İçeriğe atla

Kick boks

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sol yana doğru tekme

Kick boks, yumruk, tekme, diz ve sınırlı clinch uygulamalarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş eklektik bir yakın dövüş stili ve dövüş sporudur. Egzersiz sistemi olarak uygulanabildiği gibi tam temaslı bir mücadele sporu olarak da uygulanabilmektedir.[1] Bu spor dalının küresel federasyonu WAKO'dur.

1990'lardan beri kickboks, Brezilya Jiujitsusu'su ve halk güreşinden gelen kara dövüşü teknikleriyle karma dövüş sanatlarının ortaya çıkmasına katkıda bulundu.

Tek bir uluslararası yönetim organı yoktur, ancak bazı uluslararası yönetim organları arasında Dünya Kickboks Organizasyonları Birliği (WAKO olarak da bilinir), Dünya Kickboks Birliği, Uluslararası Spor Karate Birliği, Uluslararası Kickboks Federasyonu ve Dünya Kickboks Ağı yer alır. Sonuç olarak, tek bir kickboks dünya şampiyonası yoktur ve şampiyon unvanları, diğerlerinin yanı sıra Glory, K-1 ve ONE Championship gibi bireysel promosyonlar tarafından verilmektedir. Farklı yönetim organları altında düzenlenen maçlarda dizlerin kullanılmasına veya perçinlenmeye izin verilmesi gibi farklı kurallar uygulanır.[2]

Dövüş, normalde boks eldivenleri, ağız koruyucuları, şortlar ve tekme kullanımını kolaylaştırmak için çıplak ayakla bir boks ringinde gerçekleşir. Kickboks, nefsi müdafaa, genel kondisyon veya rekabet amacıyla yapılır. Kickboksun bazı stilleri şunlardır: Karate, Muay Thai, Japon kickboks, Lethwei, Sanda ve Savate.[3]

Kick boks aynı zamanda benzeri spor türlerini tanımlamakta kullanılan genel (generic) bir terimdir. Bu ad altındaki stiller:

  • Pradal Serey (Kmer kick boksu) — Muay Thai'nin (Tayland Boksu) öncülü olduğunu varsayanlar bulunmaktadır. Diz ve dirsek vuruşları vardır.
  • Japon kick boksu - Muay Thai'ye benzemekte fakat farklı bir puanlama sistemine sahiptir.
  • Full Contact (Amerikan boksu) - Vücut koruyucuları kullanılır.
  • Aynı zamanda K-1, Light Contact, Semi contact, Kick Light,Point Fighting gibi dalları vardır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kick Boks, Asya'da 20.000 yıl öncelere kadar dayanan bir spor dalıdır. Japonya Kick Boks'u 1960'larda, Amerikan kick boksu ise 1970'li yıllarda ortaya çıkmıştır. İlk profesyonel kick bokscu aynı zamanda Amerikan kick boksunun mucidi olan Georg F. Brueckner 'dir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Kasım 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2023. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Kasım 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2023. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Kasım 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2023.