve 10 yüzyılın ikinci yarısından itibaren Almanya'dan gelmeye başlayınca din gelişti. 945 ile 963 yılları arasında Prenslik Ana ofis sahipleride o dini kabul etti. 973 yılında Prens I. Géza ve ailesi vaftiz edildi. Leçfeld Savaşı sonrası ülkede herkes Hıristiyan oldu ve Tengricilik bırakıldı.