İçeriğe atla

European Article Number

Vikipedi, özgür ansiklopedi
EAN-13 barkodunda kodlanmış GTIN-13 numarası. İlk hane her zaman sembolüm dışında bulunur; ek olarak bir sessiz bölge belirteci (>) barkod tarayıcılarının doğru çalışması için gerekli olan sessiz bölgeyi belirtir.

EAN-13 barkodu (özgün adı European Article Number ama kısaltma değişmediği halde artık International Article Number olarak adlandırılıyor) 13 haneli (12 hane + kontrol hanesi) barkodlama standardıdır. Bu standart, Amerika Birleşik Devletleri tarafından geliştirilmiş olan özgün 12-haneli Universal Product Code (Evrensel Ürün Kodu, UPC) sisteminin üst kümesidir.[1] EAN-13 barkodu GS1 standartlar organizasyonu tarafından tanımlanmıştır.

EAN-13 barkodları dünya çapında genellikle perakende olarak satılan ürünlerin işaretlenmesi için kullanılmaktadır. EAN-13 ile barkodlanmış numaralar ürünlerin tanımlanmasını sağlar, bu barkodlar Japonya'da Japanese Article Number (JAN) olarak da adlandırılır. UPC ve EAN ile kodlanmış tüm rakamlar Global Trade Item Number (Küresel Ticari Ürün Numarası, GTIN) olarak da bilinir. Bu rakamlar diğer GS1 barkodlarıyla da kodlanabilir. Daha az kullanılan EAN-8 barkodları da perakende ürünleri işaretlemek için kullanılır; fakat genelde bu barkodlar şekerlemeler gibi daha küçük ürünler için ayrılmıştır.

2 haneli (EAN 2) ve 5 haneli (EAN 5) tamamlayıcı barkodlar da toplam 14 veya 17 veri hanesi içeren barkodla oluşturmak için kullanılabilir. Bunlar genelde ayrı ayrı seri numarasını belirtmek maksadıyla süreli yayınlarda veya satış fiyatını belirtmek için kitaplarda ve ağırlıklarına göre ücretlendirilen gıda ürünlerinde kullanılır.

Yük kapasitesi: GTIN-13 numarası[değiştir | kaynağı değiştir]

Bileşenler[değiştir | kaynağı değiştir]

GTIN-13 barkod kodlamasında dört bileşen vardır:

  • GS1 öneki, ilk iki veya üç hanedir ve genelde üreticinin hangi ulusal GS1 Üye Organizasyonuna kayıtlı olduğunu belirtir (ürünün gerçekte nerede üretildiği önemli değildir). EAN-13 sembolü 10 haneli bir ISBN numarasını kodlarken GS1 öneki 978 veya 979, ISSNler için 977 olacaktır.
  • Şirket numarası, farklı imalat hatlarını (ISBN ve ISSN'de yayımın hangi dilde basıldığını belirtir ve birçok ülkeyi kapsayan bir uluslararası kuruluş tarafından yönetilir ya da ) tanımak için üretici tarafından ihtiyaç duyulan GTIN-13 sayısına bağlı olarak dört, beş veya altı hanelidir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Mezunlar Onur Listesi Üyeleri". The University of Maryland. 2005. 23 Haziran 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

İlişkili makaleler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Barcodes