İçeriğe atla

Krav Maga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Krav Maga'da bir tekme hamlesi.

Krav Maga (İbranice קרב מגע: "yakın dövüş"), İsrail askeri güçleri tarafından geliştirilen ve kullanılan savaş sanatları tekniğidir. Kişisel savunma (self-defense) için daha basitleştirilip askeriyede kullanılan “öldürme teknikleri çıkarılmış bir versiyonu”, sivil hayatta açılan kurslarla öğretilmektedir. Bu kurslarda gündelik hayatta karşılaşılabilecek tehditler ve bu tehditlerden korunma yöntemleri öğretilir. Herhangi bir ring-müsabaka kurallarına bağlı olmayan, bu nedenle tekniklerinde herhangi bir kısıtlama barındırmayan krav maganın amacı dövüşmeyi değil, hayatta kalmayı öğretmektir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Temas anlamına gelen maga (מגע) kelimesiyle "kavga" veya "dövüş" anlamına gelen krav (קרב) kelimesinden oluşmuştur ve diğer dillere genellikle yakın dövüş olarak tercüme edilir.

İsrail paraşütçüleri Krav Maga alıştırmaları yaparken. (1955)

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Krav Maga’nın kurucusu Emrich "Imi" Lichtenfeld 1910 yılında Macaristan’ın Budapeşte kentinde doğdu. Babasından esinlenerek sportif faaliyetlere başladı. Jimnastik, güreş ve boks, yüzme gibi alanlarda çok başarılıydı. 1928 yılında Slovakya'da gençler güreş şampiyonu oldu.1929 Yılında ise ulusal şampiyondu. Aynı yıl Slovakya ulusal boks şampiyonluğunu kazandı. “Imi” otuzlu yaşların ortalarına geldiğinde faşist ve anti-semitik saldırılar arttı. Mahallelerini ve ailelerini korumak zorunda idiler. Tam bu sıralarda uğraştığı boks ve güreş sporlarının iyi sporlar olmalarına rağmen, agresif ve vahşi sokak kavgalarında pratik olmadığını, spor karşılaşmalarındaki rekabet ile gerçek hayattaki mücadelenin birbirinden çok farklı olduğunu gördü. Sokak mücadelesi ile ilgili fikirlerini yeniden değerlendirdi, tekniklerini ve becerilerini bu yönde geliştirdi. Bu çalışmaların sonunda Krav Maga oluşacaktı.

Imi, 1942'de İsrail'e göç etti.1944'te kendi uzmanlık alanında askerlere rehberlik etti. Askerlere fiziksel eğitim, yüzme, bıçak, bıçaklı saldırılara karşı savunma ve yüz yüze dövüş eğitimleri verdi. İsrail bağımsızlığını ilan ettikten sonra, İsrail Ordusu’na (IDF- Israel Defence Forces) katıldı ve baş Krav Maga öğreticisi oldu. Krav Maga IDF’de başlamıştı. Zamanla Imi egzersizlerin bazılarının çok karmaşık olduğunu fark etti. Egzersizler her askere göre değildi, o yüzden her askerin kısa bir antrenmandan sonra uygulayabileceği teknikler geliştirdi. Yaklaşık 20 yıl IDF’de görev yaptıktan sonra 1964'te emekli oldu.

Netanya’ da özel bir eğitim merkezi kurdu. Burada Krav Maga, Jujitsu ve jimnastik eğitimleri verdi. Krav Maga sivil hayatta yeni bir önem kazandı. Siviller için, diğer tekniklerle karşılaştırıldığında, kendini savunma tekniği olarak daha çok tercih edilmeye başlandı. Bu, Krav Maga metodunun içinde gelişmeyi beraberinde getirdi. "Ne yapabilirsen yap, ama kendine zarar verme" ve "basit kolay yolu" kullan yaklaşımı yerleşti. Bu ideolojiye göre Imi her kişi için uygun yeni egzersizler geliştirdi.

Emrich "Imi" Lichtenfeld 9 Ocak 1998’de İsrail, Netanya’da 87 yaşında hayatını kaybetti.

Temel prensipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Krav Maga öğrencileri herhangi bir çatışmadan kaçınmaya teşvik eder. Bundan kaçmanın imkânsız veya güvensiz olduğu durumlarda ise, mümkün olduğunca çabuk şekilde kavgayı bitirmeye yönelik öğretilerden oluşmaktadır. Teknikler sadece ciddi yaralanmalardan korunmak üzerine değil, bunlara karşılık olarak saldırıları vücudun en hassas bölgeleri ekseninde şekillenmiştir, hatta bazı teknikleri saldırganda kalıcı hasar veya saldırganın ölümüne sebep olmaktadır. Eğitmenler koruyucu ekipmanlar kullanarak ve makul güç uygulayarak öğrencilere maksimum güvenlik çerçevesinde bir çalışma sağlar. Öğrencilere her çeşit saldırı için en hızlı ve etkili şekilde savunma teknikleri öğretilmektedir.

Krav Maga esas amaçları şunlardır:

  • Mümkün olduğunca çabuk kontratak (karşı saldırı) yapmak veya düşmandan önce saldırıya geçmek.
  • Gözler, boyun ya da boğaz, yüz, karın boşluğu, kasık, kaburga, diz, ayak, parmaklar gibi: vücudun en hassas noktalarına saldırılar hedeflemek.
  • Rakibini mümkün olduğunca çabuk etkisiz hale getirmek için azami etkinlik ve verimlilik.
  • Çevredeki objeler kendini savunmak veya saldırı yapmak için yardımcı olarak kullanılabilir. Saldırıdan korunmaya yardımcı olabilecek nesnelere bakarken, eşzamanlı olarak tehdit ile uğraşma, çevredeki kaçış yollarını bulma, başka saldırganlar varsa başa çıkma bilincini sürdürmek.
  • İdmanlar kişinin çevresine dair durumsal farkındalığını arttırmak adına, bir sokak kavgası psikolojisini anlamak için ve bir saldırı meydana gelmeden önceki potansiyel tehditleri belirlemek üzerine şekillenmiştir.
  • Eğer mümkün ise şiddetten kaçınmak için fiziksel ve sözel yöntemler kullanarak durum ile başa çıkma yollarını kapsayabilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Imi Sde-Or ve Eyal Yanilov, Krav Maga: How to Defend Yourself Against Armed Assault (ISBN 1583942254, 9781583942253, North Atlantic Books, 2011)
  • David Kahn, Krav Maga: An Essential Guide to the Renowned Method - for Fitness and Self-Defense (ISBN 0312361645, 9780312361648, St. Martin's Press, 2008)
  • Bülent Çetin, Krav Maga: Eğitim Kitabı (ISBN 9786052965221, 9786052965221 Cinius Yayınları,2018)