Yağlı güreş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Yağlı güreş, geleneksel bir Türk sporudur. Güreşçiler vücutlarına yağ sürerek güreştikleri için bu şekilde adlandırılır. Er Meydanı denilen alanlarda yapılır.

Güreşçilerin vücutlarının yağlanması nedeni birbirlerini tutmaları zorlaştığından, büyük güç ve ustalık gerektiren bir spordur.

Bugün resmî müsâbakalarda yer alan Serbest ve Greko-Romen güreş türlerinin dışında, sırf millî geleneklerimiz arasında yer alan yağlı güreş ise, Türklerin Anadolu’dan Rumeli’ye geçtikleri tarihten beri memleketimizde yapılagelen bir güreş türüdür. Bugün, yurdumuzda yağlı güreş, düğünlerin, panayırların, mola veren askerî birliklerimizin en önemli eğlencesidir.

Her yıl, Haziran ayında Edirne’nin Sarayiçi mevkiinde yapılan tarihî Kırkpınar güreşleri, Süleymân Paşa komutasında, bir gece Çanakkale Boğazı'nı geçerek, Gelibolu’ya çıkan ve Rumeli fetihlerine katılan Müslüman kırk Türk yiğidinin hâtırasını anmak gâyesiyle yapılmaktadır.[1]

Osmanlılar zamanında saray dışında yapılan güreş müsabakaları; panayırlarda, düğünlerde, bir hayır kurumu yararına veya bu işi meslek edinmiş kişilerin özel yer ve salonlarında yapılırdı. Ayrıca düğün ve Ramazan güreşleri adı altında düzenlenen etkinlikler de yapılmıştır. Buna örnek: Koca Yusuf, Büyük Cemre, vb.

Kategori[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcular kategorilere ayrılır. Deste boy, orta boy, başaltı, baş gibi.

En önemli yağlı güreş turnuvaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de Kırkpınar Yağlı Güreşleri Edirne'de Sarayiçi'de yapılır. Elmalı Yeşilyayla Yağlı Güreşleri Elmalı'da Recep Gürbüz Güreş Sahası'nda yapılır.

Nigrita Yağlı Güreşleri (Kavala, Serez - Yunanistan)

Elmalı Yeşilyayla Yağlı Güreşleri (Antalya - Türkiye)[2]

Kırkpınar Yağlı Güreşleri (Edirne - Türkiye)

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırkpınar ve Elmalı'da dereceye girenlere madalya ve kupa verilir. Baş kategorisi birincisine ise madalya ve kupaya ek olarak altın kemer takılır. Başpehlivanlık ünvanı olarak gelecek yıla kadar taşıması için emanet edilir.

Nigrita Yağlı Güreşlerinde (Yunanistan) baş şampiyona boğa hediye edilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • ^ https://www.posta.com.tr/tarihi-kirkpinar-yagli-guresleri-basliyor-kirkpinar-guresleri-ne-zaman-2174771
  • ^ https://www.aksam.com.tr/spor/elmali-yagli-guresleri-ne-zaman-hangi-kanalda-elmali-yagli-guresleri-canli-yayin-izleyici-karsisinda/haber-1003939