Bu kullanıcı bir VikiVampirdir.

Kullanıcı mesaj:Dakmor Tojira

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

The question isn’t ‘what are we going to do?’The question is ‘what aren’t we going to do.

👑Kahpe Bizans👑

Golden Gate Bridge at Purple sunset.jpg


Merhaba Dakmor Tojira, herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi Vikipedi'ye hoş geldiniz!

 • Vikipedi sayfalarında yaptığınız değişiklikleri bu sayfadan tüm Vikipedistler inceleyebiliyor ve herhangi bir sayfada yanlışlık yapsanız bile, siz veya herhangi bir vikipedist işlemi geri alabiliyor. Bu yüzden hata yapmaktan korkmayın, cesur olun!
 • Herhangi bir maddeye gidip sayfanın üst kısmındaki Değiştir veya Kaynağı değiştir butonuna basarak, o sayfaya yeni bilgiler ekleyebilir, yanlış ve kaynaksız bazı bilgileri çıkartabilir veya hatalı kısımları düzeltebilirsiniz.
 • Denemelerinizi deneme tahtasında yapabilirsiniz. Vikipedi'de şu an hangi kullanıcıların hangi değişiklikleri yaptığını görmek için sol menüde bulunan son değişikliklere tıklayabilirsiniz.
 • Yardım ve SSS sayfalarını okuduktan sonra Vikipedi ile ilgili sorularınız varsa danışma masasına, bilge sayfasına veya son değişikliklerde gördüğünüz herhangi bir Vikipediste mesaj yolu ile danışabilirsiniz. Tüm Vikipedistleri ilgilendiren konularda ise toplu mesaj atmak yerine köy çeşmesinde ilgili kısma mesaj bırakabilirsiniz.
 • Tartışma ve kullanıcı mesaj sayfalarında mesajlarınızın sonuna, "~~~~" yazarak imza atmayı unutmayın!.
Son olarak!
 • Maddelere imza atmayınız, maddelerde reklam yapmayınız, e-posta ve telefon numarası gibi özel bilgilerinizi paylaşmayınız. Kendinizi tanıtabilmek için kullanıcı sayfanızda Babil şablonlarını kullanabilirsiniz. (Sizin kullanıcı sayfanız sitenin en üstünde yer alan isminize basınca çıkan buradaki sayfadır.)
 • Telif politikalarımız sebebiyle Vikipedi'ye telif hakkı saklı başka bir kaynakta var olan metinleri ekleyemiyoruz. Lütfen başka site, kitap veya dergilerden Vikipedi'ye bilgi kopyalamayınız. Bunların içerdiği bilgileri ancak kendi cümlelerimizle buraya yazabilir ve onları kaynak gösterebiliriz.
 • Aynı kişiye ait birden fazla hesabın ya da farklı kişilere ait olsa bile birden fazla hesabın tartışmalarda avantaj sağlamak amacıyla birlikte hareket etmesinin kuklacılık olarak değerlendirileceğini ve bunun yasak olduğunu unutmayın. Maddelerde değişiklik yaparken, lütfen tarafsız bir bakış açısıyla ve ansiklopedik bir dilde yazmaya özen gösterin, engelleme politikası, oy kullanımı gibi politika ve yönergelerini vakit buldukça mutlaka okuyun.
Haydi başlayın!
 • Vikipedi'yi daha iyi kullanabilmek için buradaki bilgileri ara ara okuyabilirsiniz. Bir kaç gün içinde ne kadar basit olduğunu anlayacaksınız. Vikipedi'de yazılan tüm bilgilerin belirli editör veya yazarlar tarafından değil, Vikipedi'ye yeni kayıt olan tüm kullanıcılar tarafından yazıldığını unutmayın!

Kolay gelsin!

Euvonia benim? 19.29, 5 Mayıs 2020 (UTC)

Kullanıcı Engel Talebi bildirimi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Safavidian, siz bildirim yaptıktan 0:04:10 saat sonra Superyetkin tarafından engellendi. Engel açıklaması :#1-Küfürlü değişiklik. Bildirimde bulunduğunuz için teşekkürler.--KET Bot (mesaj) 15.34, 14 Eylül 2020 (UTC)

+[kaynağı değiştir]

Her nedense Türk ve Arap tarihçiler Türk yada arap bir tarihi şahısı direkt yazar Türk veya Arap diye ama Kürt biri olunca annesi Türk aslı Arap vesaire yazıyı Arap diye yazan arkadaş eserlerini Arapça yazmış diyor iyide o zaman Arapça dışında bir bilim dili varmıydı ? Yada işte yabancı kaynaklar Arap demiş falan halbuki hiçbir kaynak ta araptır demiyor Arap islam medeniyetine aittir diyor. Korkmayın bu kadar Kürt olabilir Kürt bilim adamı olabilir korkmanıza manipülasyon yapmanıza gerek--Abdullahakk

