İçeriğe atla

Yakın dövüş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bıçak ile yakın dövüş

Yakın dövüş, menzilli silah, doğaçlama silah ve ateşli silahların veya diğer mesafe silahlarının kullanılmasını gerektirmeyen, çok kısa mesafedeki iki veya daha fazla kişi arasındaki fiziksel bir çatışmadır.[1] Rakibe vücutla saldırmak (yumruk, tokat, darp, tekme, boğma vb.) veya yakın dövüş silahı (bıçak, zincir,kılıç, sopa vb.) içerir.

Sivil hukuk, askeri angajman kuralları veya etik kuralların getirdiği kısıtlamalara bağlı olarak ölümcül ve ölümcül olmayan silahlar ve yöntemler içerebilir. Taktik düzeyde askeri savaşçılar tarafından ateşli silahlar veya diğer uzak silahlar kullanılarak yapılan yakın dövüş, çağdaş tabirle yakın çeyrek savaş olarak adlandırılır. Taktik düzeyde askeri savaşçılar tarafından ateşli silahlar veya diğer uzak silahlar kullanılarak yapılan yakın dövüş, çağdaş tabirle meskun mahal savaşı olarak adlandırılır. Birleşik Devletler Ordusu, göğüs göğüse muharebe eğitiminde, sistemlerinde kullanılan çeşitli askeri savaş sistemlerini tanımlamak için "combative" terimini kullanır. Çeşitli dövüş sanatları ve dövüş sporlarından eklektik teknikler içerebilir.

Yakın dövüş, savaşçıların mesafesine ve konumlarına bağlı olarak üç bölüme ayrılabilir:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hunsicker, A., Advanced Skills in Executive Protection, Boca Raton FL: Universal Publishers, 1-59942-849-0, 978-1-59942-849-9, p. 51

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]