Kullanıcı mesaj:Ahmet Turhan/2019 (Ocak-Şubat)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


3 madde

Merhaba Ahmet Turhan,

Vikisosyalizm'de yer alan; Cihat Aral, Avni Memedoğlu ve Yeni Dal Grubu başlıklı madelere sizin de katkınız olmuş. Bu 3 maddedeki işlenmiş bilgileri Vikipedi'ye de aktarabilirsek Kullanıcı:Hazan'ın hazırladığı Türkiye'de Görsel Sanat Yaklaşımları şablonunu geliştirmiş olacağız. Bu 3 madde için katkınız olabilir mi? İyi çalışmalar. Cem Altınel (mesaj) 06.53, 2 Kasım 2018 (UTC)

Vakit bulduğumda oluşturmaya çalışacağım, öneriniz ve katkılarınız için teşekkürler. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.53, 2 Kasım 2018 (UTC)

Tekrar Merhaba Ahmet Turhan, Size yaklaşık 2 ay önce yazdığım 3 madde "Türkiye'de görsel sanat yaklaşımları" şablonu için tamamlayıcı nitelikte. Bu işlenmiş çok değerli bilgiyi Vikipedi'ye taşımanızın kolay bir yolu var mı acaba? Aynı maddeleri tekrar baştan yazmak çok zaman ve enerji gerektirecek. Katkınız olabilirse sevinirim. Kolaylıklar, Cem Altınel (mesaj) 17.40, 6 Ocak 2019 (UTC)

Tekrar iyi ki hatırlattınız, ben tamamen unutmuşum bu maddeleri, başka işlere girişecekken önce bu 3 maddeyi yazıp sonra işlerime başlarım. En kısa zamanda göz atıp size bildiririm. @Cem Altınel --Ahmet Turhan (mesaj) 17.58, 6 Ocak 2019 (UTC)

Çok sevinirim. Siz alt yapıyı oluşturduktan sonra ben de maddelere katkıda bulunmaya çalışırım. Teşekkürler. Cem Altınel (mesaj) 18.01, 6 Ocak 2019 (UTC)

Aklımdayken Cihat Aral maddesini açtım, geliştirilmesi size kalmış @Cem Altınel. --Ahmet Turhan (mesaj) 18.17, 6 Ocak 2019 (UTC)

Tamam teşekkürler. Çalışacağım maddeler arasına aldım. Mutlaka ilgileneceğim. Sevgiler, Cem Altınel (mesaj) 18.33, 6 Ocak 2019 (UTC) Maddeyi biraz geliştirdim. Vikisosyalizmdeki fotoğraflar adil kullanım ya da Commons'ta kayıtlı ise Vikipedi de galeri oluşturabiliriz. Vikisosyalizm bana kullanım hakkı vermedi. Kontrol edebilmeniz mümkün mü? İyi çalışmalar. Cem Altınel (mesaj) 15.42, 7 Ocak 2019 (UTC)

Onlar commonsta yok, adil kullanım için ise kişinin ölmüş olması gerek. --Ahmet Turhan (mesaj) 20.28, 7 Ocak 2019 (UTC)

Adil kullanım görselleri

Yeri gelmişken hepsini bi kontrol etmekte yarar var, bu listeye ilk baktığımda onlarca hatalı lisanslama görülüyor, kontrol edebilir misin?

Bir de Şablon:Promosyon adil kullanım neleri kapsıyor ve kullanım alanı nedir? Mesela incelediğimde bu ve bu promosyon kapsamında kullanılmış, ancak bu veya bu dosyayı promosyon lisansına çevirdiğini gördüm. Açıkçası aklım karıştı, açıklayabilir misin? Ölen kişi biyografi fotoğrafları için Şablon:Telif hakkı bulunan biyografi görüntüleri şablonunu kullanıyorduk çünkü. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.26, 3 Ocak 2019 (UTC)