Merhaba @Abdullahakk. Dediğinde kısmen haklısın maalesef. Sezarın hakkı sezara; tarihi gerçekleri enine boyuna tartıp, tarafsızca yazmaya çalışan Arap ve Türk tarihçiler de var. Onları referans almak çok daha uygun olur ihtilaflı konularda. Tahmin ediyorum, sen bana bunu el cezeri için yazdın. Ben Cezeri, arapça yazdığı için Araptır demiyorum. Genel kabul Arap olduğu için Araptır demek doğrudur diyorum. Kürt tabiki de olabilir, 1000 sene evvel ben Cezeri ile takılıp, fizik hakkında muhabbet etmedim, havadan sudan konuşmadım, otomatik abdest makinesi nasıl yapılır kafa yormadım. Bir ahbablığım yok, tanımıyorum kendisini yani... Kürt bilim insanları yok muymuş? Var tabiki de. Aklıma gelen ilki Abulfeda. Başka da bir sürü var. Ama ne yazı ki, şu okumada da göreceğin gibi; Kürt kimliği altında olanlar maalesef tarih boyunca tam anlamı ile bu kimlik çatısı altında bir bütünlük kurmamış/kuramamış. Kaynaklarda ne yazıyorsa ben onu ekliyorum. Manipülasyon yaptığım yok yani anlayacağın. Olurda bir şey görürsen sana göre sorunlu, seve seve yazarsın, kafa da patlatırız.--Dakmor Tojira 13.41, 16 Eylül 2020 (UTC)
Merhaba öncelikle nazik açıklamanız için teşekkür ederim. Profesyonel bir tarihçi değilim cerrahi bir branşta uzman doktorum o yüzden çokta iddalı değilim bu konuda. Kaynak diye yazılan maddelerden 2.ve 3. kaynak aynı şey 2 kez yazılmış etnik olarak arap olduğuna kaynak gösterilen 9 maddenin hiçbirinde net olarak etnik araptır demiyor ya müslüman mucit ve düşünür diyor yada arap medeniyetine ait bir mucit deniyor oysa bu tip kesinliği bilinmeyen şeylerde net olarak budur demek ne kadar doğru net olan bu zatın cireli olduğu bilen bilir cizre de hemen hiçbir zaman daimi bir arap yerleşmesi olmamıştır bakın diyarbakırda,mardinde urfada batmanda arap göçleri olmuştur ve hala da arap yerleşimleri vardır. Ancak cizre şırnak hakkari yöresinde tariihin hiçbir evresinde kalıcı tarzda arap yerleşimi olmamıştır El- cezeri kendi biyografisinde dedesinin adı rezzaz olarak geçiyor kelime anlamına bakıldığında osmanlıca lugatinde rezzaz pirinççi pirinç satıcısı olarak geçiyor ve kürtçede sık kullanılmasada pilavlık pirince rız deniyor bu açıdan bakıldığında araplıkla pek bir ilgisi yok. Bilim dili arapça olduğundan ve o tarihte doğu toplumlarında ki türklerde dahil buna siyaset bilim sanat dili ya arapça yada farsçadır bu açıdan bakılınca herkese arap yada fars demek gerekiyor ki öteki türk kürt azeri halklara büyük haksızlık yapılmış oluyor. Bu gibi konularda net bilgi yok demek daha hakkaniyetli olmazmı direk arap yada fars demek yerine saygılarımla Abdullahakk (mesaj) 20.54, 17 Eylül 2020 (UTC)
Tekrar merhaba @Abdullahakk. Ben orada yazan kaynaklara bakmadım, kendi eklediğim kaynakları ve bilgimi savunabilirim sadece. Evde basılı bir ansiklopedi varsa, önce bir ona bak Cezeri hakkında. Misal bende 1992 basımı Ana Britannica Genel Kültür Ansiklopedisi var birkaç ciltten oluşan, orada kendisi hakkında Arap Mucit denmiş. Veyahut buraya bakın, direkt isminin altında Arab Inventor yazıyor. Bir de İslam Ansiklopedisi vardır, BRILL tarafından basılan. Şu linkten ulaşabilirsin, orada aynen şöyle yazıyor Badīʿ al-Zamān Abū l-ʿIzz Ismāʿīl b. al-Razzāz al-Jazarī (b. c.530/1136, d. 602/1206) was an outstanding Arab scholar, engineer, polymath and inventor. The only information about his life is found in the introduction to his richly illustrated manuscript containing a collection of fifty mechanical devices and inventions, with their detailed construction plans. Tüm içeriği okumak istersen dilersen üye olabilirsin, dilersen mezun olduğun okul sistemde varsa onunla girebilirsin, dilersen bana mail at ben sana visitor access vereyim. Olur da yolun Oxford'a düşerse, bir oradaki Bodleian kütüphanesine de uğra, orada ikinci katta arap mucitler hakkında camekanda bazı yazıtlar var - cezerinin orijinal planları da vardır- orada da kendisinin Arap olduğu yazar tanıtım kısmında. Ben bunlardan yola çıkarak Araptır diyorum. Zira ansiklopedi olarak buranın gayesi genel kabul görmüş doğruları insanlara aktarmak.
Yoksa ben el cezeri ne kadar Araptır ne kadar müslümandır bilemem. Namaz kılmadım onunla, ne kadar kendini müslüman hissediyormuş filan bilmiyorum. 1000 sene evvel yaşamış. Ben daha benim dedem 1000 sene evvel neredeydi bilmiyorum, ne kadar dindardı bilmiyorum cezeri hakkında hiçbir şeye kefil olmam (müslüman da demek doğru değil o halde bu kadar net, yanlış mıyım? belki icatlarla uğraşıyor diye o zaman ona kafir, dinsiz filan diyorlardı, bilebilir miyiz bunu?). Aynı şekilde etnik seceresini de bilmiyorum Cezeri'nin, ilgilenmiyorum da. Bu kadar bu konular hakkında düşünmek bana biraz kafatasçılık gibi geliyor doğrusu. İlgilenen vardır ama, saygı da duyarım, ilgi meselesidir.
Şimdi Cizre'ye gelelim. Cizre'yi gayet iyi biliyorum, tarihini de iyi biliyorum. Bir kere Cizre'nin adı Arapça'dan gelir. Cezeri'nin yaşadığı dönem ise orası Artukların himayesinde(Artuqid dynasty olarak geçer). Artuklular kim? Direkt olarak bir Türkmen beyliği. Bölgede de o zaman epey bir Arap nüfüsü var, hiç öyle kalıcı tarza Arap yerleşimi olmamıştır filan demek doğru değil - zaten orası yukarı Mezopotamya, Arapların sıklıkla gelip, çarpıştığı, yerleştiği bir yer.
Bilim sanat dili arapçadır ve osmanlı lügatı kısmına hiç girmeyeceğim, konu daha da uzayacak yoksa.
O tarihteki tomplumlarda türkler de dahil olmak üzere arapça ve farsça kullanıyor demişsin. Evet, haksız değilsin bu konuda (türkçe kullanan da vardı - günümüz dilinden farklı tabi). Sonuçta bu bir dil, cografyada da hakim olması gayet doğal. Fakat konuşulan bir dilden ötürü, bu fars bu arap denmiyor - orada bir yanılgın var bence. Tarihçiler bu etnik meselelere başka şekilde yaklaşarak bir sonuca varıyor. Sana göre (veya bana göre) yanlış çıkarımlar yapabilirler, ama burası onları düzeltme yeri değil. Dediğim gibi, burası genel kabul görmüş doğruları, bağımsız ve tarafsız kaynaklar kullanarak okuyuculara aktardığımız bir mecra. Yani bir hak yeme durumu yok anlayacağın (en azından burası için yok, sen dilersen tarihçilere yine de kız tabii, ben de kızıyorum yer yer - ama bunu buraya yansıtmak doğru değil).
Bir de kişisel bir not daha düşeyim Abdullah. Bu maddeye baktığına göre, tahmin ediyorum Cezeri'ye karşı bir sempatin var, yazdıklarına karşı bir ilgin var. En azından benim için, kendisi çok önemli bir şahsiyet. Yazdıklarını Bodleian'da uzun uzun incelerken daha da bir başka sevdim kendisini. Çağının bu kadar ötesindeki bir adamın yaptıklarını boşverip; etnik kökenine, dinine takılmak ne kadar doğru? Bak hem de doktormuşşun. Sen böyle yaparsan, millet ne yapar? Maddede geliştirilecek, eklenecek çok şey varken adamın etnik kökeninini tartışmayı ben doğru bulmuyorum en azından (hele hele ansiklopediler Arab yazıyorken). Arap yazsak ne olacak, Kürt yazsak ne olacak? Bir şey değişmeyecek ki. Cezeri o kadar zihni-sinir proje yapmış, gel onları konuşalım gözünü seveyim.--Dakmor Tojira 21.59, 17 Eylül 2020 (UTC)
öncelikle kafatasçılık ırkçılık düşmanlık ile ilgili söylediklerinize katılıyorum cezeriden haberim çok gençken onun eseri olan güneş saatini görmem ile başladı. sibernetiğe özel bir ilgim yok açıkçası . Evet artuklular bir süre bölgeyi yönetmişlerdir keza romalılar da dahil bir çok devlet bir süre bir yerleri yönetmişlerdir ancak bu o bölgeleri yönetici sınıfın anavatanı ebedi sahibi yapmaz koşullar şartlar değişir başka güçler veya yerel güçler orada yönetimi alır vesaire. Tarihçiler genellikle mensup oldukları etniğe uygun yada onları kollayan kayıran bilgileri ön plana çıkarır vurgular buda anlattıklarının kesinliği açısından sorun oluşturur. Cicre ile ilgili size katılmıyorum arapça cezire kelimesi ada anlamına gelir ceziretül ömer dediğiniz zaman ömerin adası gibi anlamsız birşey çıkarı çünkü yörede ne bir deniz ne bir göl nede bir ada vardır. O kelimenin aslının gazarta kardu gazarta olması daha kuvvetle muhtemel g harfi arapçada yoktur ve çoğu zaman c ile ikame edilir. Örnek Cudi dağı isminin aslı guti dağıdır ve guti halkından gelir bu isim ama gerek kuranı kerimde gerekse günlük arapçada cudi diye geçer . Aynı mantıkla gazarta kelimesinden cezireye dönüşmesi muhtemeldir. Bu arada hassasiyetimin nedeni tarih ve kültür yağmacılığından dili yanmış bir halkın mensubu olmamdan geliyor. Ayrıca bencil bir şekilde bakmıyorum konuya Ermeni Azeri yada başka bir halka ait bir eser şahıs yada başka bir olgu gördüğümde benzer tepki gösteriyorum Abdullahakk (mesaj) 22.40, 17 Eylül 2020 (UTC)
Selam @Abdullahakk. Olaya bencil bir şekilde yaklaşmadığının farkındayım, kalben yazıyorsun, ben de bundan dolayı cevaplıyorum yazdıklarını. Hassasiyetini de gayet iyi anlıyorum. Maalesef gösterdiğin bu hassasiyet ve sitem de yersiz bir şey değil bence. Fakat bu konuda bizim burada yapabileceğimiz bir şey yok. Biz ne yazılıyorsa onu yazmak zorundayız. Başka bir tarih yaratamayız burada, veya farklı bir bakış açısı ile olaylara yaklaşamayız (sonuç itibariyle burası bir tez yazma, akademik çalışma yeri değil). Umarım ne demek istediğimi anlatabiliyorumdur. Tarihçiler genellikle mensup oldukları etniğe uygun yada onları kollayan kayıran bilgileri ön plana çıkarır vurgular buda anlattıklarının kesinliği açısından sorun oluşturur demişsin, bu noktada da katılıyorum sana. Ben de o yüzden hep tarafsız kaynakları kullanmaya çalışıyorum elimden geldiğince, farkındaysan yukarıda benim sana şahsen verdiğim kaynaklar da epey bir uzak Türkiye coğrafyasından ve Türkiye'deki insanların ideolojisinden. Tekrar altını çizeyim, ben senin hassasiyetini anlıyorum - fakat yapılacak bir şey yok bu konu bağlamında burada. Şayet benim anlatamadığımı düşünüyorsan, ve başkalarından da fikir veya görüş almak istiyorsan bir Vitruvian'ın sayfasına uğra, ona sor. O sana benden daha iyi bir cevap verebilir. Cezeri sayfasında etnik konusuna vurgu yapan Kibele'ye de yazabilirsin, onun da sana farklı bir bakış açısıyla yazacağını düşünüyorum. Aynı madde ile ilgilenen Muratero'ya da yazabilirsin, tarihi konular ile ilgili olan İazak'a da. Sonuçta benim burada yazdıklarım mutlak doğru değil, ben sana sadece kendi bakış açımdan, olabildiğince objektif olmaya çalışarak, bir cevap veriyorum. İyi günler.--Dakmor Tojira 12.45, 18 Eylül 2020 (UTC)


El cezeri maddesi[kaynağı değiştir]

Merhaba. El cezeri maddesiyle ilgilendiğini gördüğüm için bu maili atayım dedim. Maddede olan "Mey Dolum Otomatı" ne demek? Yani Mey'in ne olduğunu biliyorum da tarihi adlandırması o mu? Yoksa şarap yazmak istenmediğinden mi mey deniyor?--Muratero 17.37, 16 Eylül 2020 (UTC)

Merhaba Murat. Görmemiştim öyle bir şey yazdığını, epey güldüm doğrusu... Kim neden öyle yazmış bilemiyorum ama beni güldürdü sağ olsun. Herhalde senin dediğin gibi şarap yazmak istenmediğinden öyle yazılmış. Bunu değiştirelim. "Alkol Dolum ve Karıştırma Otomatı" veya "Şarap Dolum ve Karıştırma Otomatı" olabilir. Bu Cezeri epey bir merak içkiye, farklı farklı kombinasyonlar yaratmak için icat ettiği (en azından kağıda döktüğü) bir şey o - tek dolum için değil yani. Teşekkürler dikkatin için.--Dakmor Tojira 17.48, 16 Eylül 2020 (UTC)
Hatta bu tasvir humanoid anladığım kadarıyla (o gerçek insan da değil). Öyle güncelledim şimdilik. Şurada başka sistemlerde var @Muratero. Dilersen başka şekilde adlandırabilirsin seve seve. Robot veya insansı robot da olur. Sana kalmış.--Dakmor Tojira 18.04, 16 Eylül 2020 (UTC)
Geçen birisi mey ismini şerbet olarak değiştirmek istemişti bende o zaman fark ettim açıkçası :) Eline sağlık --Muratero 21.18, 16 Eylül 2020 (UTC)

Kullanıcı Engel Talebi bildirimi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Hawking'in yolu, siz bildirim yaptıktan 2:11:55 saat sonra Dr. Coal tarafından engellendi. Engel açıklaması :#4-Yoğun geri dönüş. Bildirimde bulunduğunuz için teşekkürler.--KET Bot (mesaj) 14.18, 4 Ekim 2020 (UTC)


Lewis[kaynağı değiştir]

