Taekkyeon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Taekkyeon
Bir taekkyeon gösterisi
Bir taekkyeon gösterisi
Diğer ad Taekgyeon, Taekkyeon
Odak Müsabakalarda tekmeler,
hareket ve atışlara
odaklanarak kendini savunma
Tarz Tam karşılaşma
Menşei ülke  Kore
Parenthood Subak

Taekkyeon (Korece태껸/ 택견), geleneksel bir Kore dövüş sanatıdır. Pum balgi adı verilen değişken, dinamik ayak hareketi ile karakterizedir. Taekkyon, rakibi dengesizleştirmek, ayağa kaldırmak veya fırlatmak için aynı anda hem elleri hem de ayakları kullanmakla ilgilenir. Tamamen entegre kol işi birçok bacak ve tüm vücut tekniğine sahip olup eller ve ayaklar her zaman birlikte kullanılır. Bir Taekkyon uygulayıcısına Taekkyon-kkun denir ve dobok adı verilen bir kıyafet giyer.

20. yüzyılda Taekkyon, Kore'nin geçmişiyle canlı bir bağlantı olarak görülmeye başlandı. Bu nedenle, modern Kore dövüş sanatları için tarihsel referanslar sağlamıştır ve genellikle Kore'nin en eski dövüş disiplini olarak kabul edilir.[1] Taekkyon, Güney Kore'nin Ulusal Hazinesi (1983)[1][2] ve ülkenin UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirası (2011) olarak tanınan ilk savaş sanatıdır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b GREEN Thomas A., SVINTH Joseph R. (2010). "Martial Arts of the World: An Encyclopedia of History and Innovation" Vol 2. ABC-CLIO. s. 195. ISBN 978-1-59884-243-2. 
  2. ^ "Taekkyon on the Cultural Heritage Administration Web Page". 9 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2020. 
  3. ^ "Taekkyon on UNESCO Intangible Cultural Heritage Web Page". 10 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]