Sayın Ahmet Turhan, ölmüş bir kişi veya yıkılmış bir yapının serbest kullanım lisanslı fotoğrafı yoksa adil kullanım kapsamında yükleyebiliyoruz. Eğer ölmüş bir kişinin serbest kullanım fotoğrafı yoksa adil kullanım kapsamında kullanabiliyoruz. Ama sadece o kişiyi tanıtacak kadar. Ben elim alıştığı için Şablon:Promosyon adil kullanım şablonunu kullanıyorum. Çünkü bu lisansın aldında da yazdığı gibi "Eğer bu promosyon görüntüsünde yaşayan kişi görüntüsü bulunmuyorsa, bu ek alanın gözükmemesi için |yaşayan_kişi_görüntüsü=hayır parametresini ekleyiniz." diyor. O şablonada ilgili eklemeyide yapmıyorumki başka bir devriye, hizmetli gelip kontrol etsin, çift kontrol olsun. Eğer gördüğünüz hatalı lisanslamalar varsa sizde bunların düzeltilmesine yardımcı olmanız süper olur. Tabiki benimde yaptığım yanlış lisanslamalar olursa değiştirmenizi rica ederim. Selamlarımla, iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 19.36, 3 Ocak 2019 (UTC)
En wikideki örnekler için, dizi sayfasındaki doğru lisanslanmış ama sigara maddesindekinin doğru lisanslandığını düşünmüyorum. Selamlar, SakhalinioBuyrun beniiiim? 19.39, 3 Ocak 2019 (UTC)

TBA

Merhaba Ahmet Bey, bu alandaki ilginizi bilerek size danışmak istedim. Araz Bey'in açtığı Azerbaycan halk kahramanı maddelerinde tarafsız bakış açısına aykırı kelimeler bulunmakta. Örnek vermek gerekirse Cemil Niftaliyev maddesinde Ağdam ilindeki savaşlarda kahramanca şehit oldu cümlesi, Allahverdi Bagirov maddesinde Arazzamin köyü için olan savaşta onun çetesi 100 ermeni askerini mahv etmiş ve 10 düşman askerini esir almıştı cümlesi ve diğer maddelerdeki birçok cümle tarafsız bakış açısına aykırı kelime ve cümle bulunmakta. Eğer ilgilenirseniz kullanıcının maddelerini incelemenizi ve onarmanızı rica edecektim. --Ali Haydar (mesaj) 13.04, 14 Ocak 2019 (UTC)

Bilgi için teşekkürler @Ali Haydar, hemen el attım ve şu değişiklikle birlikte VP:TBA'ya aykırı cümleler ayıklandı. --Ahmet Turhan (mesaj) 13.17, 14 Ocak 2019 (UTC)
Bu da düzeltildi. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.43, 14 Ocak 2019 (UTC)
Teşekkürler Ahmet Bey, ancak kullanıcının tüm maddelerinde bu izlere rastlamak mümkün. Genel olarak vakit buldukça kontrol eder misiniz? --Ali Haydar (mesaj) 19.53, 14 Ocak 2019 (UTC)
  • Şu maddeleri diyorsunuz. Evet hepsine tek tek bakalım. Ayrıca kullanıcının beyaz liste olmaması gerekiyor bence, açtığı maddelerin maddelerin çoğunda TBA sıkıntısı var. Üstelik dil sıkıntısı da fazlasıyla mevcut. @Sakhalinio en azından maddeleri kontrol edene kadar ve kullanıcıya bu konuda bilgi sunana kadar beyaz liste olarak katkı sağlamayı durduralım. --Ahmet Turhan (mesaj) 21.16, 14 Ocak 2019 (UTC)
Selam hemkarlarım Ali Haydar ve Ahmet Turhan. Ben türk dili kramatikasını iyi bilmediyimden maddelerde Sizler diyen düzeltmeleri yapa bilmirem. Bu maddeleri azericeden çevirim etdiyimizden şu problemler yaranmıştır. Yardım edib de sizler düzeltsez minnetdar olardım. --Araz Yaquboglu (mesaj) 05.53, 15 Ocak 2019 (UTC)
Selam @Araz Yaquboglu. Yardımlaşarak her türlü sorunu halledebiliriz. Maddelerde genel gördüğüm bir durum "şehit" ifadesi. Ölüm durumuna başka sıfat vermemeye özen gösteriyoruz. İki uç olan "geberdi" ile "şehit oldu" ifadeleri yerine en tarafsız hali olan "öldü" ifadesini kullanıyoruz. Ya da benzer olarak "yaşamını yitirdi" "hayatını kaybetti". gibi. Yani ölüme bir tarafın isimlendirdiği gibi yaklaşmak TBA'ya aykırı. Azerbaycan hükumetinin (gördüğüm kadarıyla sizin de desteklediğiniz) söylemlerini-atıflarını ya da tam karşıtı olan Ermenistan hükumetinin söylemlerini-atıflarını burada taraf olarak vermemeliyiz. Savaş ortamında diğer taraf bu ölümlere eminim "etkisiz hale getirildi" veya "temizlendi" gibi sıfatlar kullanacaktır. İki kesimin de kabul edeceği orta cümleler en tartışmasız olanları. --Ahmet Turhan (mesaj) 07.17, 15 Ocak 2019 (UTC)