 • Kolay gelsin Dakmor, beni de eklediğin tartışma sayfasında Bernard Lewis'ten hızlıca söz ettiğini gördüm de aklıma onun bir eserinin 1961 yılı baskısında konuyu anlatırken, "terrible holocaust of 1915" diye ifadeyle yaptığı tanımlama geldi. "A struggle between two nations for the possession of a single homeland, that ended with the terrible holocaust of 1915, when, according to some estimates, up to a million and half Armenians perished." Daha sonra özellikle sekülarist Türk askeri yetkililer ve diğer çevrelerle güçlü kontakt kurunca bu konulardan uzak kaldı, hatta yorum değiştirdi. Belki bakmak istersin diye buraya bırakayım dedim sadece. Eserin linki ile o bölüm: [1] İyi çalışmalar. Vitruvian (mesaj) 16.09, 7 Ekim 2020 (UTC)
Merhabalar sevgili @Vitruvian. Uzun zaman oldu, umuyorum iyisinizdir, her şey yolundadır. Yine kısa, net ve önemli detaylara sahip bir mesaj atmışsınız. Çok teşekkür ederim ilgi alakanız için, sağ olunuz. "terrible holocaust of 1915" tabirini tamamen unutmuşum, hatırlatmanız iyi oldu. Kitabın Türkçe versiyonu var bende, onda epey yer kırpmışlar fakat. Bu hali iyi oldu, teşekkür ederim. Maalesef sizin de değindiğiniz gibi Lewis'in böyle bir dönüşü var, zaten bundan dolayı da eleştiriliyor ama ben tartışma sayfasında bundan bahsedip konuyu daha da uzatmak istemedim. Neyin ne olduğunu bilen biliyor zaten. Kitabı okumuştum, şimdi siz paylaştıktan sonra tekrar bir üzerinden geçeyim bazı bölümlerin. İyi akşamlar diliyorum sevgili Vitruvian. Sevgiler.--Dakmor Tojira 18.11, 7 Ekim 2020 (UTC)
Bu arada sayfanızdaki paylaşımınızı şimdi gördüm. Çok isabetli ve ince olmuş. Tüm Ahmedlerin ruhu şad olsun...--Dakmor Tojira 18.30, 7 Ekim 2020 (UTC)
 • Bir şeyleri umursayacak vaktim olmadığından benim cephede işler her zaman yolunda gidiyor Dakmor. :) İnşallah sen de çok iyisindir. Son zamanlarda savaşı adeta hobi olarak gören akıllıları iyice gördükten sonra o alıntıyı koydum sayfaya. Günübirlik gündemlerle yaşayan hafızasızlar, bazı şeylerin anlamını, karşılığını öğrenemiyor ama biz yine de hatırlansın diyelim Dakmor. Katkılarınla izleme listemi yine doldurmuşsun hakikaten, ellerine sağlık ve iyi çalışmalar diliyorum. Bir de şimdi açıp baktım da David Bowie'den This Is Not America'yı koymuşsun profiline. Müzik genel manada baş ağrıtıcı bir şey ama harika bir parça o. Depeche Mode da koymuşsun, müziğin zirvesinden girmişsin resmen. :) Vitruvian (mesaj) 17.54, 8 Ekim 2020 (UTC)
Sizin açınızdan işlerin yolunda gitmesine çok sevindim sevgili @Vitruvian. Ben de şükür iyiyim; iştir, güçtür, tatildir bir şekilde devam ediyoruz. An itibari ile Türkiye'deyim, malumunuz burada enteresan bir olayla karşılaşmak epey olağan ;D. Yarın uçak vardı, ama meğerse covid testi yaptırmak gerekiyormuş; apar topar bir havalimanına gidip test yaptırdım (sağ olsunlar yardımcı oldular epey), sabah gidip sonucu alacağım. İnşallah negatif çıkar da Seattle'daki takıma bir sürpriz yapmam gerekmez...
Dediğinizde haklısınız. Savaştır, fiziksel şiddettir; bunlar insanlık dışı eylemler. Ama maalesef oluyor işte. Sonuçta olan masuma oluyor. Ne de olsa çağının ötesindeki Platon'un deyimiyle "Savaşın sonunu sadece ölüler görü"yor. Hele bizim gibi sayısız Ahmedi'ni, Mehmed'ini kaybetmiş bir toplum keşke daha duyarlı olsa bu konuda.
Depeche Mode'dur, Bowie'dir, Massive Attack'tır, Arctic Monkeys'tir, Gorillaz'dır; bunlar candır sevgili Vitruvian ;) Daha sayısız var tabii, o ayrı.
Asıl sizin ellerinize sağlık. Bazı maddelerin geçmişine bakıyorum da yıllar öncesinden; yaptığınız değişiklikler ve düzeltmelerin ne denli can alıcı olduğu yadsınamaz bir gerçek. Ayrıca ben; sizden çok şey öğrendim burada sağ olunuz. Verdiğiniz kaynaklar olsun, yol göstermeleriniz olsun, yazdığınız derin içerikli mesajlar olsun, her sorumu cevaplamanız olsun; hepsi benim için çok değerli. Ayrıca arada bir bazı maddeleri okuyorum (kitaplarda görüp merak edip acaba burada var mı diye baktığım, veya eklemek istediğim); neredeyse baştan sona sizin yazdığınız görüyorum. Başta şaşırıyordum, artık şaşırmıyorum. Emekleriniz için asıl ben bir kullanıcı olarak teşekkür ederim. Madem eskiyi biraz yad ettik, gece gece de buradan bir şeyler yazıyorum, sevgili @Dr. Coal'a da bir teşekkür edeyim; o da bana burada başta çok yardımcı oldu (halen de oluyor sağ olsun), akıl verdi. İkiniz de istisnasız olarak ilk katkı yaptığımdan andan itibaren içtenlikle yol gösterdiniz bana, yardımcı oldunuz. İkiniz de eskisiniz, tahmin ediyorum çok daha sayısız kişiye yardımcı oldunuz, yol yordam gösterdiniz bu mecrada. İkinize de bir Türkçe vikipedi okuyucusu olarak teşekkür ederim. İyi akşamlar, sevgiler.--Dakmor Tojira 22.13, 8 Ekim 2020 (UTC)
Estağfurullah, ifade ettiğin kadarın onda birini başarmışsam ne mutlu bana! Bu ara maalesef eskisi kadar müsait olamıyorum, biliyorsun, dışarıda da heyecan verici bir dünya var ve onun rüzgarına kapılmış hâldeyim. Umarım kısa sürede eski rüzgarımız yeniden arkamıza gelir de, hep birlikte estiririz! Sevgiler. :) -- Dr. Coalmesaj 23.47, 8 Ekim 2020 (UTC)
 • Ben değil ama yukarıda adını zikrettiğin Dr. Coal çok sayıda insana yardımcı olmaya çabalamıştır Dakmor. :) İzleme listemde dikkatimi çeken sorunlu bulduğum kullanıcılarla ilgilenmekten kimseye pek bir faydam dokunmadı açıkçası. Onlar ilgi istiyor, benim de elden geldikçe ilgilenmem lazım öyle insanlarla. Vikipedi'ye ise çocuklara verilen ev ödevleri gibi şeyleri saymazsak, gerçekte bilgiye talep olmadığını düşündüğümden bir şey eklemiyorum. TR'de son derece özet bir bilgi düzeyi ile yetinmek isteyen 10'da 1'lik diye tariflediğim zayıf bir kesim var. Onun dışında kalan ezici çoğunluğun tıpkı diğer ülkelerdeki insanlar gibi dünyadan haberi yok. İnsana baygınlık verecek kadar, acayip meraksızlar. :D Meraklı olmak zorunda da değiller ama biz yine de alayımızı edelim, eğleniriz. Detayları ile beraber bir konuyu öğrenmeye çalışan insanlar, azınlıkta bile değiller. Varla yok arası bir yerdeler. Müziğe dair saydıkların önemli. Bilhassa Massive Attack. İnşallah negatif çıkar Dakmor ve Seattle gibi epeyce güzel bir yere rahatça, sorunsuz varırsın. Sevgiler Dakmor, iyi çalışmalar diliyorum tekrar. :) Vitruvian (mesaj) 15.47, 9 Ekim 2020 (UTC)

İmla hatası olan konuyu düzeltme[kaynağı değiştir]

Merhaba, 'Days of the New' adlı grubu çevirirken başlıkta bir imla hatası oldu, düzeltemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. New'in sonuna yanlışlıkla bir 's' gelmiş. Bknzː Days of the News https://tr.wikipedia.org/wiki/Days_Of_The_News Bu imzasız yazı Metakafa (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 10.57, 11 Ekim 2020 (UTC)

Merhabalar. Tabiki de yardımcı olayım, katkınız için de bir okuyucu olarak teşekkür ederim. İyi günler. Dakmor Tojira 04.12, 12 Ekim 2020 (UTC)
@Metakafa--Dakmor Tojira 05.27, 12 Ekim 2020 (UTC)

Kullanıcı Engel Talebi bildirimi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Hawking'in yolu, siz bildirim yaptıktan 7:48:20 saat sonra Dr. Coal tarafından engellendi. Engel açıklaması :#4-Yoğun geri dönüş. Bildirimde bulunduğunuz için teşekkürler.--KET Bot (mesaj) 13.03, 13 Ekim 2020 (UTC)

.[kaynağı değiştir]

Merhaba Tek proje ile anılmak istemiyorum diğer projelere haksızlık oluyor diğerine geniş yer vermek. O yüzden düzeltmemi geri alırsanız sevinirim. Sevgiler ZilanDuru (mesaj) 12.37, 14 Ekim 2020 (UTC)

Selamlar @ZilanDuru, tesekkurler mesaj icin. Ben musait oldugum zaman diger diziler hakkinda da ek bilgi eklerim o halde. Vikipedi bir ansiklopedi oldugu icin; bilginin dogrulugu ve kayda degerliligi ispat edildigi surece ansiklopedide bulunmasi daha uygun olur. Diger filmlere haksizlik yapiliyor gerekcesi ile bilgi silmek bu sebeple pek de uygun gozukmuyor. Anlayisiniz ve ilginiz icin tekrar tesekkurler. Iyi calismalar.--Dakmor Tojira 19.35, 14 Ekim 2020 (UTC)

Merhaba kaynak istemiştiniz. Beni ifade eden ve daha yeni bir röportajımı gönderiyorum size. Kaynaklarda 1 numarasa yer alan ve magazinsel röportaj yerine bunu eklersek daha çok sevinirim. Ben nasıl düzeltileceğini tam bilmiyorum. Sevgiler

http://www.mansetistanbul.com/2020/01/28/basarimin-sirri-arastirmaktan-geciyor/ ZilanDuru (mesaj) 00.20, 29 Ekim 2020 (UTC)

boş olduğum an halledeceğim ZilanDuru. teşekkür ediyorum, sevgiler.--Dakmor Tojira 00.32, 29 Ekim 2020 (UTC)

