Lijiang

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lijiang

Lijiang (Basitleştirilmiş Çince: 丽江; Geleneksel Çince: 麗江; pinyin: Lìjiāng), Güneybatı Çin'deki Yünnan eyaletinin kuzeybatısında yer alan eski bir kent. Günümüzde il düzeyi şehir statüsüne sahiptir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Çin tarihinde hüküm süren Song Hanedanı'nın son dönemi ve Yuan Hanedanı'nın ilk döneminde (13. yüzyılda) kurulmuştur.

Dünya Mirasları Listesi’nde[değiştir | kaynağı değiştir]

1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan antik kent, yüzyıllardan beri tanınan önemli bir pazar merkezi olmuştur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Kentte yaklaşık 6 bin 200 aileye mensup 25 bin kişi yaşıyor ve nüfusunun çoğunluğunu Naxi'ler oluşturuyor. Nüfusun yüzde 30'u bakır ve gümüş işçiliği, dericilik ve tekstil gibi geleneksel ticaret ve esnaflıkla uğraşıyor.

Mimari yapıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Antik kentteki Yuhe Nehri üzerinde 354 köprü inşa edilmiş durumda yani kentte her kilometrekarede 93 köprü var. Ming ve Qing hanedanları döneminde (14-19. yüzyıllarda) inşa edilen bu köprülerden, Sifang Caddesi’nde bulunan Shiqiao Köprüsü, en bilineni.

Kentteki Fuguo Tapınağı'ndaki 20 katlı Wufeng binası, Ming hanedanı Wanli döneminin 29. yılında (1601 yılında) inşa edilmiş. Bu binaya, şekil olarak “uçan beş anka kuşu”na benzemesinden dolayı, “beş anka kuşu” anlamına gelen Wufengluo adı verilmiş.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]