KM önerisi

Merhaba. Rus İmparatorluğu'nun Kırım'ı ilhakı maddesi İngilizce Vikipedi'de KM imiş. Görebildiğim kadarıyla bizdeki madde de konuyu detaylı işlemiş. Belki biraz gözden geçirip bizdeki maddeyi de KM olması için aday göstermek istersiniz diye haber vereyim dedim. İyi günler.--BSRF 💬 14.29, 16 Ocak 2019 (UTC)

Evet inceledim, trwiki'deki bilgiler de gayet yeterli düzeyde, diğer SM maddelerde işim bitince buna girişebilirim, listeye ekleyeyim. Teşekkürler haber verdiğin için @BSRF. --Ahmet Turhan (mesaj) 21.25, 16 Ocak 2019 (UTC)

Fotoğraf

Merhaba Ahmet Turhan. Yüklediğiniz Dosya:George Koval.jpg fotoğrafı ana sayfada George Koval çıkınca resim olarak maddeye ekledim dedim ama Superyetkin şöyle çıkartmış, şimdi durumu ona değil size sorayım; çünkü o adil kullanım kriterleri 9. maddeye göre çıkartmıştır büyük olasılıkla ve geri aldığına göre de doğru yaptığından yüzde yüz emin.

Kriter 9; Adil kullanım resimleri sadece maddelerde kullanılabilir (anlam ayrım sayfaları hariç). Madde alanı dışında kullanım, adil kullanım doktrini dışına çıkmaktadır. Asla tablolarda, şablonlarda (taslak ve dolaşım şablonları da dahil olmak üzere) veya kullanıcı sayfalarında kullanılmamalıdır. Tartışma sayfalarında kullanılmaları gerektiğinde, resim görünecek şekilde değil, bağlantı olarak kullanılmalıdır. (Örn: Resim:Wiki.png) Bunun sebebi, Wikimedia Vakfı politikasının, resimlerin kullanımına sadece maddeye önemli ölçüde katkı sağlıyorlarsa ve özgür lisanslı bir alternatif resim olmaması durumunda izin vermesinden kaynaklanmaktadır. Özgür lisanslı olmayan resimlerin kullanımını en az oranda tutmak için tüm diğer kullanımlardan (telif hakkı kanununun adil kullanım şartlarına göre yasal olsa bile) kaçınılmalıdır. İstisnalar, her durumda ayrı ayrı olacak şekilde fikir birliği sağlanarak eklenmelidir, zira bu özgür bir ansiklopedi yaratma hedefi için bir gerekliliktir (örneğin Ana Sayfa'da kullanılan şablonlar).

Buna göre Ana Sayfada şablonlarda kullanılabilir fikir birliği sağlanarak. İkincisi ana sayfada ön izleme için kullanım "madde kullanımı"dır zaten. Bunlar burada bahsedilen şablonlar değildir. Yani oraya bir çizim koymak yerine eklediğiniz fotoğraf tamamen yüklenme amacına uygun ve adil kullanımı ihlal etmeden kullanılmış olacaktı. Ne düşünüyorsunuz bilmek isterim, @Rapsar'dan da rica edeyim AK işlerine kafa yoran bir Vikipedist olarak ne düşünüyor? Yanlış düşünüyorsam doğrusunu bileyim. Vikiçizer (mesaj) 16.29, 16 Ocak 2019 (UTC)