Ufak tefek değişiklikler yaptım lütfen sayfa son halinde kalsın. Kariyerim için gerekli olan ve olumlu değişimler. Yeni bilgiler de ekledim yanlış ve ansiklopedik olmayanları çıkardım. Lütfen geri almayın. Sevgiler tekrar 🌸 ZilanDuru (mesaj) 00.34, 29 Ekim 2020 (UTC)

şu an tam olarak istediğiniz gibi olmuş olması lazım sanırım ZilanDuru. sağ olsun bir başka kullanıcı daha da güzel düzenlemiş zaten maddeyi. sevgiler, iyi günler.--Dakmor Tojira 05.08, 29 Ekim 2020 (UTC)
Benim de Vikipedi:Maddelerin mülkiyeti sayfasını okumanızı tavsiye etmem gerekir bu noktada ZilanDuru, iyi çalışmalar. Dr. Coalmesaj 19.23, 29 Ekim 2020 (UTC)

Anlamadım ZilanDuru (mesaj) 19.25, 29 Ekim 2020 (UTC)

İstediğim gibi olmuyor çoğu zaman bana kalsa tüm eski bilgileri çıkarırdım :) ama bana kalmadı ZilanDuru (mesaj) 19.25, 29 Ekim 2020 (UTC)

Birisi de gelmiş silinmeye aday işaretlemiş. Ne yapmak nereye varmak istemektedir? :)) ZilanDuru (mesaj) 19.31, 29 Ekim 2020 (UTC)

merhaba ZilanDuru. lutfen sayfadaki silinme etiketini cikarmayin. bir baska kullanici maddeyi silinmeye aday gostermis - ki bunu yapabilir. kendisi; maddenin kayda deger olup olmadigini, sayet kayda deger degilse de silinmesini saglamak icin boyle bir sey yapmistir - yaptigi eylemde bir art niyet aramanin luzumu yok anlayacaginiz. sonucta sayfayi silinmeye aday gosteren de vikipediye gonullu olarak emek veren ve ansiklopediye deger veren bir baska kullanici. bir diger onemli husus ise (ilk mesajimda da belirttigim gibi) buranin bir ansiklopedi oldugu ve bizim sadece ve sadece kayda deger, guvenilir kaynaklarla hareket edebilecegimiz. sayet hakkinizda yazilan maddenin silinmemesini istiyorsaniz, bu sayfayi dikkatlice okuduktan sonra goruslerinizi burada belirtebilirsiniz. sevgiler.--Dakmor Tojira 19.59, 29 Ekim 2020 (UTC)

Benim kategorimde ve benim yaptıklarımı yapmış pek çok arkadaşımın sayfası var burada. Benimkinin işaretlenmesinde art niyet aramam normal. Magazinsel biri değilim. Ödüllü bir oyuncuyum. Öyle olsa baştan siz de söylerdiniz. Silinip silinmemesi e kim karar veriyor bilmiyorum ama Başka bir yerde görüş belirtmeyeceğim. ZilanDuru (mesaj) 20.03, 29 Ekim 2020 (UTC)

hayatinizda tanimadiginiz bir insana karsi art niyet aramaya hic luzum yok. en azindan ben oyle yapiyorum ZilanDuru. ben basta size ve maddeye mudahil oldum, cunku siz benim de onceden bildigim ve medyada epey yer almis kir isimli film hakkinda yazan bilgileri cikarmaya calismistiniz. ayrica burada yaptigim degisiklik ozetinde ise son cumle (yani oduller) icin kaynak istemistim sizden hatirlarsaniz.--Dakmor Tojira 20.11, 29 Ekim 2020 (UTC)

Evet kaynak verdim diye hatırlıyorum? Hem oyunculuk alanında hem de bir güzellik yarışmasında ödülüm var. Bu kaynaklara ulaşmak zor değil zaten nette çıkan bilgiler :) art niyet yoksa bunlara ulaşmak kolaydı. Her bilinen insan kendi düzenlemiyordur heralde sayfasını, sanmam. Kayda değerlik ise kişiden kişiye tartışılabilir bir durum. Bana göre olmayan size göre olur veya tam tersi. Medyada hayli yer aldığını söylediğiniz filmin oyuncusu olmak bile kaydedeğet bilgi içerir ve şuan bunu tartışıyor olduğum için hayli saçma hissediyorum :) ZilanDuru (mesaj) 20.23, 29 Ekim 2020 (UTC)

ZilanDuru, simdi son cumle, yani elazigdaki odul hakkinda an itibari ile kaynak yok. benim bulabildigime gore siz sadece ismen geciyorsunuz festivale katilan olarak. surada ve surada mevcutsunuz - sadece ismen. lakin kimler odul almis diye baktigim zaman su kaynagi bulabildim sadece, sizin adiniz odul alan olarak gecmiyor, bu sebeple de sizden kaynak istedim. maddede an itibari ile goze carpan kaynaklar da direkt olarak sahsinizla ilgili olmayan, kir filmi ile ilgili olan kaynaklar. varsa ekstra kaynaklar dedigim gibi burada belirtirseniz onlari, cok daha saglikli olur. iyi calismalar.--Dakmor Tojira 21.02, 29 Ekim 2020 (UTC)

Şöyle bir kaynak vereyim size https://www.magazinhaberleri.com/zilan-duru-gelecek-vaat-eden-en-iyi-kadin-oyuncu-secildi/ Festivalin sayfalarında da ödül aldığıma dair görüntüler var :) başka gerekli ise söylerseniz sevinirim. İlginize teşekkürler ZilanDuru (mesaj) 21.07, 29 Ekim 2020 (UTC)

https://www.instagram.com/p/BwxQJr6HVbj/?igshid=1rxnpgsb10xgo Buyrun bu da festivalin resmi instagram hesabı :) ZilanDuru (mesaj) 21.14, 29 Ekim 2020 (UTC)

bir kez daha soyleyeyim. bunlari burada belirtmeniz gerekiyor ZilanDuru. benim tamam bu kaynaklar yeterlidir veya hayir bu kaynaklar yeterli degildir dememle olacak bir sey degil hakkinizda yazilanlarin silinip silinmemesi. herkes fikrini ve gorusunu belirtmekte serbest. sizden ricam goruslerinizi ve kaynaklarinizi burada paylasmaniz. iyi aksamlar.--Dakmor Tojira 21.24, 29 Ekim 2020 (UTC)

Neresine ekleyeceğim? ZilanDuru (mesaj) 21.29, 29 Ekim 2020 (UTC)

once buraya tiklayacaksiniz. daha sonra sag ustteki kaynagi degistire tiklayip, argumanlarinizi sunabilirsiniz (ayni buraya yazdiginiz gibi oraya yazacaksiniz yani). ama rica ediyorum insanlarin niyetini sorgulamayiniz. sadece eldeki olgular ve kaynaklar uzerinden yola cikarak yorum yapiniz. iyi aksamlar.--Dakmor Tojira 21.33, 29 Ekim 2020 (UTC)

Ekledim. Niyet sorgulama kısmına mümkünse ben karar vereyim. Sevgiler ZilanDuru (mesaj) 10.13, 30 Ekim 2020 (UTC)

Zazalar maddesi hakkında[kaynağı değiştir]

Merhaba. İkimizde devriyeyiz ve benim yaptığım düzeltmeyi geri alman hiç hoş olmadı. Gerekçene bakarkende yaptığımı tam anlamadığını anladım. Ben orada düzeltme ve kaynakla bilgilendirme yaptım, silme yapmadım. Ne için düzeltme yaptım Adıyaman/Gerger diye uygun olmayan bağlantıyı Gerger olarak düzelttim. Niye sadece gerger yazdım, çünki cümlede siverek ilçesi var ve ona Urfa/siverek yazılmamış diye. Benim haber kaynağını yazarkenki amacım, kullanıcının katkısını kontrol ederek kabul ettiğimi, Gerger Zazaları olduğunu ortaya koymak içindi. --Muratero 14.03, 15 Ekim 2020 (UTC)

Merhaba @Muratero, nasilsin? Mesajin ve dikkatin icin tesekkur ederim. Evet ben senin ne yaptigini maalesef anlamamisim. Isle ugrasirken (jetlagin de verdigi yorgunlukla) senin ne yaptigini fark edememisim. Her nedense Gerger silindi zannettim maddeden, yoruma da ondan oyle yazdim (tam tersi adiyaman eklendi, gerger silindi sanmistim)... Yani anlayacagin en basta seni ben anlamadigim icin yanlis bir sey yapmisim, sen de dogal olarak benim ne yaptigimi anlamamissin, kusuruma bakma lutfen. Dikkatin icin tesekkur ederim. Senin yaptigin duzeltme bence de daha yerinde, ben simdi duzeltiyorum onu. Elline saglik. Hatta mesajini da anlamamisim bana yazdigin, simdi temiz ve oglen yemegi yemis kafayla daha iyi anladim. Iyi gunler diliyorum.--Dakmor Tojira 22.24, 15 Ekim 2020 (UTC)
Arada bir sofor adnan'in araba kullanmasi gibi gozumden kaciyor detaylar ;D. hos karsilamayip, bozulacak bir sey yok sevgili Murat. Konustuktan, kafa patlattiktan sonra her seyi cozeriz. Daha dikkat edecegim soz ama. Tekrar kusura bakma. Vitesi saglama takip, direksiyonu siki tutup yolumuza devam edelim biz @Muratero.--Dakmor Tojira 02.09, 16 Ekim 2020 (UTC)

Sümeyye Erdoğan[kaynağı değiştir]

