Kunming

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kunming (Çince: 昆明; pinyin: Kūnmíng), Çin'in güneybatısındaki Yünnan eyaletinin başkenti ve en büyük şehri. 1920'lere kadar Yunnan-Fu (Basitleştirilmiş Çince: 云南府; Geleneksel Çince: 雲南府; pinyin: Yúnnánfǔ) olarak bilinen Kunming şehri, günümüzde il düzeyi şehirdir ve eyaletin siyasi, iktisadi, kültürel ve iletişim merkezi olmanın yanı sıra eyalet hükûmetinin koltuğudur. Kunming ayrıca havasından dolayı "İlkbahar Şehri" olarak bilinir. Yünnan-Guizhou Platosu'nun merkezinde bulunan Kunming şehri, ortalama deniz seviyesine göre 1.900 metre yükseklikte bulunmaktadır. 2014 itibarıyla yaklaşık 6.626.000 kişilik bir nüfusu var. Dian Gölü'nün kuzey kenarının kıyısında bulunmaktadır.

Kunming, Çin, Kamboçya, Laos, Myanmar, Tayland, Malezya ve Singapur'u yüksek hızlı trenlerle birbiriyle bağlayacak "Kunming-Singapur Demiryolu" projesinin hub'ı ve son durağı olarak işlev gösterecektir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dian Gölü'nün batı kıyısındaki Kunming sanayi bölgesi

Kunming'in güneybatı Çin'deki diğer şehirlere göre üç ekonomik avantajı vardır: önemli doğal kaynaklar, geniş bir tüketici pazarı ve ılıman bir iklim. Çin'in en büyük tarım ürünleri, mineraller ve hidroelektrik üreticilerinden biri olan Yunnan'ın ortasındaki konumu nedeniyle Kunming, eyalet kaynaklarının çoğu için ana ticaret merkezidir.

Kunming'in başlıca sanayileri bakır, kurşun ve çinko üretimidir. Demir ve çelik sanayi büyütüldü. Kunming çevresindeki Tuz ve fosfat madenleri Çin'deki en büyük madenlerden bazılarıdır. Kunming merkezli Yunnan Copper Company Limited, Yunnan'ın en büyük maden şirketlerindendir. 1970'lerin sonlarından itibaren Kunming'in ana endüstrileri, gıda ve tütün işleme ve inşaat ekipmanı ve makine imalatını da kapsar.

Mayıs 1995'te Devlet Konseyi Kunming'i Açık Şehir olarak onayladı. 1995'in sonunda şehir, 1.1 milyar $'ı yabancı sermaye dahil olmak üzere toplam 2.3 milyar $'lık yatırıma sahip 929 denizaşırı sermayeli işletmeyi onayladı. 40'tan fazla projenin her birinin 9 milyon dolardan fazla yatırımı vardı.

Kunming, takım tezgahları, elektrikli makineler, ekipman ve otomobillerin (ağır yük taşıtları dahil) mühendislik ve imalat merkezidir. Kimya sanayisi, plastik, çimento fabrikaları ve tekstil fabrikaları vardır. Tabakhaneler, ağaç işleme ve kağıt fabrikalarını içeren işleme tesislerinde yerel tarım ürünleri kullanılmaktadır. 1997 yılında Yunnan Tire Co., Kunming'de yılda iki milyon lastik üretme kapasiteli bir lastik fabrikası açtı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Kunming ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.