İstisnalardan kasıt birden fazla AK resmi kullanılmasına dair, şablonlarda ya da başka bir maddede kesinlikle kullanılamaz.--RapsarEfendim? 18.04, 16 Ocak 2019 (UTC)
OK. Yani yanlış mı oldu? Doğru mu oldu? Kısaca; ana sayfadaki "madde ön izlemesi/özeti" şablon değildir, maddenin özetidir, AK çerçevesinde madde kullanımdır diyorum. @Rapsar --Vikiçizer (mesaj) 18.16, 16 Ocak 2019 (UTC)
Ana sayfada da kullanılmamalı. AK dosyalarının amacı, "maddeye hayati derecede önemli bir görsel eklenerek o maddenin tam olarak anlaşılmasını sağlamak"tır. Bunun milyon tane kriteri, koşulu var. Değerlendirmeler de tamamen subjektif. "Adam ajan zaten, görsel bir iş yapmıyor, dolayısıyla yüzünü görmesek de olur" gerekçesiyle uygun olmayan AK resmi diye dahi düşünülebilir. Benim görece biraz bilgim var ama konunun uzmanıyım diyemem, aramızda da konunun uzmanı yok benim bildiğim (hukuki açıdan bilgisi olan). He bu resimleri kullandık, telif hakkı sahibi iş çıkarır mı diye sorarsanız kimsenin umurunda da değil, yani her bir yerde kullansak dahi kimsenin dikkatini çekmez muhtemelen :)--RapsarEfendim? 18.20, 16 Ocak 2019 (UTC)
Telif hakkı sahibine verilen muhtemel zararın ve ansiklopedik ama adil şekilde kullanımın önemli olduğunu biliyorum. Tüm adil kullanım yorumlarının ana ekseni bu iki husustur. Burada ana sayfada yer almasının her iki durumu da zedelemediğini düşünüyorum. AK resim madde özetinde yer alamaz eyleminin tamamen subjektif olduğunu ve AK olayının aşırı yorumlanması olarak görüyorum. Vikipedi değil de başka bir site olsaydı resme göre her şey değişirdi ama AK kullanımını eğitim amaçlı ve düşük çözünürlüklü kullandığımız için hukuken de bir hak talebi mümkün değil. Biliyoruz ki konuşuyoruz:) Neyse, yanlış da bulsam karşı bir şey yapmıyorum, sadece bilinsin isterim. Vikipedimiz nispeten ileri seviyede olsaydı bunları zaten aşmış tartışmış olacaktık, ama maalesef diğer gelişmiş bir kaç vikide durum nedir diye bakınca daha ileri bir bakış görüyorum. @Rapsar teşekkür ederim vaktini aldığım için. --Vikiçizer (mesaj) 18.33, 16 Ocak 2019 (UTC)
  • Maalesef ben de kullanılmasının kapsamı dar da olsa o madde dışında kullanımının kullanım amacının dışına çıktığını düşünüyorum. Yani şöyle düşünelim, (tüm ansiklopedik birikim, gereklilik ve bilginin özgür paylaşımı düşüncelerinden bağımsız olarak bunu söylüyorum tabiki) ben o fotoğrafı bin bir emek ile çekmiş olsam, bu veya başka bir fotoğrafa ulaşmak için bin bir türlü zorlukla karşılaşmış olsam ve karşılığında da bundan telif ücreti kazanıyor olsam, ana sayfada çok sayıda kişiye ulaşmasından da telif ücreti talep edebilirdim. Zaten adil kullanım hali hazırda fazlasıyla tartışmalı ve çok sayıda Vikipedist AK kullanımına karşı. Hal böyleyken ana sayfada da çıkarıp daha da alevlendirmek bence pek doğru değil. Yani ben kendimi o fotoğrafı elde eden fotoğrafçı gözüyle bakıyorum (bir daha diyorum, Ahmet Turhan olarak değil, telif hakkı bırakan o fotoğrafçı olarak. Zaten ben fotoğraflarıma özgür lisans bırakırdım :)), emeğimin karşılığını hiçbir şekilde almadan fotoğrafımın çok sayıda insana ulaştırılmasından rahatsız olurdum. Kategori:Adil kullanıma hayır diyen Vikipedistler sadece bazıları, bence daha fazla da vardır bence. Benim görüşüm böyle, keşke özgür lisanslı bir fotoğraf bulabilsek. @Vikiçizer @Rapsar. --Ahmet Turhan (mesaj) 21.36, 16 Ocak 2019 (UTC)

Yani aslında eklediğiniz fotoğraf da muhtemelen kamu oyuna açılmış bir görüntüdür. Oradaki kaynak verilen internet sitesinin de malı değildir. Kaynak yanlış söyleyeyim. Kaynak gösterilen sitenin kaynak gösterdiği sitede de bu fotoğraf yoktur. Ama işte İngilizcede klasik bir yükleme ile görüntüyü bulduğu siteyi kaynak gösterince ve kolaya kaçıp gerçek lisansı araştırmayıp AK deyip geçince bunlar olmuş. Biz de fazla sorgulamadan aynen İngilizceden alınca eksiği fazlasıyla buraya aktarmış oluyoruz. George Koval'ın tek resmi bu değil kamu oyuna açılmış, son dönem fotoğrafları da var. FBI kaynaklı ve kamu oyuna açık fotoğrafları var. Bunları da ben haklıyım filan diye yazmıyorum, belki bu lisansla anasayfaya eklemek doğru değildir, üşenmeyip lisansları düzeltip yine ana sayfaya çıkarırım veya George Koval'ın başka bir çok resminden birini gerçek lisansıyla yükleyebilir, toplu resimlerinden birinden kesip kırpıp çıkartıp yine gerçek lisansıyla yükleyebilirim ama cidden uğraşasım yok. Doğrusu bilinsin yine de diye yazıyorum. Bir de teliften bu kadar çekindiğinizi görünce yüklediğiniz fotoğrafın aslını araştırmanızı söyleyeyim dedim, ne olur ne olmaz:)