Merhaba, devriyelere verilen “GERİ AL” fonksiyonunu bu şekilde kullanamazsınız. Tartışma sayfasında belirttim. Odatv ve Cumhuriyet gazeteside “Bağımsız Kaynaklar” değil. Yapılan değişikliklere dokunmadım. Hakkındaki İddialar bölümüne taşıdım. Bizim görevimiz her türlü görüşü “Tarafsızca” yayınlamak. Haziran ayındaki gibi Vikipedistlere yakışmayacak bir değişiklik savaşına girmek istemiyorum. --Lucky Lucianom 09.05, 16 Ekim 2020 (UTC)

geri al degil, geri dondur icin gecerli dedigin. @Nanahuatl gerekli cevabi verebilir sana. hakkinda yazilanlar iddia kismina degil, yedirilebiliyorsa madde icinde uygun yere yedirilmeli. degisiklik ozetlerinde verdigim gibi baska kaynaklar da mevcut. oda tv de cumhuriyet de, bir dernegin sayfasindan daha bagimsiz. ayrica burada bir sey diyip, maddedeki degisikligi tekrar geri almissin...--Dakmor Tojira 09.09, 16 Ekim 2020 (UTC)
Sadece dernek değil gazete kaynaklarıda ekliyorum. Eğer kişiye karşı bir ön yargınız yoksa bunu beraber yapabiliriz. (Yedirme diyorsunuz ona) Bu kaynakta bu iken şu kaynakta bu şeklinde bir değişikliğe ne dersiniz? Lucky Lucianom 09.29, 16 Ekim 2020 (UTC)
Son 1 saattir son değişiklikler kısmında ikinizi de üzülerek takip ediyorum. İkinize de özellikle 3GD'yi hatırlatmak isterim. @EmreEseceli bir değişiklik özetinizde başbakan danışmanı olmak için atama kararının Resmi Gazete'de yayınlanması gerekir demişsiniz. Lakin arama kısmından 1980'lere kadar gittim, fakat bir tane başbakanlık danışman ataması kararı bulamadım. Burada farklı bir mevzu olabilir. Bilirsiniz ki ayrıca eklediğiniz bilgiler Vikipedi'de yayınlanmadan önce internette yayınlanan bilgiler olduğu için de direkt Vikipedi'de yayınlayamayız. @Dakmor Tojira Sizden de maddedeki tartışmada, EmreEseceli'ye söylediğim gibi, sakin olmanızı istirham ederim. Son 1 saattir sürekli birbirlerinizin değişikliğinizi geri almanız/geri döndürmeniz öncelikle sizleri yıpratır. Dipnot olarak söylemem gerekirse Dakmor Tojira'nın daha çok undo (yani geri alma), EmreEseceli'nin daha çok rollback (geri döndürme) yaptığını geçmişten görebiliyorum. Geri alma fonksiyonunu her kullanıcı kullanabilir, lakin geri döndürme fonksiyonu yerel olarak sadece devriyelere ve hizmetlilere verilmiştir ve bu özellik yalnızca vandalizm, reklam ve yıkıcı değişiklikler için kullanılmalıdır. Bu yüzden şimdilik maddenin tartışma sayfasında karşılıklı görüşlerinizi paylaşırsanız daha iyi olacaktır. --Uncitoyenmesaj 09.35, 16 Ekim 2020 (UTC)
merhaba @Uncitoyen, ilgin ve alakan için teşekkür ederim. özel olarak böyle yazdığın için sağ ol. ben her türlü maddenin sayfasında fikir belirtirim, lakin kim olduğum bilinmeden Eğer kişiye karşı bir ön yargınız yoksa gibi niyet okuma yapılarak, reaksiyon alınınca ister istemez kendimi geri çekiyorum, rahatsız oluyorum. o maddenin ilgili tartışma sayfasında zaten her şeyi yazdık (nanahuatl olsun muratero olsun). madddede düzenlemeleri yaptık. sağ olsun o zaman @Nanahuatl yol göstermişti nereye ne yazılmalı diye gerekli politika ve direktifleri göstererek. şimdi ise bağımsız olmayan bir kaynak kullanılarak bilgiler değiştiriliyor. misal o kaynakta lisesi kadiköy imam hatip yazılıyor. ne yapacağız mesela, kadem'in sitesine göre kadiköy imam hatip lisesi mezunu, cumhurbaşkanı erdoğan ve gazete haberlerine göre ise araklı mezunu mu yazacağız? araklı'daki mezuniyet duvarında da kendi ismi var, mezuniyet yıllığında da... dediğim gibi çok tartıştık ettik. ben şimdi bunlardan (oraya önceden yazdıklarımdan) farklı bir şey yazmayacağım zaten ilgili maddenin tartışma sayfasına - yazsam papağan gibi kendimi tekrarlamış olacağım. bir içerik anlaşmazlığı da görmüyorum ben. ilgili bilgilerin hepsi madde içinde kimin dediği vurgulanarak verilmiş. bir taraflılık filan yok (oda tv haberini madde içine yedirdik, sümeyye erdoğan'ın olaya ilişkin görüşünü de ekledik, her şeyi yaptık. ayrıca ben başka maddelerde de bu tip bilgileri bir çok farklı kaynak kullanarak madde içine yediriyorum, gidip de her şey için iddia başlığı açmıyorum ki burada açılsın - gerek de yok zaten). bunun yanı sıra kullanıcı değişiklik özetinde bir bürokrat yazılmasına bile türk bürokrat ve memurlarına hakaret niteliği taşır gibi öznel yorumlar yapıyor (ayrıca zamanında akp danışmanı olduğunu da çıkarıyor ki orada önceden verilen kaynak akp genel başkan danışmanı olduğu ile ilgiliydi ve bu bilgi de doğru idi)). biz burada türk bürokratlara ve memurlarına göre mi madde yazıyoruz zaten anlamadım ki. neyse bu tip ideolojik tavırlar beni soğutuyor anlayacağın. hele hele o kadar tartıştığımız şeyleri tekrar tekrar ısıtıp, bu şekilde mücadele etmek çok yersiz geliyor bana. burada bulunma sebebim bu tip tartışmalara konuşmalara girmek değildi hiç. ben yine boşaltıyorum izleme listemi, uzun bir süre de aktif olmayı planlamıyorum. bir şey yazmayacağım o yüzden tartışma sayfasına Uncitoyen - hem zaten yazsam farklı ne yazacağım, aynı şeyleri tekrar etmiş olacağım mesajımda yine bağımsız kaynaklar da verdim ama kullanıcı zaten bazı gazeteleri de nedense bağımsız saymıyor - (ki dediğim gibi biz maddenin tartışma sayfasında zamanında zaten bir sürü kullanıcı ile konuştuk, maddeyi bu son haline getirdik)... zaman ayırıp, olaya senin gibi müdahil olan @Chansey ve @Vito Genovese'ye de buradan teşekkür etmiş olayım. Hepinize iyi çalışmalar, diliyorum. iyi günler--Dakmor Tojira 17.56, 16 Ekim 2020 (UTC)
Anlıyorum dediklerini. Ben de diğer hizmetlilere de buradan bir kez daha teşekkür ederim. Ben iki önemli kullanıcıyı da kaybetmemek için kendimce anlayışlı olmaya çalıştım. Biraz dinlenmek güzeldir. Kendine iyi bak. Saygılar. --Uncitoyenmesaj 18.01, 16 Ekim 2020 (UTC)
teşekkür ederim @Uncitoyen sağ olasın. şuraya sümeyye erdoğan'ın da ağzından kademi yalanlayan bir haber bırakayım. bağımsz olmayan kaynak kullanımı umarım zamanla azalır diye de ekleyeyim. sen de kendine iyi bak. saygılar--Dakmor Tojira 19.48, 16 Ekim 2020 (UTC)
 • Olayın iki öznesi Dakmor Tojira ile @EmreEseceli'ye selamlar öncelikle.
İki konu için bana bildirim gönderilmiş. Birincisi, geri alma ile geri döndürme işlemleri arasındaki farkla alakalı. Bunu görebildiğim kadarıyla iki kullanıcı anlatmış zaten, dolayısıyla benim anlatmama gerek kalmamış :)
İkinci konu da madde içeriğiyle alakalı. Aslında madde içeriğiyle ilgili bir anlaşmazlık varsa, mesaj sayfaları yerine tartışma sayfalarında çözülmesi gerektiğini düşünüyorum, zira ilerisi için bir referans oluşturacak bir şekilde orada kalacaktır konuşmalar. Yine de, ilgili konuyu birkaç ay önce tartışma sayfasında konuşmaya çalışmıştık. Özet geçersem, uygun olmayan bir dille yazılmış bir içerik bulunmaktaydı maddede ve bunun çözümü olarak ilgili içeriğin "kaldırılması" işlemi gerçekleştirildi ilk olarak. İçeriğin ansiklopedik olduğunu düşündüğüm, ancak aktarım şeklinin uygun olmadığını düşündüğüm için ilgili kısmı toparlayıp aktarmaya çalıştım. Bu aşamadan sonra, "içerik ansiklopedik değildir" ya da "ansiklopediktir, ancak maddedeki 'tartışmalı konular' başlığına taşınmalıdır" şeklinde, ikiye ayrılmış bir biçimde görüşler geldi. Bu tür içerik anlaşmazlıklarında izlenecek farklı yollar olabilir. Benim izlediğim yok, Vikipedi:Cesur ol, geri al, tartış döngüsüdür, tavsiye ederim. İlk aşamada geri alır (ya da benim değişikliğimin geri alınmasın normal karşılar) ve değişiklik özeti üzerinden durumu açıklamaya çalışırım (yahut açıklanmasını beklerim). Ancak diğer kullanıcı da aynı şeyi yapmışsa, ekleyecek bir şeyim varsa, yine geri alıp açıklamaya çalışırım. Hatta gerekirse bu karşılıklı işlem 3 kere bile gerçekleşebilir (değişiklik özetleri üzerinden sunulan argümanlara ve sorulara bağlı olarak). Bu aşamada ise bir içerik anlaşmazlığı olduğunu kabul ederek maddenin tartışma sayfasında konuyu çözmeye çalışırım. İkili iletişim ile çözülemiyorsa, başka kullanıcıları da dahil ederek farklı kullanıcıların görüşlerini almaya çalışırım (duruma göre en başta da bu başka görüşleri davet edebilirim). Benim içerik anlaşmazlığı olduğunda izlediğim yol budur, herkese de tavsiye ederim naçizane.
Geçtiğimiz aylarda Erdoğan maddesinde yaşanan tartışma, ilgili kısma katkı yapan kullanıcılardan biri olarak benim etkin olmadığım saatlerde gerçekleştirilmiş ve bana herhangi bir bildirim gelmeden -ki gelse de etkin değildim zaten- bir karar alınıp uygulanmıştı. Burada, tartışmalı gördüğüm çıkarma/başka yere taşıma işlemini de, yukarıda belirttiğim döngü çerçevesinde geri almıştım (benim eklemelerim tartışmalı değildi, zira o içerik zaten oradaydı, ben içeriğin anlatımını toparladım yalnızca). Bunun da normal bir şey olduğunu anlatmaya çalışmış, değişikliklerimin gerekçelerini de sıralamıştım. Madde içeriğine dönersek, maddelerde "tartışmalar" ya da "eleştiriler" tarzı başlıklardan kaçınılması gerektiği şurada anlatılmakta, İngilizcesi olan bakabilir. En başta maddede olmaması gereken bir "tartışmalı konular" başlığı var ve içeriğin ona taşınması isteniyor. O başlık zaten orada olmamalı, içeriği de uygun yerlere dağıtılmalı :)
Konu olarak alakasız bir madde, ama biçem açısından benzer olan, şu an üzerinde çalıştığım Ebu Musab ez-Zerkavi maddesi... Madde içeriğinin yarısı zaten tartışmalı, yarısı -e göre şeklinde. Bunları bir başlığa toplamaya çalışırsak zaten anlamsız, saçma sapan bir biçeme sahip madde çıkacaktır. Dolayısıyla yapılması gereken, bunların madde içerisine yedirilmesidir. Zerkavi maddesinden örnek verip de suyu bulandırmayayım, Erdoğan maddesinden devam edelim. "İlk yılları ve eğitimi" başlığı var, dolayısıyla burada kendisinin ilk yılları ile eğitimine dair içeriğin olması beklenir. İlk anlaşmazlık, bitirdiği liseyle alakalı. Çok detaylı inceleme yapmadım ama Kadıköy İmam Hatip Lisesi ifadesinin ilk 2019'da kullanıldığını görüyorum. KADEM, Erdoğan'ın yönetici olduğu bir vakıf, dolayısıyla bağımsız kaynak değil. Kendimiz için bir site açıp da "şunu bitirdi" demekten farkı bulunmuyor, dolayısıyla ilk bakacağımız kaynak da olmuyor doğal olarak. Kendisinin adını ve Araklı lisesini aratınca zaten birçok kaynak, belge ve söylem de çıkmakta. Belki hata oldu KADEM sitesinde, belki Araklı'da başlayıp İstanbul'da tamamladı, bilemiyorum, ama hem muhalif hem iktidara yakın diyebileceğimiz kaynaklar zaten Araklı olduğunu net bir şekilde belirtiyor. Elimizde kesin bir bilgi var, ama KADEM'i de görmezden gelmeme adına bir not düşüp bunu da belirtmek iyi olacaktır (Zerkavi maddesinde babasının vefatı ya da doğum günü için yapmıştım mesela, bakınız).
İkinci anlaşmazlık ise Amerika'ya okumaya gitmesinin nedeni üzerine. Bunu elbette biz hiçbir zaman bilemeyiz, kendisi A der başkası B der beriki C der vs. Burada da yapılması gereken, farklı görüşleri bir arada sunmaktır. O tartışmada "neden ÖSS puanı veriliyor?" argümanı üzerinden hareket edildi. Konu, kendisinin aldığı puan değildi. OdaTV, "bakın şu puanı aldı, bu puanla iyi bir yere giremedi, ondan Amerika'ya gitti" minvalinde iddiada bulunmuş. OdaTV'nin bu iddiasını verirken, doğal olarak, iddiayı neye dayandırarak verdiğini maddeye eklemek gerekiyor. Olay orada puanı değil, olay, bu iddianın neye dayanarak ortaya atıldığı. Devamında ise zaten ister Erdoğan'ın ister başkalarının görüşleri varsa (konuya odaklanarak tabi, konumuz, neden Amerika'da okuduğu) onlar da aktarılır. "Türkiye'de başörtüsü ile okumak zordu, beni almadılar" minvalinde bir açıklaması varsa Erdoğan'ın, biz gidip de "Türkiye'deki başörtüsü sorunu bu maddede ne alaka?" ya da "sorun falan yoktu" gibi argümanlarla o içeriği kaldıramayız. Zira kendi görüşünü, bu argümanlara dayandırarak ifade etmekte. Yine Zerkavi maddesinden örnek verirsem (şu anda o madde üzerinde çalıştığım için oradan örnek veriyorum sürekli) "Mayıs 2005'te el-Hayat'a verdiği demeçte Irak Başbakanı İyad Allavi; devrik hükûmet döneminde oluşturulan istihbarat belgelerine göre, el-Kaide'nin iki numaralı ismi Eymen ez-Zevahiri'nin sahte bir kimlikle Eylül 1999'da Irak'a giriş ve çıkış yaptığını, kesin olarak hangi tarihte olduğu belirsiz olsa da hemen hemen yakın tarihlerde ez-Zerkavi'nin de gizlice ülkeye girdiğini, hücre yapılanmasına başladığını ve Ensaru'l İslam ile temaslara geçtiğini ifade etmişti" şeklinde bir ifade var mesela. Normalde Zevahiri'nin faaliyeti ya da konuşmayı hangi tarihte, nerede yaptığı falan bu maddeyle alakasız, ama konu bütünlüğü ve kendisinin iddiasının temellerini okura aktarma açısından yer vermek durumundayız.
Umarım yeterli olabilmiştir anlattıklarım :) Maddede aktif bir çalışmam yok, çalışma yapma planım da yok, hatta tartışmalara dahil olma planım da yok, yalnızca anlaşmazlığı çözme amacıyla, çağrı yapıldığı için uğradım. @Chansey'i de, içerik anlaşmazlığı öncesine dönüş yaptıktan sonra maddeyi koruma altına aldığı için de ayrıca tebrik ederim, korumaya alınacaksa da bu şekilde alınmalı. İyi çalışmalar herkese.--NanahuatlEfendim? 20.14, 16 Ekim 2020 (UTC)