Adil kullanım sadece görüntü için değildir biliyorsunuz. Metnin de sesin de adil kullanımı vardır. Metin olsun görüntü olsun ses olsun ama sayfada özette yer almasının telif hakkı sahibine zararı yoktur, düşük çözünürlüklü ve eğitim amaçlı olmak (para kazanmamak) koşuluyla. Bu koşullarda hak talebi de mümkün değildir. İlginç ama telif hakkı olan bir materyalin sahibine zorlama var. Neyse, kısacası adil kullanım vikipediye özgü bir şey değil, daha çok Amerikan hukukun bir parçası ve daha çok internet ortamında Amerikan kanunlarına işaret ediliyor. Ana sayfada çok görüntülenmesinin veya içeride az görüntülenmesinin temelde bir anlamı yok. Anlamı olsaydı az olsa az para talep edilirdi, çok olunca çok para talep edilirdi. Ama şartlara ve Amerikan kanununa uygun bir kullanım yapıldığında kullanıldığı yerin az veya çok tıklanmasının önemi yok. Neyse uzatmayayım, tüm bunlar zaten tartılıp bir yere tam olarak oturtulamaış konular tüm vikipediler için, adil kullanım da zaten vikipedi dışında yasalarla kontrol altına alınmaya çalışılan bir konu. ben yine de AK kapsamında madde özetinde yer verilebilirdi fikrindeyim. Başka vikilerde de olsa yalnız değilim bu konuda, genelde benim gibi düşünenler "yasaya uygunsa sorun yok" diyorlar, aksini düşünenler "yasal da olsa alışmayalım" gibi bir düşüncedeler. İlginize teşekkür ederim. --Vikiçizer (mesaj) 19.29, 18 Ocak 2019 (UTC)

Bu maddeyi ben SM yaptım, doğal olarak da pek çok medya kuruluşundan özgür lisansını araştırdım, ancak bulamadım. Konu buysa, üşenmeyip araştırsak ansiklopediye, yani kısacası SM bir maddeye çok güzel bir görsel kazandırmış oluruz, bunun alternatifi "var ama uğraşmak istemiyorum" olmamalı, sonuçta hepimiz bu ansiklopedinin gelişmesi için az veya çok emek harcayan kullanıcılarız. Bu görselin 70 yıl öncesi özgür lisansı veya yazarının açık beyanı nedeniyle özgür lisansı falan yok ki, kafamızdan uyduramayız ki. Tabiki keşke olsa, ancak lisansız özgür olup olmadığını kanıtlamamız gerekli. Söz konusu siteler telif ihlali yapmış olabilir, bu bizim de yapacağımıza işaret etmemeli, açık lisans açıklamasını görmeden bu gibi görselleri AK dışı koymamlıyız. Zaten koymuyoruz da. Dediğim gibi ben SM adaylığı zamanında epey araştırdım, ancak yoktu. Flicr, RIAN gibi olası kaynakları inceledim, ancak yoktu. Bahsi geçen FBI'ın özgür lisansı varsa tabiki koyalım, maddeye çok iyi bir katkı olur. Rusça versiyonunda bu görsel var, ancak bu da AK kapsamında. Varsa bunun özgür lisansı bakalım. Ben araştırmama rağmen bulamadım, yukarıda ifade edildiği gibi uğraşıp bulunuyorsa buyurun bulun tabi, ben ben öğrenmiş olurum hem de madde seviye atlar. @Vikiçizer Konu hakkında daha daha önce de kafa yoran @Superyetkin ve @Sakhalinio de katkı sunabilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 23.17, 18 Ocak 2019 (UTC)

Kontrol

Merhaba Ahmet Turhan, rica etsem şu sayfanın kontrolünü sağlayabilir misin? Bir kısım telifli içerikte var galiba. Selamlar, SakhalinioBuyrun beniiiim? 06.06, 23 Ocak 2019 (UTC)