Lütfen İshal sayfasındaki tartışmaya bakın[kaynağı değiştir]

İshal sayfasındaki tartışmaya katılmaya davetlisiniz. ~𝓐𝓭𝓲𝓰𝓪𝓫𝓻𝓮𝓴~ (Ары?) 21.56, 17 Ekim 2020 (UTC)

Gülen öğretisi[kaynağı değiştir]

Merhabalar Bilal. Umuyorum iyisinizdir. Şu değişiklikte ne yapmak istediğinizi anlamadım. Fethullah Gülen ve Neanderthaller ile ilgili bir şey de okumadığım için epey bir Fransız kaldım konuya. Verdiğim ilgili linkteki değişiklikte ne demek istediğinizi açıklama şansınız var mı acaba? İyi çalışmalar diliyorum.--Dakmor Tojira 06.51, 22 Ekim 2020 (UTC)

Selam Dakmor, öğrencilik yıllarımda dinlediğim bir konferansta kendisi evrimi ele alıyor ve Neandertal insanını neandertal maymunu olarak nitelendiriyordu. Türkiye ve dünyanın değişik bölgelerinde eğitim-bilim işine bu kadar giren bir kişi olarak bu görüşlerinin değişime uğradığını bugüne kadar duymadım ve konuya somut ve görsel bir örnek olmasını istedimBen Bilal (mesaj) 07.03, 22 Ekim 2020 (UTC)
Teşekkürler cevap için. Neandertal insanını, Neandertal maymunu olarak adlandırmasının nasıl bir ansiklopedik bilgi verdiği konusunu halen anlayabilmiş değilim. Yani misal olarak benim gibi biri açtı ansiklopediyi ve bunu okudu. Ne anlaması gerekiyor? Benim cahilliğime verin, lakin ben bir şey anlamadım bu eklenenden. Gülen Neandertal'e insan değil, maymun diyormuş anlamı mı çıkarmamız gerekiyor? Bu arada Neandertal de bir tür insansı maymun değil mi? Bu eklenen bilgi ile nasıl bir bilgi birikimi verilmek isteniyor okuyucuya, ben anlamadığım için soruyorum bunları. İyi çalışmalar--Dakmor Tojira 07.17, 22 Ekim 2020 (UTC)
Konuyu Neandertal sayfasından takip edebilirsiniz. F.Gülen maddesinde bunun ne işi var diyorsanız, Onun düşünce tarzının köşetaşlarından birisi olarak evrim karşıtlığı ve bununla ilgili somut bir örnek vermek amaç.Ben Bilal (mesaj) 07.31, 22 Ekim 2020 (UTC)
ben konuyu iyi biliyorum. benim anlayamadığım örnek. onun evrim karşıtlığı pek ala yazdığı yaratılış gerçeği ve evrim adlı kitabından verilebilir, veyahut yaptığı şu konuşma da iyi bir örnek. lakin gidip de Neandertal insan değil, maymun derdi demek bana biraz tuhaf geliyor. konuyu bilen orada ne denmek istediğini ne kadar anlar, ben şüpheliyim doğrusu. daha iyi bir örnek verilebilir diye düşünüyorum gülenin evrim karşıtlığına. an itibari ile o eklenen görselin ve altında yazan cümlenin ise maalesef maddeye bir derinlik kattığını düşünmüyorum - en azından ben, ne demek istendiğini anlamıyorum.--Dakmor Tojira 07.39, 22 Ekim 2020 (UTC)
 • Selamlar ikinize de. Görsellerin, maddeye giren okurlar açısından, konuyla ilgili ek bilgi sağlayıcı olması gerekiyor. Mesela bu mantıkla orada Kur'an geçiyor, bir Kur'an nüshasının resmini koymak ya da MGK adı geçiyor "alın işte bir MGK toplantısı" diye rastgele bir görsel koymak okura bir fayda sağlamaz. Bu bağlamda ilgili görselin yanı sıra peçeyle ilgili görselin de bu kapsamda olduğunu ve kaldırılması gerektiğini düşünüyorum.--NanahuatlEfendim? 18.52, 22 Ekim 2020 (UTC)
Merhaba @Nanahuatl. Hem bu yorumun hem de yukaridaki tartismada yaptigin detayli ve ozverili cevabin icin tesekkur ederim. Dedigin konularda sana katiliyorum. ilgili iceriklerin maddeye bir derinlik katmadigini dusunuyorum. vikipedinin resmi olmayan sloganindan yola cikarak, ilgili degisikligi maddede yapacagim. tekrar tesekkurler zaman ayirdigin icin. iyi gunler diliyorum, sevgiler.--Dakmor Tojira 18.57, 22 Ekim 2020 (UTC)
Selamlar dakmora ve katkıda bulunan herkese, burada ve diğer bazı maddelerde konuya görsel zenginlik ve "anlaşılabilirlik" katabileceğini düşündüğüm görselleri düşük pixeller kullanarak ve sayfa düzenini magazin sayfalarına çevirmeden ekliyorum. Diğer bir kriterim yazıda geçen he kelime için değil, ilgili madde için gerçekten bilinmesi önem arzeden, maddeyi oluşturan kişi veya kaynakta derinliği bulunan konularda bunu yapıyorum. Ancak bu konuda şunu sorabilirsiniz "F.Gülen'in Neandertaller için neandertal "maymunu ifadesi"ifadesi nerede geçiyor? Bulabilirsem onu da eklerim. bu kapsamda değişikliğinizi seve seve geri alıyorumBen Bilal (mesaj) 07.05, 23 Ekim 2020 (UTC)

Kullanıcı Engel Talebi bildirimi[kaynağı değiştir]

Merhaba. 93.182.106.231, siz bildirim yaptıktan 1:29:30 saat sonra Dr. Coal tarafından engellendi. Engel açıklaması :#5-Vandalizm. Bildirimde bulunduğunuz için teşekkürler.--KET Bot (mesaj) 10.18, 22 Ekim 2020 (UTC)

Kullanıcı Engel Talebi bildirimi[kaynağı değiştir]

Merhaba. 93.182.106.231, siz bildirim yaptıktan 0:01:51 saat sonra Vikiçizer tarafından engellendi. Engel açıklaması :#5-Vandalizm. Bildirimde bulunduğunuz için teşekkürler.--KET Bot (mesaj) 20.13, 23 Ekim 2020 (UTC)

Ortak çalışma[kaynağı değiştir]

Merhaba Dakmor, kolay gelsin. İstersen Nanhuatl'ın da henüz yeni yaratmış olduğu Şablon:11 Eylül saldırılarındaki kırmızı bağlantıları mavi yapalım (önce önemlileri) sonra da zamanla içeriği kalitelileştiririz, ne dersin? Umarım uygundur senin için de. Sevgiler, iyi çalışmalar.--BennTheResearcher (MesajKatkılar) 13.42, 24 Ekim 2020 (UTC)

merhaba @BennTheResearcher, teşekkür ederim. Olur uygundur. ben sana bir ara şunu okumanı önereyim. tahmin ediyorum şuna içerik yazmışsın, eline sağlık ama burada dil konusunda değişiklik yapmak lazım. ben yapacağım, sen bir o değişikliklere bakarsın (veya belki benden önce nanahuatl değiştirir, bilemiyorum, o zaman da onun değişikliklerine bakarsın). bir önerim daha olacak. maddeyi nanahuatl açınca çalışma şablonu koymuş, o şablonda da yazdığı gibi yardım etmek istiyorsanız ya da çalışma yarım bırakılmışsa, çalışmayı yapan kişilerle iletişime geçebilirsiniz.. Bu şablonda yazandan da yola çıkarak ben genelde çalışma şablonu maddelerde olunca, ve o şablonu koyan kişiyle de iletişim halinde değilsem, maddeye hiç dokunmuyorum. Dokunacaksam da o şablonu koyanla önce bir iletişime geçiyorum. nanahuatl zaten çok çalışkan, o açmak istediği yerleri açar, yardıma ihtiyacı olursa da yazar (ben onun açtığı maddelere ekleme yapmak istediğim zaman çalışma şablonunu kaldırmasını bekliyorum, sonra genelde küçük bilgi eklemeleri yapıyorum). dilersen biz o tablonun en alt rowu olan diğerden gidelim, ne dersin? bu arada konu doğa bilimleri ile ilgili, yahudilik ile ilgili yazmaktan; 11 eylüle gelmiş. :) sevgiler benjamin, iyi çalışmalar.--Dakmor Tojira 17.33, 24 Ekim 2020 (UTC)
bir de küçük ekleme yapayım @BennTheResearcher; dilersen şu test sayfandan da ilerleyebiliriz (orada eklediğin konular da hep farklı farklı, aklımız da dağılmış olur hem - hatta ilgin olan ingilizce maddeleri de oraya ekle istersen, onları da mavi yapalım) ve evet oradan seslensen de bana bildirim gelir. :) sevgiler.--Dakmor Tojira 17.44, 24 Ekim 2020 (UTC)
Sana da uygun olması çok güzel. Çalışama şablonunun o şekilde işlediğini cidden bilmiyordum. Neyseki daha fazla kurcalamamışım maddeyi ("kurcalamamışım"dan kastım; daha fazla bir şeyler eklememişim) ... Daha önceden bende kullanmıştım o şablonu; gelen giden olmayınca açıkçası geribime gitmişti :D (botlar bile yoktu, meğerse bundanmış). Neyseki Nanahuatl gibi anlayışlı (bana göre) birine denk geldik ... sevgili Nanahuatl, kusuruma bakma (eğer okuyorsan). Neyse, bir daha asla süistimal etem o şablonu gördüğüm zaman :)
Vikipedi:Tarafsız bakış açısının ise tamamını, ayrıntılı okuyacağım; özellikle önerdiğin için (yoksa belli bir bölümünü inceledim, okudum daha önceden). Teşekkür ederim sevgili Dakmor, uyardığın ve bilgilendirdiğin için. :) Sen cidden bu işi (Vikipedi'yi) iyi biliyorsun... :)) --BennTheResearcher (MesajKatkılar) 17.52, 24 Ekim 2020 (UTC)
 • Tamam, öyle yapalım. Test 3 sayfamdan izleyelim ve sana sesleneyim de bildirip sabit kalsın orada (bildirim kutunda).--BennTheResearcher (MesajKatkılar) 17.55, 24 Ekim 2020 (UTC)
Bu arada istersen sen de sayfa ekleyebilirsin Test 3'deki listeye. (örneğin, sevdiğini düşündüğüm 'sex pozisyonları' konulu maddeler)--BennTheResearcher (MesajKatkılar) 18.01, 24 Ekim 2020 (UTC)
hahahahah, iyi güldüm @BennTheResearcher, olur koy seksi de. zaten seks pozisyonlarını geliştirmek ve değiştirmek gerekiyor çünkü an itibari bizim o maddemiz seks pozisyonlarını anlatmıyor. seks ile ilgili öyle genel geçer bilgiler veriyor o kadar. benim deneme tahtamdaki sayfayı ekleyelim senin maddeleri koyduğun yere, geliştiririz onu. ahanda burada o sayfa. diğer mesajların için de öncelikle estağfurullah diyeyim. yaptığında kurcalamak filan değil asla; güzelce, herkes gibi kendince katkı yapmışsın, nanahuatl da hiç kusura bakmaz emin ol. fakat işte katkı yaparken bir takım hususlara dikkat etmek, önerilere ve fikirlere açık olmak gerekiyor, politikalara da uyumlu hareket etmek gerekiyor. ben teşekkür ederim sana asıl, kolay gelsin benjamin. sevgiler.--Dakmor Tojira 22.28, 24 Ekim 2020 (UTC)
 • Selam Dakmor, gel istersen eklediğin 'Amazon.com'u ele alalım. Ekleyebildiğimiz kadar ekleriz, benim başlıca kaynağım en.wiki olarak onu şimdiden belirteyim (ileri düzeyde başka bir çok kaynak bulmamı sağlayan dil bilseydim [ör. Fransızca, Almanca, İspanyolca] onlardan da alırdım fakat maalesef. :/) BennTheResearcher (MesajKatkılar) 16.23, 27 Ekim 2020 (UTC)
anlastik Benjamin, ben fransizca, ibranice ve almanca da bakarim. onu yapalim o halde, senin test sayfanda yapmakta oldugun bir kac sayfa var (sunlardan bahsediyorum mesela), onlara da kucuk dokunuslar yapayim mi izninle? iyi gunler.--Dakmor Tojira 17.43, 27 Ekim 2020 (UTC)
@BennTheResearcher--Dakmor Tojira 17.43, 27 Ekim 2020 (UTC)
Yapabilirsin elbette. Bu arada İbranice'ye bende baktım çevirecek içerik varmı diye de, maalesef—belliki—o içerikte İngilizce'den çevrilmiş, yeteli değil. Keşke vaktim çok çok olsada İbranice Vikipedi'de de geliştirmeye gönelik değişiklikler yapsam :( Eğer Fransızcan, Almanca (artık hangi dilse) yeterince iyise çevir lütfen. (Bu arada makine çevirisini kesinlikle önermiyorum, bir ara denedim belki işi hızlandırır diye de, rezil rüsva etti içeriği :D) --BennTheResearcher (MesajKatkılar) 17.57, 27 Ekim 2020 (UTC)

Caner Erkan[kaynağı değiştir]

Merhaba, "Caner Erkan" konu başlığını silme talebinde bulunmuşsunuz. Konunun kayda değer olduğunu düşünüyorum. Amacım "Oyuncular Sendikası" başlığı altında ki bilgileri geliştirmek ve bağlantı kurmak. Kurucu üyeler listesinde bulunan kişilerin kayda değer olanlarının bilgilerini ayrı sayfalar da oluşturmak ve devamında bağlantı yapmak istiyorum. İlgili kişinin vermiş olduğum kaynaklarda bilgilerini buldum ve ekleme yaptım. Bu konuda bir hatam ve yanlışım varsa lütfen bilgilendirir misin. Teşekkür ederim. Bu imzasız yazı Berfugermance (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 18.55, 24 Ekim 2020 (UTC)

merhabalar @Berfugermance. ellerinize saglik. fakat birtakim belli yonergelerimiz var. kisiler icin acilan sayfalarda suraya uygun olmadigi surece maddeler siliniyor. bir okumanizi oneririm bu sayfayi. sayet "Caner Erkan"'in bu yonergeleri karsilayacagini dusunuyorsaniz, tekrar aciniz sayfayi. Bana da buradan yaziniz, yardim etmeye calisirim. Iyi gunler.--Dakmor Tojira 22.32, 24 Ekim 2020 (UTC)

+[kaynağı değiştir]

Merhabalar Adigabrek, kolay gelsin. İki husustan dolayı yazmak istedim size.