Vakit bulduğumda inceleyeyim, epey uzun içerikler eklenmiş, çoğuna kayda değer kaynak gerekiyor gibi görünüyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 11.06, 23 Ocak 2019 (UTC)
Genel kontrolü sağladım, abes bir durum görünmüyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 10.58, 1 Şubat 2019 (UTC)

Ortak çalışma önerisi

Selamlar. Ortak ilgi alanımız olan pek çok madde görülüyor. Birlikte çalışmaya ne dersin? Şimdilik önümde kendim hazırladığım Leonid Brejnev'in etkisi maddesini seçkin madde yapma, şu 26 maddeyi açma ve oluşturduğum Nazilerin Sovyet savaş esirlerine işledikleri suçlar maddesini seçkin madde haline getirme var. Bunları vaktim oldukça hallederim diye düşünüyorum, bu maddelerle işim bittiğinde ortaklaşa bir plan yapıp birlikte çalışmamız mümkün mü? Açılacak maddeler, düzenlenecek maddeler vb. gibi liste oluştururuz ve plan dahilinde ansiklopediye katkı sağlarız. Ne dersin? Ne bileyim Şablon:Çin siyaseti maddelerini oluşturma olur, Şablon:Çin'in dış ilişkileri olur, veya ideolojik bazda Şablon:Maoculuk'daki eksik maddeler olur. Stalin ile ilgili tarihsel/fikirsel konularda madde hazırlama olur gibi gibi. --Ahmet Turhan (mesaj) 15.39, 25 Şubat 2019 (UTC)

Açıkçası @Ahmet Turhan, çalışmayı isterdim ama şu anda pek vaktim yok (günde bir kere siteye giriyorum mevzu bahis tartışma yüzünden), ayrıca ben maddelerde birçok hatalı ve yanlış şeyler de görüyorum. Kısaca belirteyim: 1) Çin-Sovyet ayrılığında Sovyetik veya orijini Sovyetik olup ondan türetilen kaynaklar çok fazla, mesela benim bildiğim o "atom bombası" lafını Hruşçof üretmişti (ki Mao asla bir nükleer savaşlara bel bağlamamıştır ve açıkça "atom bombası da kağıttan kaplandır" demiştir, Çin mesela 1964'de bu teknolojiye sahipken üretimine girmemiştir zira buna değil halka inancı olduğunu belirtmiştir), 2) Gerilla savaşı üzerine yaygın olan çeviriler kullanılmıyor ve bu çok anlam karışıklığına sebep oluyor, 3) Çinliler Foreign Languages Press (Yabancı Dillerde Yayınevi)'in Türkçe baskılarında Mao Ze-dung çevirisini kullanmıştır. Aslında Mao Zedung maddesi Türkçenin kuralları uyarınca Latin Alfabesi kullanmayan bir dildeki isimlerin okunduğu gibi Türkçe harflerle yazılması gerektiği gerçeği uyarınca Mao Zedung yapılmalı ama büyük ihtimal bu "Zedong kaynağı daha fazla" denerek reddedilecektir.
Yani ben yazmak bir sürü şey yazarım ama çoğu şeyin baştan düzenlenmesi gerekir ve benim de maalesef zamanım yok şu sıralar.
Saygılar.
Beyaz Deriili (mesaj) 18.06, 25 Şubat 2019 (UTC)
Çin-Sovyet ayrılığı maddesine vaktiyle çok kafa yormuştum, bu anlamda bahsettiğiniz Çin orijinli kaynakların iddialarını ve söylemlerini maddede karşılıklı ortaklaşa yer verirsek madde bilgi olarak son derece ileri taşınır. Vaktiniz yoksa kalır ama :( --Ahmet Turhan (mesaj) 18.09, 25 Şubat 2019 (UTC)
Yani dediğim gibi maalesef maddeler üzerinde uğraşacak, kaynakları inceleyip derleyecek kadar vaktim yok. Ama bence maddenin en büyük eksikliği 1960-3 polemikleri maddede değinilmiyor, atıf almıyor (oysa ki en birincil kaynaklar bunlar), olay bir devlet düzeyine çekiliyor. Yakın bir zamanda söz verebileceğimi sanmıyorum, belki bir ara (kendimi de daha fazla geliştirirsem) maddeler üzerinde çalışabilirim.
Beyaz Deriili (mesaj) 18.27, 25 Şubat 2019 (UTC)