birincisi, Kanjal savaşı hakkında. Maddeyi inceledim, ellerinize sağlık fakat merak ettiğim bazı hususlar var. Bu savaş hakkında ingilizce veya türkçe olarak basılmış hiçbir bağımsız kaynak sunmanız mümkün mü acaba? Bu savaşı önceden hiç duymadım, ve merak etmekteyim. An itibari ile maddede verdiğiniz kaynaklar yanlış anlamadıysam ya Rus bağlantılı siteler ya da Çerkes yanlısı siteler. Hangileri güvenilir ve bağımsız kaynaktır, an itibari ile kestiremiyorum. Ondan dolayı şayet basılı olan bir kitaptır filan biliyorsanız, önerirseniz çok makbule geçer. Ben de okumuş olurum. Sayıları olsun, yaşanan olayları olsun; bunların detayı ve doğruluğu için merak ediyorum. Ayrıca maddenin ikinci cümlesinde 2013 yılında, Rusya Bilimler Akademisi Tarih Enstitüsü, Kanjal Savaşı'nın "Çerkes ve Osetlerin ulusal tarihinde büyük önem taşıdığını" belirtti. demişsiniz. Lakin o cümle için verdiğiniz bağlantıda; bu savaşın osetler, kabardeyler (evet bunlar çerkes) ve balkarlar'ın ulusal tarihleri için büyük önem taşıdığından bahsedilmiş. balkarlar'ı (yani kafkasyada yaşayan bir türk halkı) yazdığınız cümleye eklememişsiniz. bunun bir özel nedeni var mı bu savaş hususunda?

ikinci konu ise içtiğimiz kefir. :) şimdi bu maddenin eski hali şu şekilde. burada kefirin, çok eski yıllardan beri özellikle Kafkasya bölgesinde yapılan bir içecik olduğundan bahsedilmiş. evet doğru bir tabir bu. lakin daha sonra siz şöyle bir değişiklik yapıp kefirin özellikle çerkesler tarafından yapıldığını yazmışsınız. bunu için de iki kaynak vermişsiniz. ilki şu kitap. bu kitabı ben indirdim, ve sizin bahsettiğiniz gibi bir bilgi geçmiyor kitapta. sadece kafkasya ve balkan orijinli olduğu yazıyor o kadar (kefirin özellikle çerkesler tarafından yapıldığına dair bir bilgiyi geçtim, kitapta çerkeslerden dahi bahsedilmemiş). keza diğer verdiğiniz linkte de (arşivlenmişi burada) kefirin kafkas kökenli olduğu, hatta kuzey kafkasya dağlarında kefire ayran dendiği ve bir rivayete göre islam peygamberi muhammed tarafından bulunduğu yazıyor. ben bu maddeden dün yaptığınız şu değişiklikle haberdar oldum. ondan sonra inceledim, ve aslında kefirin şu kaynağa (ve internetteki diğer bir çok kaynağa göre) genel olarak kafkas, balkan ve doğu avrupa orijinli olduğunu öğrendim. okuduğum kaynaklarda da sizin yazdığınız gibi özellikle çerkesler tarafından yapıldığına dair bağımsız bir kaynak bulamadım. bundan dolayı rica ediyorum; bağımsız güvenilir bir kaynakta okumadıktan sonra, bu tip değişiklikler yapmaktan kaçınalım. ayrıca gösterdiğimiz kaynaklar da yazdıklarımız ile örtüşsün. bu şekilde çok daha sağlıklı bir ortam yaratırız.

iyi çalışmalar diliyorum, sevgiler.--Dakmor Tojira 04.37, 24 Ekim 2020 (UTC)

Dakmor Tojira: Kafkas tarihinin tamamında olduğu gibi, burada da kaynak eksikliği söz konusu ve çoğunlukla Rus kaynaklar var. İyice bakacağım, zaten benim de aklımda vardı bir süredir. Bir şey bulunca haberdar ederim. Balkarlar konusuna gelince, Balkarlar bu savaşın var olduğunu reddediyor. Tatarlar bile kabul ederken (hatta "siz bizi biz de sizi yendik, ödeştik" muhabbeti dönüyor) Balkarların bu savaşı reddetmesi ilginç. Bunun sebebi aslında Rusya'da Kabardeyler ve Balkarlar arasındaki etnik çatışmalar, gerçekleşen olaylar sonucu Balkarlar Kanjal kutlamasının önünü kesiyor (ve böylece bu olay da parçala ve yönet politikasının mağduru oluyor). Bu sebeple maddeye koymanın doğru olmayacağını düşündüm. Kefir konusuna gelirsek, Balkanlarda ve Doğu Avrupa'da yapıldığını ilk defa duyuyorum, yeni öğrendim. ~𝓐𝓭𝓲𝓰𝓪𝓫𝓻𝓮𝓴~ (Ары?) 10.17, 24 Ekim 2020 (UTC)
tekrardan merhabalar Adigabrek.
tesekkur ederim kaynaklari bekliyor olacagim. bu sayede o savas maddesinde yazanlari kontrol edebilir, olanlari daha destekleyici seyler yazabiliriz - cunku ben an itibari maddede yazan bilgileri dogrulatamiyorum ve an itibari ile maddede kaynakcada verilen baglantilar anladigim kadariyla hep cerkes tarafindan bakarak yaklasmis olaya. balkarlar reddediyor bu muharebeyi demissiniz. onlar reddetti diye eklemeyi uygun gormediniz sanirim. balkarlarin bu savasi reddettigine dair herhangi bir kaynak da sunmaniz mumkun mudur acaba? ayrica bu sekilde birileri reddediyor/kabul etmiyor diye o sayfada eklememeye uygun gordugunuz baska seyler varsa, onlari da belirtirseniz super olur, ayri bir goz olarak biz de bakmis oluruz.
kefir konusunda demek istedigim sey kefir orada-burada uretilmis/uretilmemis demek degildi. kaynaklarda yazmayan seyleri, yaziyormus gibi gosterip bilgi eklemesi yapmayalim demek istemistim ben. zira onceki mesajimda da dedigim gibi; verdiginiz iki kaynakta da cerkesler ozelinde bir bilgi yoktu.
ayrica burada yazdiklarinizi gordum. maalesef uzulerek belirtmekteyim ki burada yazdiklariniz maddenin gelismesine ve icerigi gelistirmeye yonelik durmuyor - en azindan ben maddenin icerigine dair bir sey gormuyorum yazdiklarinizda. suraya tartisma sayfalarinin amacini birakan bir metin birakayim ve ilgili tartisma sayfasindan maddenin icerigine ve gelismesine yonelik olmayan sahsiniz tarafindan yazilmis iceriklerin bizzat sizin tarafinizdan cikarilmasini nacizane bir sekilde rica edeyim.
iyi calismalar diliyorum.--Dakmor Tojira 22.49, 24 Ekim 2020 (UTC)
baktim da; balkarlar bu savasi reddediyor, cunku boyle bir savasin olmadigini iddia ediyorlar. bu bilgiyi de yine hep rus kaynakli medya sitelerinde buldum. Kanjal savaşı maddesinde bu bilgi giriste verilebilir an itibari ile maddenin sonunda duruyor bu bilgi. bizim tarafsiz olmamiz ve olayi daha butun bir sekilde ele almamiz gerekiyor. bu durumda da daha cok kaynak gerekiyor maalesef bize bu olay bazinda. bakmaya devam edecegim siz de bulursaniz lutfen paylasin. cunku maddede verilen sayilari olsun, anlatilan olaylari olsun; bunlari tarafsiz kaynaklarin degerlendirmelerini de okuyup, oyle okuyuculara vermek daha uygun olacaktir. o yuzden ilgili maddeye simdilik bu sablonu ekliyorum. tekrar iyi gunler dilerim.--Dakmor Tojira 00.39, 25 Ekim 2020 (UTC)

Kullanıci engel[kaynağı değiştir]

Engellesnian kullanıcı Bezzat Official 13.56, 26 Ekim 2020 (UTC)

Runes of Mystery[kaynağı değiştir]

Merhaba katkılarınız için teşekkür ederim ama kendi web sitemizdeki yazıları telif olarak görmüşsünüz gerekli düzenlemeleri yaptım türk yapımı bir oyun tasarladık çok zor şartlar altında çalışıyoruz. bize bu konuda lütfen destek olunuz . Saygılar sevgiler Bu imzasız yazı GoogleTurst (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 00.15, 27 Ekim 2020 (UTC)

Merhabalar. Gerekli düzenlemeleri gördüm, elinize sağlık. Tasarladığınız oyun için de ellerinize sağlık demek istiyorum. Hatalıysam lütfen düzeltiniz ama biraz arama yapınca benim karşıma şöyle bir sonuç çıkıyor: siz runes of mystery diye bir oyun yapmışsınız. Biraz bakınca ortaya çıkıyor ki, sizin yaptığınız oyunun logosuna tıpatıp benzer runes of magic diye başka bir oyun var. O oyun haklında bağımsız ve kayda değer kaynak bulabilirken; maalesef sizin yaptığınız oyun haklında bu tip Bilgi ve haberlere erişemiyorum. Ben zaten sadece silinmesini için etiketledim; Şayet o etiketi kontrol eden hizmetli uygun görmezse, yazdıklarınızı silmez. Lakin an itibari ile yazdıklarınızdan yola çıkarak ve kaynak taraması yaparak; içeriğin kayda değer olduğunu söylemek güç gözüküyor. İyi çalışmalar, bol şanslar. Buraya bakmanizi da oneririm.-- Dakmor Tojira 00.40, 27 Ekim 2020 (UTC)
Evet efendim gizemli taşlar üzerine bir oyun daha var bizim geliştirdiğimiz oyun kendine öz modları olan bir oyundur. Marka ve Patentli uygulamadır. Umarım kayda değer olur 2 yıldır kodlaması ve geliştirmesiyle uğraşmaktayız hayırlısı olsun şimdiden. Bu arada geri bildirimleriniz için teşekkür ederiz. Bu imzasız yazı GoogleTurst (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 08.42, 27 Ekim 2020 (UTC)

Kullanıcı engel talebi bildirimi[kaynağı değiştir]

Merhaba. 31.142.194.73, siz bildirim yaptıktan sonra 24 saat geçmesine rağmen engellenmediği için sayfadan çıkartıldı. Bildirimde bulunduğunuz için teşekkürler. --KET Bot (mesaj) 07.30, 28 Ekim 2020 (UTC)

.[kaynağı değiştir]

Birisi de gelmiş silinmeye aday işaretlemiş. Ne yapmak nereye varmak istemektedir? :)) Bu imzasız yazı ZilanDuru (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 19.32, 29 Ekim 2020 (UTC)